Mavi Akrep Zehri Uyarısı - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Mavi Akrep Zehri Uyarısı

Mavi Akrep Zehri Uyarısı
Medikal Onkolog Dr. Ahmet Özveren bugüne kadar bilimsel bir araştırma sonucu yayımlanmamış olan  “mavi akrep zehiri”nin internette kanser hastalarına “kurtarıcı ilaç/aşı” iddiasıyla sunulduğunu, ürün satışı yapıldığını söyledi.

Kanser Hastasına, Mavi Akrep Zehri Uyarısı

Medikal Onkolog Dr. Ahmet Özveren bugüne kadar bilimsel bir araştırma sonucu yayımlanmamış olan  “mavi akrep zehiri”nin internette kanser hastalarına “kurtarıcı ilaç/aşı” iddiasıyla sunulduğunu, ürün satışı yapıldığını söyledi. Uzm. Dr. Özveren, “Kanserle ilgili çok sayıda bilimsel çalışma olmasına rağmen akrep zehiri ile tedavi olmuş tek hasta sunumu yok. Bu ürünlerin kullanımı çok ciddi olumsuz sonuçlara yol açabilir” uyarısında bulundu.

 

Kent Onkoloji Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Özveren, kanser hastası ve hasta yakınlarının tanı koyulduktan sonra bilgi edinmek için internete başvurduğunu ve burada sayısız yorum ve öneriyle karşılaştıklarını belirtti. Son dönemde de kanser hastalarına “Küba’dan umut” olarak lanse edilen etken maddesi “Mavi Akrep Zehiri” olan ürünlerle ilgili hastalardan çok soru geldiğini ifade eden Uzm. Dr. Özveren, şöyle konuştu:

 

Bilimsel Kabul Görmeyen Yorumlar

“İnternette, mavi akrep zehirinin kanser hastalarında etkili olduğu iddia ediliyor, ticari ürün satışı yapılıyor. Kişisel faydalanım hikayeleri referans gösteriliyor. Böyle paylaşımlar bireyleri yanıltabilir. Çünkü kişisel faydalanım hikayeleri bilimsel kabul görmeyen yayın ve bulgulardır. Çeşitli türlerden akrep zehirlerinin içinde bulunan bileşenler laboratuvar ve hayvan çalışmalarında antikanser etkiye sahip bulunmuştur. Bununla birlikte mavi akrep zehri başta olmak üzere akrep zehrinin insanlarda kanser tedavisi olarak etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.”

 

Tek Bir Hasta Sunumu Yok

Öte yandan Küba’da kanser ile ilgili yapılan çok sayıda bilimsel çalışma olmasına rağmen akrep zehiri ile tedavi olmuş hasta sunumu bulunmadığını belirten Uzm. Dr. Özveren sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Akrep zehrinin özellikleri daha kaliteli çalışmalarla araştırılmaya başlanmış ve ilaç geliştirme çalışmalarına devam edilmektedir. Çeşitli ülkelerde akrep cinslerinin zehirleri, yılan zehiri, arı zehiri dahil hayvan zehirlerinden ilaç geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bundan dolayı akrep zehirleri gibİ mavi akrep zehri bileşikleri de ilerleyen zamanlarda elde edilip geliştirilerek kanser tedavilerinde kullanılabilir. Ancak şu an için etkili bileşeni elde edip uygun dozunun belirlenmesi için çok daha fazla bilimsel çalışmaya gerek duyulmaktadır. Bilimsel etkinliği kanıtlanmamış herhangi bir ilaç, madde, metod kullanımı tamamen deneysel olup çok ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hastalar, tedavisini üstlenen hekiminin bilgisi ve onayı olmadan kendilerine önerilen bu tarz bir ürünü kullanmamalıdır.”

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.