Meditasyon - Sağlık Rehberi - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Meditasyon

Meditasyon
Sabah birkaç dakika daha erken uyanarak, söyleyeceğiniz olumlama cümleleriyle güne daha pozitif ve enerji dolu başlayabilirsiniz.

Gün bittiğinde ise yorgun, mutsuz ve keyifsiz oluyoruz.

 

Üstelik birçok işin sonunu getiremediğimizi görerek suçluluk duygusuyla suratlar asık bir şekilde ertesi güne başlamaya hazırlanıyoruz.


İyi de bu duyguyla ertesi gün ve diğer günler nasıl geçer?


Hayat nasıl devam eder?


İstediğiniz hayatı mı, yoksa razı olduğunuz hayata mı devam etmek istiyorsunuz?


Düşünceleriniz oradan oraya koşturup dururken, kafanızın içinde birçok ses varken, üstelik bu seslerin hiçbiri sizden memnun değilse, sizi sürekli yetersiz buluyorsa, eleştiriyorsa, suçluyorsa ve onları susturamıyorsanız...


Sizin iyiliğinizi isteyen, sizi anlayan, size iyi gelecek olan o derinlerden gelen, kendini duyurmaya çalışan o kısık sesi, kalbinizin sesini nasıl duyabilirsiniz?


İşte size çözüm yolu...


Kendinizi bulunduğunuz ortamın kargaşasından kurtararak, zihninizin sesini susturarak içinizdeki sese ulaşmanın yolu:


Meditasyon...


İçinizdeki sese ulaştığınızda tüm kargaşa sona erer, gevşer ve huzurla dolarsınız.


Düşünceleriniz ne gelecektedir, ne de geçmişte...


Anı deneyimler...


Biz buna ‘düşüncesiz farkındalık konumu’ diyoruz.


Hayata dair bir farkındalık - uyanış ve berrak bir görüş kazanırsınız.


İşte bu, zihnin ötesindeki gerçeğe temas etme işlemidir ki, bu noktada siz “müdahale eden” veya “yargılayan” değil; sadece ama sadece “gözlemci”, yani ruhsal öz olursunuz.


Nasıl mı?


Sabah ya da akşam gün içinde birkaç dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz meditasyonla...


İster nefesinize odaklanarak, ister olumlama cümleleriyle, isterseniz hayal gücünüzle (imgeleme)...


Hangi yolu denemek istersiniz?


Gevşeme nefesi, rahat uyku için (Gece yatmadan önce)

 
Omurganız dik olacak şekilde bir sandalyeye oturun.
 
Bacaklarınızı, kollarınızı çapraz yapmayın. Kilitlemeyin. Serbest bırakın. Ellerinizi dizlerinizin üzerine de koyabilirsiniz.
 
Dilinizin ucunu üst dişlerinizin arkasına değecek şekilde damağınıza dayalı tutun.
 
Bir çiçek kokladığınızı düşünün. İşte bu diyafram nefesidir.
 
Burnunuzdan 4’e kadar sayarak derin nefes alın. Nefesinizi 8’e kadar sayarak tutun. Sonra 8’e kadar sayarak yavaş yavaş burnunuzdan bırakın.
 
Bu döngüyü 4 kez tekrarlayın.
 
Sıkıntılı ve stresli durumlarda yapabilirsiniz. Gece yatmadan önce yaparsanız rahat ve huzurlu bir gece geçirir, uyku bölünmeleri yaşamazsınız.

 

Olumlama (Güne başlarken)

Sabah birkaç dakika daha erken uyanarak, söyleyeceğiniz olumlama cümleleriyle güne daha pozitif ve enerji dolu başlayabilirsiniz.
 
Nefesinize odaklanarak birkaç kez burnunuzdan derin nefesler alıp burnunuzdan vererek gevşeyin, sakinleyin sadece anda kalın. Hiçbir şey düşünmeyin. Aklınıza düşünceler geldiğinde içine girmeyin. Sadece gözlemleyin. Nefesinizle bir süre sonra iyice gevşemiş olarak bulursunuz kendinizi. Tam o noktada içinizden olumlama cümleleri tekrarlayın.
 
Sakinim, huzurluyum, güvendeyim, bugün yeni bir gün, her şeyin yolunda gittiği bir güne hazırım. Kendimi seviyorum, kendimi olduğum gibi kabul ediyorum. Dünyamda her şey iyi ve güzel.
 

Hayal gücünüzü kullanma (İmgeleme)

İmgeleme, yaşamınızda olmasını istediğiniz şeyleri yaratmak için hayal gücünü kullanma tekniğidir. İmgelemede, gerçekleşmesini istediğiniz bir şeyi, bir fikri açık ve net görüntüsünü zihninizde hayal gücünüzü kullanarak canlandırırsınız. Bu yeni bir ev, yeni bir iş ya da güzel bir ilişki olabilir Gerçekleşene kadar, düşlediğiniz, hayal ettiğiniz şeyi zihninizde canlandırmaya devam edersiniz. Düzenli olarak ona odaklanarak pozitif enerji göndererek olumlamalarla da destekleyebilirsiniz.


Bizler farkında olmadan bu tekniği kullanıyoruz. Bazen sonuçları hayatımızda olumlu olurken çoğu zaman da olumsuz oluyor. Günlük yaşamınızda daha çok korktuğunuz şeyler başınıza geliyor ise bu tekniği farkında olmadan olumsuz kullanıyorsunuz demektir.

 

Uygulama

 

* Nefesinize odaklanarak birkaç kez burnunuzdan derin nefesler alıp yine burnunuzdan vererek gevşeyin, sakinleyin. Hiçbir şey düşünmeyin. Aklınıza düşünceler geldiğinde içine girmeyin. Sadece gözlemleyin. Nefesinizle birlikte iyice gevşeyin.

 
Kendinizi iyice gevşemiş hissettiğiniz o noktada hayatınızda neyin olmasını istiyorsanız, olmuş gibi, zihninizde hiç engel koymadan canlandırın.
 
Bunu 5 duyunuzu kullanarak yapın, sesleri duyun, dokunun ve gerçekleştiğinde ne hissediyorsunuz kendinizi izleyin.
 
O durumdayken kendinize sorun “Gerçekleştirebilmem için ne yapmam gerekiyor?”
 
Aldığınız cevap sizin içinizden gelen cevaptır. Bir süre daha nefesinize odaklanın ve gözlerinizi açın. Aldığınız yanıt sizin pusulanızdır.
 
Bir cevap gelmediyse başka bir gün tekrar deneyin.

Hayat zor değil…


Hayatı zor kılan bizleriz.


Hayatı kolaylaştıracak da bizleriz.


Bize bizden başka kimse yardım edemez.


Uzatın elinizi, kendi elinizi tutun ve kaldırın. 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.