Minik Çantada Büyük Tehlike - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Minik Çantada Büyük Tehlike

Minik Çantada Büyük Tehlike
Çocukların bel, sırt ağrısı yaşamaması için çantalar iyice hafifletilmelidir. Çanta ağırlığı çocuğun kilosunun yüzde 10'undan fazla olmamalıdır.

Çocuklarımız genellikle sırt çantalarıyla okula gidip geliyorlar. Sırt çantası kullanımı eskiye göre daha sağlıklı görünebilir, fakat ağırlık ve risk aynı. Taşıma şekli değişince ağırlıklar da değişiyor gibi görünüyor. Bu da çocuklarda en çok bel ve sırt ağrılarına yol açıyor. Yapılan araştırmalarda ilkokul çağındaki her 100 çocuktan 30'unda bel ve sırt ağrısı saptanmıştır. Buradaki en önemli nokta; çantanın ağırlığıdır.


Bunun için mümkün olduğu kadar bu ağırlıkları azaltmaya çalışmalı ve önlemler alınmalıdır. Bu konuda çocuk kadar aileye de iş düşüyor. Ailenin ilgisi oldukça önemlidir. Zaman zaman çantaları kontrol edip gereksiz şeyleri çıkarmakta fayda vardır. Bazı okullardaki gibi; çocuklara dolap imkanı sağlanıp, tüm kitap defterleri taşımalarının önüne geçilebilir. Çocukların bel, sırt ağrısı yaşamaması için çantalar iyice hafifletilmelidir. Çanta ağırlığı çocuğun kilosunun yüzde 10'undan fazla olmamalıdır. Yani, 40 kilo ağırlığındaki bir çocuğun çantası en fazla 4 kilo olmalıdır.


Çekçekli Çantalar Faydalı mı?

Çocuklar için çekçekli çantalar faydalı olabilir. Ancak bunların da ağır olmaması gerekmektedir. Sağlığın korunması ve ağrının önüne geçilmesi açısından bir çözüm yöntemi ya da alternatif olarak değerlendirilebilir. Öte yandan; ağır okul çantalarının minik bedenlerde kalıcı hasara yol açmasına dair bir bulgu bulunmamaktadır. Ancak, bu ağrılar çocuğunuzun okula gitme isteğini kırabilir ya da okul başarısını olumsuz yönde etkileyebilir.


Ağır Çantalar Konusunda Aileler Ne Yapmalı?

• Çocuğunuzla birlikte okul çantasını zaman zaman kontrol edin ve ders programına uygun düzenlenmesine dikkat edin.
• Çocuğunuzun okulunda dolap imkanı oluşturulması için ilgili yerlerle iletişime geçin.
• Çanta ağırlığının çocuğunuzun ağırlığının %10’undan fazla olmamasına özen gösterin.
• Çocuğunuza çanta alırken, çantanın bol gözlü ya da çekçekli olmasına dikkat edin. 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.