Mucize Bebek Beren Irmak - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Mucize Bebek Beren Irmak

Mucize Bebek Beren Irmak
Yemek yiyemiyor, şiddetli karın ağrısı çekiyordu, oyuncağındaki mıknatısları yuttuğu, bunların barsağını deldiği ortaya çıktı

“Zeka küpü” diye satılan, manyetik mıknatıslardan oluşan oyuncak az kalsın 1.5 yaşındaki Beren Irmak Erdoğan’ın ölümüne neden oluyordu. Yemek yemediği, sürekli karnı ağrıdığı için götürüldüğü hastanede “yabancı cisim yutma” tanısı koyulan minik Beren Irmak’ın oyuncak mıknatısları yuttuğu bunların da ince barsağını deldiği ortaya çıktı. Doç. Dr. Dr. Tunç Özdemir, içinde 12 adet mıknatıs buldukları bağırsağın delikler açılmış olan iki bölgesini çıkarmak zorunda kaldıklarını belirtirken, anne Hatice Erdoğan, “Kızımız ölümden döndü. Şimdi Beren Irmak bizim için bir mucize, bahşedilmiş bir hediye” dedi.

 

ZEKA GELİŞTİRİCİ OYUNCAKTI

İzmir’in Çiğli İlçesi’nde Ata Sanayi Sitesi’nde işyerleri bulunan Hatice-(31)  Levent Erdoğan (33) çifti oğulları 6.5 yaşındaki Mehmet Sıraç için zeka geliştirici diye aldıkları oyuncak yüzünden henüz 18 aylık olan kızları Beren Irmak’ı kaybetmenin eşiğine geldi. Beren Irmak, 11 Şubat’ta Kent Hastanesi’nde Çocuk Cerrahı Doç. Dr. Tunç Özdemir tarafından ameliyat edilmeden bir buçuk ay önce kusma, karın ağrısı şikayetleri ile bir hastaneye götürüldü. Mide spazmı, gaz sancısı tanısıyla ilaç verilerek evine gönderilen minik kız, aynı şikayetleri olduğunda aynı tedavi uygulandı. Ancak bu başvurudan bir buçuk ay sonra minik Beren yememeye başladı, karın ağrısı şikayetleri arttı, iştahsızlık, kilo kaybı anne babayı daha da endişelendirdi. Bu kez başka bir hastaneye götürülen kızın yapılan ultrason tetkikinde barsaklarında yabancı cisim görüldü. Bunların mıknatısa benzediği söylenince, çift oğullarına aldıkları zeka küpü oyuncağını hatırladı. Beren’in bu oyuncaktaki mıknatısları yuttuğu anlaşıldı. Ameliyat gerektiği, ancak imkanların yetersiz olduğu belirtilerek talihsiz bebek bir başka hastaneye sevk edildi. Bu hastanede ise barsaklardaki cismin seyrine bakılacağı belirtilince, Erdoğan çifti zamanın aleyhlerine işlediğine inanarak yeniden hastane ve doktor arayışına girdi. Beren, İzmir Kent Hastanesi’nde Çocuk Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Tunç Özdemir’e getirildi ve zaman kaybetmeden ameliyata alındı.  

12 mıknatıs çıkardık

 

Minik Beren’in getirildiğinde genel durumunun kötü olduğunu belirten Doç. DR. Özdemir şunları söyledi; 

“Bana bebeğin mıknatıs yutmuş olduğu söylendi. Çektiğimiz karın filminde bilezik şeklini almış küçük yuvarlak mıknatıslar görülüyordu. Hastanın barsak tıkanıklığı olduğunu saptadık. Hastanın beslenememesinin nedeni de bu barsak tıkanıklığı idi. Ameliyatta ince barsakların birkaç yerde birbirine yapışmış olduğunu, ince barsakların diğer kısımlarının da bu yapışıklıkların arasına sıkışmış olduğunu gördük. Yapışmış olan barsakları birbirinden ayırdığımızda, bu barsaklarda 6 adet delik olduğu, bu deliklerden uç uca birbirine tutunmuş küçük mıknatıslar çıktığı görüldü. 12 adet mıknatıs çıkardık. Ama barsakta başka mıknatıs kalıp kalmadığından emin olmak için tüm barsakları titizlike tekrar tekrar inceledik. Başka bir mıknatısa rastlamadık. Barsağın delikler açılmış olan iki bölgesi, 10 cm ve 12 cm’lik parçalar halinde çıkarıldı. İnce barsaklar iki bölgeden tekrar birbirine dikilerek bağlandı. Hastamızın barsakları 6. günde tekrar çalışmaya başladı. Yemek yiyebilir hale gelen hastamızı, şifa ile taburcu ettik.”

 

HER YAŞ GRUBUNDA ÖLÜMCÜLDÜR

Özellikle küçük çocukların, her şeyi ağızlarına götürme eğiliminde olduklarını vurgulayan Doç. Dr. Özdemir özellikle küçük oyuncak parçalarının, boncuk, pil, madeni para ve mıknatısların kolayca çocuk tarafından yutulabildiğini söyledi. Çocukların yuttuğu bu yabancı cisimlerin, bazen bütün sindirim sistemini geçip, dışkılama ile çıkabildiğini kaydeden Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü; 

“Bir kısım yabancı cisim, sindirim sistemini tıkayabilir. Ve çeşitli girişimler gerektirebilir. Çocuk cerrahisi uzmanı olarak bizleri en korkutan yabanci cisimler, piller ve birden fazla olan mıknatıslardır. Birden fazla olan mıknatıslar, barsakların değişik bölümlerinde bulunduğunda, karın boşluğunda birbirlerini bulup, arada barsak duvarı olduğu halde yapışırlar. Bu noktada aradaki barsak duvarı zamanla ezilip delinir. Barsak delinmesi her yaşta çok tehlikeli, hayatı tehdit edici bir durumdur. Fark edilmez ise tüm yaş gruplarında ölümcüldür. Küçük çocuklarda bu tablo daha da ağır seyreder. Hastamızda bu durumu zamanında saptayıp hemen ameliyata aldık ve bu hayati tehlikeyi atlattık. Ebeveynler, çocuklarının oynadıkları oyuncaklar, ellerine aldıkları nesneler açısından çok dikkatli olmalılar. Çok zararsız görünen küçücük bir parça bile çocuğun hayatını ciddi bir şekilde tehlikeye atabilir hatta ölümüne sebep olabilir. Oyuncak üreticileri ve bu ürünleri denetleyen sistemler de bu tehlikeleri göz önüne alıp, çocukların kolayca yutabileceği oyuncaklar veya oyuncak parçalarının üretimi konusunda hassasiyet göstermelidirler.”

 

“EVİME KURŞUN ALMIŞIM”, ANNE BABALARI UYARDI

Öte yandan yaşadıklarını başka anne babalarının yaşamamasını isteyen Hatice Erdoğan da şöyle konuştu; 

“Eşim de ben de mahvolduk. Şu an bizim için bir mucize. Ben bugün 18 aylık  çocuğumu tekrar kucağıma aldım. Hala yaşadığımız olayı psikolojik olarak atlatmış değilim. Bedensel olarak atlattım ama hem çocuklarımda hem de bizde hatta yakın çevremde bir travmaya dönüştü. İnsanın çocuğunu kaybedecek olması… Kimi zaman kendini yargılıyor neden aldım, neden yaptım, neden çocuklarıma böyle bir şey verdim diye. Ben ki evime, 6.5 yaşında bir oğlum var oğluma plastik silah, plastik kılıç bile almayan bir anneyim. Şiddet içerikli şiddet eğilimi olan bir çocuk olarak büyümesin diye. Eğitim evde anne babada başlar ya bilinçaltında yerleşmesin diye asla almam. Ama ben evime kurşun almışım. Bunu böyle tabir ediyorum. Gerçekten bu manyetik mıknatıs olduğu için benim bu süreçte çocuğumun düşmemesi bir travma geçirip MR’a girmemesi, bir manyetik alandan geçmemesi, alış veriş merkezine gitmemesi bizim için bir mucize. Bu manyetik dalgaların birbirine verdiği zararla benim çocuğum çok daha büyük tahribata uğrayabilirdi. Beren bizim için bir mucize, bahşedilmiş bir hediye. Ben çok acı tecrübe edindim, bizim için çok kötü bir anı olarak kaldı ama insanlarımız bilinçlensin bizim yaşadığımız bu büyük travmayı kimse yaşamasın, çocukları sağlıklı mutlu büyüsünler.”