Polenlere Teslim Olmayın! - Sağlık Rehberi - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Polenlere Teslim Olmayın!

Polenlere Teslim Olmayın!

Polenlere karşı alınacak bazı önlemlerle astım krizlerinizi azaltabilirsiniz.

 

Bahçe işlerini yaza bırakın:  Çiçeklerle ilgilenmemek, özellikle çiçeklerin yoğun olduğu yerlerden uzak durmak, çim biçmemek ve böyle ortamlarda bulunmamak sizin tetikleyicilerden uzak kalmanızı sağlayacaktır.

 

Yatmadan önce duş alın: Gün içinde dışarıdaysanız gece yatmadan önce duş alın. Böylelikle, cilt üzerinde ve saçlara yerleşebilen polenlerden kurtularak geceyi daha rahat geçirilebilirsiniz.

 

Güneş gözlüklerinizi kılıfından çıkarın: Özellikle gözlere ve saçlara polenlerin girişini önlemek için dışarıda güneş gözlüğü ve şapka kullanın.

 

Ev kıyafetlerinizi giyin: Polenlere maruz kalınmaya neden olacak dış mekan aktiviteleri sonrasında kıyafetlerinizi değiştirmek konusunda özenli olun. Ayrıca, kıyafetlerinizi de yıkadıktan sonra dışarıda değil, kurutucuda ya da kapalı alanda kurutmayı deneyin.

 

Polenleri gözlemleyin:  Bunun için polenlerin fazla olduğu dönemde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın.

 

Sabah saatlerine dikkat: Polenlerin yayılmasını hızlandırdığı için rüzgarlı havalarda ve yine polenlerin yoğun olarak salgılandığı sabah saat 05.00-10.00 arasında açık havada mecbur kalmadıkça aktivite yapmamaya çalışın.

 

Pencereleri açmayın: Polen mevsimi boyunca ev ve otomobilin penceresini kapalı tutarak polen maruziyetini azaltabilirsiniz. Bu nedenle mümkünse klimalı ortamlarda polen filtresi kullanmaya çalışın.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.