Ramazan Ayında Kalp Sağlığı - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Ramazan Ayında Kalp Sağlığı

Ramazan Ayında Kalp Sağlığı
Kalp damar hastalığı, kalp yetmezliği olanlarla, kalp operasyonu geçiren ve ritim bozukluğu olanlar oruç tutmak istediklerinde mutlaka doktor kontrolünden geçmeleri gereklidir.

Ancak olumlu etkileri ile birlikte hem sağlıklı hem de hastalıklı insanlar için belli başlı riskleri beraberinde getirmektedir. Aşırı stres, aşırı sıcak havalar, iş ortamı ve seyahatler orucun etkisini ağırlaştırabilir. Tüm oruç tutanlar; aşırı sıcaktan, aşırı kalorili gıdalardan, aşırı stresten, yorgunluktan ve ağır sporlardan kaçınılmalıdır.


Pamuklu açık renkli giyimler, gölge yerleri tercih etmek, pamuklu şapka kullanmak, iftarda ve sahurda yeterli su, ayran, süt ve doğal meyve suları gibi yeterli sıvı alınmasıyla birlikte; ayrıca sebze, yoğurt, çorba, lifli gıdalar ve salatalar tüketilmelidir. Ağır yağlı yemeklerden ve aşırı tuzlu ve tatlı gıdalardan kaçınılmalıdır. Baklagiller ve çerezlerin sindirimi zor olduğundan az miktarlarda tüketilmelidir. Et olarak az yağlı veya yağsız kırmızı et, tavuk ve balık önerilmektedir.


Oruç tutan kişiler mümkünse kilo takibini yapmalıdır. Ramazan Ayı boyunca kişide aşırı kilo alımı veya aşırı kilo kaybı olmamalıdır. Aşırı terleme, çarpıntı, aşırı açlık hissi, fenalık hissi ve ellerde titreme hissi kan şekerinin ileri derece düşmesinin belirtisi olabilir. Bu durumu yaşayan kişi en yakın sağlık merkezine müracaat edilmelidir.


Hipertansiyonu olan vatandaşların, tansiyonları ilaçla uygun düzeyde gidiyor ve yakınmaları yoksa yakın tansiyon kontrolleri ile oruç tutabilirler. Ancak tansiyonları kontrol altında değilse ve hatta ilaç kullanılmıyorlarsa oruç bu bireyler için sakıncalı sonuçlar doğurabilir.


Kalp damar hastaları belirli şartlar altında oruç tutabilirler. Öncelikle ilaçlarını düzenli kullanmaları ve Ramazan ayından önceki en az 2-3 ay şikayetsiz ve olaysız bir dönem geçirmiş olmaları gerekmektedirler. Günde 3-4 kez kullandıkları ilaçları doktorlarıyla görüşerek mümkünse uzun etkili ilaçlarla değiştirmeleri gerekir. Yapılan araştırmalar sonucunda durumu ilaçlarla dengede olan kalp hastalarının oruç tutmaları halinde kalp krizi ve ani olaylar açısında bir artış olmadığı gözlenmiştir.


Kalp damar hastalığı, kalp yetmezliği olanlarla, kalp operasyonu geçiren ve ritim bozukluğu olanlar oruç tutmak istediklerinde mutlaka doktor kontrolünden geçmeleri gereklidir.


Aspirin veya warfarin gibi kan sulandırıcı ilaç kullananlar oruç tutmak istediklerinde mutlaka doktor takibi ile ilaçlarını iftar veya sahurda kullanabilirler.


Unutulmamalıdır ki; aşırı sıvı kaybı ve terleme kan dolaşımında pıhtıya eğilimi arttıracağından kalp ve beyin olayları riski ve ritim bozuklukları sıklığı artmaktadır.


By-pass’lı hastalar için operasyondan en az 6 ay-1 yıl geçmiş olup bu süre zarfında yakınmalarının tamamen bitmiş olması gerekmektedir. Kişi, oruç tutmak için niyetlenirse kalp durumunun mutlaka doktor kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir.


Yürüyüşle, koşmakla veya herhangi bir bedensel ve ruhsal stresle göğüs ağrıları tetiklenen, bu aktivitelerle veya gece ortaya çıkan nefes darlığı olan bireylere oruç önerilmemektedir.


Özet olarak kalp- damar hastalığı, kalp yetmezliği, hipertansiyon, kalp kapak hastalığı ve ritim bozukluğu öyküsü olan kişilerin oruç öncesi mutlaka doktor kontrolünden geçmeleri ve sürekli kontrollerini aksatmamaları önerilmektedir.