Sağlıklı Bir Yıl İçin 10 İpucu - Sağlık Rehberi - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Sağlıklı Bir Yıl İçin 10 İpucu

Sağlıklı Bir Yıl İçin 10 İpucu
Kilo vermeyi ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmayı mı istiyorsunuz? Peki sizi ne veya neler motive ediyor?

Motivasyonunuzu Keşfedin:  Kilo vermeyi ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmayı mı istiyorsunuz? Peki sizi ne veya neler motive ediyor? Fit bir vücuda sahip olup kıyafetlerinizin içinde daha iyi görünmek mi istiyorsunuz, daha enerjik mi hissetmek istiyorsunuz, yoksa sağlığınızı iyileştirmek mi istiyorsunuz? Ne istediğinize karar verin ve netleştirin. Başarınıza giden yolculuğunuz boyunca mottonuz, motivasyonunuz olacak. 
 
Bir Planınız Olsun: Şehirlerarası ve uzun sürecek bir yolculuğa çıkacak olsaydınız, nereden geçeceğinizi, ne yapacağınızı, ne zaman varacağınızı üstünkörü bile olsa hesaplamadan arabaya atlayıp yola çıkmazsınız. Bunu yaparsanız yolda çıkacak aksiliklerin seyahatinizi berbat etmesine açık bir konuma geleceğinizi bilirsiniz. Burada aynı süreç geçerli. Planınızı yapın. Egzersiz, beslenme, uyku… Mantık dahilinde, gerçekçi bir plan ile her şey daha rahat gerçekleşecektir.  
 
Hedefler: Hedefler gelişimin ölçülmesine yardımcı olur. Eğer nereye varmak istediğinizi bilmiyorsanız, oraya nasıl gideceğinizi asla bilemezsiniz. Hedeflerinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken etkenler, koyduğunuz hedeflerin: özel, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana uygun olmasıdır. Örneğin: "Bir hafta boyunca 3 gün boyunca 15 dakika yürüyeceğim" veya "Her ay Ocak ayı için yeni bir sağlık tarifi hazırlayacağım".
 
Ne Yediğinize Dikkat: Neler yediğinize dikkat edin. Vücudumuza aldığımız gıdaların besin değerlerini inceleyen ve araştıran bir alışkanlık geliştirmek daha sonra ortaya çıkacak “Ben bu kiloyu nasıl aldım yahu?” tarzı komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır. Bunu hayatınızın sonuna dek yapmak zorunda değilsiniz, ancak başladıktan sonra harika ve çok sağlıklı bir alışkanlık edindiğinizi göreceksiniz. Ayrıca yediğinizi-içtiğinizi izleme, kilo verme ve sağlıklı beslenme çabalarınızı sabote etmeden sevdiğiniz gıdaların keyfini çıkarabilmeniz için diyetinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.
 
Güvenilir Kaynaklar Edinin: Uzay diyeti, cilalı taş diyeti, Uganda diyeti gibi otantik isimlere sahip diyetleri denemek cezbedici olabilir ancak bunların birçoğu ne insan vücudu ne de içinde bulunduğumuz yaşam ve zaman koşulları bakımından gerçekçi değildir. Hatta bu tarz diyetlerin idamesi bazen zor ve insan sağlığı açısından tehlikeli bile olabilir. Bu tarz maceralar yerine, uzman bir diyetisyen ile görüşün. İşinin ehli bir doktor sizin sağlıklı beslenmeyi anlamanıza ve bunu gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. 

             
O Kahvaltı Yapılacak!: Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bizim bütün gün enerjik ve zinde kalmanızı sağlayıp sağlıklı kararlar vermenize yardımcı olan ilk enerji  kaynağı kahvaltıdan başkası değil. Mümkün olduğunca erken bir saatte protein ve lif ağırlıklı kahvaltılar yapmak gün içerisinde kendinizi daha tok hissedip, daha az kaçamak yapmanıza neden olacaktır.
 
Sebzeler Yenecek, Sağlık Hiç Bitmeyecek: Sebzelerin besin değeri en optimal düzeydedir. Su ve lif ile dolu olan sebzeler az kalori barındırırlar. Sindirime yardımcı olurlar ve vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri karşılarlar.
 
Eg-zer-siz!: Sağlıklı bir hayata ve işlev gören bir vücuda saip olmak için mutlaka ama mutlaka egzersiz yapmanız gerek. İlk başta yavaş tutun ve rahat hissettiğinizde zaman ve / veya yoğunluğunuzu artırın. Bir süre kullanmadıysanız, bir egzersiz planına başlamak için sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için doktorunuzla konuşun.
 
Ağır Ağır, Usul Usul: Bireylerin sağlıklarını doğrudan etkileyecek bir karar alırken yaptıkları en büyük hata acele etmeleri ve her şeyi bir an önce yapmaya çalışmalarıdır. İnsanın yaşamını direkt olarak etkileyen sağlık tabanlı kararlar alırken aceleyle hareket etmek, felakete davetiye çıkarmanın reçetesidir. Her hedef, her karar, her uygulama tek tek ve adım adım gerçekleştirilmelidir. Bir hedef veya alışkanlık kazanılmadan diğerine geçmek, demir kullanılmadan yapılan bir bina tabanına benzer, üstüne çıkacağınız katlar ufak bir esintide yerle bir olabilir. Unutmayın: Kalıcı değişiklikler yapmak istiyorsanız ve uygulamak zaman alacaktır.
 
Gerçekliklere Hazır Olun: Kimse mükemmel değil. Başarısızlıklar, geriye dönüşler yaşanabilir. Bunlar, havlu atmak için bahane değil, zafere ve başarıya giden yolda gayretinizin brövesi olarak taşınmalıdır. Unutmayın, her yeni gün hayatımızın muktedir olduğumuz kısımlarını değiştirmek ve sağlıklı bir yaşama sahip olmak için yeni bir şanstır.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.