Sağlıklı Yaşamın İpuçları - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Sağlıklı Yaşamın İpuçları

Sağlıklı Yaşamın İpuçları
Akdeniz tipi beslenme; meyve, sebze, kepekli tahıllar, zeytinyağı ve balık bakımından zengindir. Bu beslenme disiplini sayesinde; obezite, kalp hastalıkları, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Doğru Arkadaş Tercihleri Yapın

Arkadaşlarınızın alışkanlıkları ve yaşam tarzı ister istemez sizin de davranışlarınızı etkileyeceğinden, doğru arkadaş seçimi oldukça önemlidir. Örneğin; sigara içme davranışı sosyal ortamlarda maalesef bulaşıcı bir davranış olarak kabul edilmektedir. Sizi sağlıklı yaşamaya motive edecek arkadaşlarınızla zaman geçirmenizi öneriyoruz.


Çevrenize Zaman Ayırın

Ailenize ve arkadaşlarınıza ayıracağınız zamanlar sizi rahatlatacaktır. Birçok araştırmada sosyal insanların daha uzun ömürlü oldukları yönünde sonuçlara varılmıştır.


Eğer İçiyorsanız, Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakarak daha uzun ve sağlıklı yaşayacağınız aşikar. Önemli olan bu kararı bir an önce vermek ve uygulamaya sokmaktır.


Şekerleme Lüksünüzü Kullanın

Dünyanın farklı yerlerinde gün içinde hafif ve kısa süreli uyuklamalar düzenli hale gelmiştir. Eğer sizin de imkanınız varsa şekerlemeyi ihmal etmeyin. Araştırmalar gösteriyor ki; şekerleme yapan kişilerin kalp hastalıklarından hayatlarını kaybetme riskleri %37 oranında daha azdır. Bu ufak molalar; stres hormonlarının salınımını engelleyerek kalbin daha az yıpranması sağlanmaktadır.


Akdeniz Tipi Beslenmeye Önem Verin

Akdeniz tipi beslenme; meyve, sebze, kepekli tahıllar, zeytinyağı ve balık bakımından zengindir. Bu beslenme disiplini sayesinde; obezite, kalp hastalıkları, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

 

Hayat Arkadaşı Bulun

Evli insanların, bekar yaşayan kişilere göre daha uzun yaşadıkları birçok araştırma tarafından kanıtlanmıştır. Araştırmalar sonucuna göre, bu durumun; sürekli sosyal ve ekonomik desteğin olmasıyla birlikte güven ve mutluluk duygusunun ortaya çıktığı belirtilmektedir.


Sağlıklı Kilonuza Kavuşun

Eğer aşırı kilolu iseniz; fazla kilolarınız ilerleyen zamanlarda diyabet ya da kalp hastalıklarına davetiye çıkarabilir ya da mevcut hastalıklarının iyileşmemesine neden olabilir. Sağlıklı kilonuza sahip olmak için uzman desteği almanız ve düzenli egzersiz yapmanız önerilmektedir.


Hareket Edin!

Düzenli egzersizin; kalp hastalıkları başta olmak üzere; inme, diyabet ve bazı kanser türlerine ve depresyona karşı kişiyi kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Haftada kendinize ayıracağınız 2,5 saatlik egzersiz programı sizi zinde ve sağlıklı tutmaya yeterli olacaktır.


Affedin

Kronik sinir ya da öfke sizin akciğer fonksiyonlarınızı ya da kalbinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu duruma bağlı olarak; kalp hastalıkları, felç ya da diğer rahatsızlıklara zemin hazırlayabilirsiniz. Bağışlama ya da affetme davranışları kan basıncınızın düşmesine ve daha kolay nefes alıp vermenize yardımcı olacaktır.


Güveli Seyahat Edin

Trafik kazalarından korunmak için her zaman kurallara uyun ve önlemlerinizi alın. Örneğin; emniyet kemerleri bir araba kazasında ölüm riskini ya da ciddi bir yaralanmayı %50 oranında azaltmaktadır.


Uyku Kalitenize Önem Verin

Yeterince kaliteli uyku almadığınız takdirde; obezite, diyabet, kalp hastalığı ya da duygudurum bozuklukları riskiniz artmaktadır. Düzenli ve sağlıklı bir uyku uyumanız hem bu hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır hem de mevcut hastalıklarınızdan kurtulmak için size yardımcı olur.


Stresi Yönetin

Tamamen stresten kaçmanız mümkün gözükmese de stresinizi yönetmeniz mümkün. Yoga, meditasyon ya da basit bir nefes egzersizi sizi rahatlatabilir.


Hobi Edinin

Edineceğiniz herhangi bir hobi yaşamınızı daha anlamlı kılacaktır. Yapılan araştırmalar neticesinde; bir amaç duygusu güçlü olan kişilerin inme, kalp ya da başka nedenlerden ölme olasılığının daha az olduğunu göstermektedir. Edindiğiniz hobi aynı zamanda sizin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi de düşürecektir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.