Solunum Yolu Enfeksiyonları - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Solunum Yolu Enfeksiyonları

Solunum Yolu Enfeksiyonları
Hem kişinin hem de toplumun sağlığı için bir mendile/peçeteye, eğer gerekli materyaller yoksa da dirseğin iç kısmı öksürülmesi optimal sağlığımızı korumak açısından isabetli bir alışkanlık olacaktır.

Ellerinizi Yemek Yemeden Önce ve Yedikten Sonra Mutlaka Yıkayın

Mikropların %90’ı ellerin ağız ve yüze teması yüzünden vücuda giriyor. Özellikle yemek öncesinde ve süresince hijyenik olmayan ellerin ekmek, meyve vb. besinlere teması sonrasında mikrop ve zararlı bakteriler bu gıdaları araç olarak kullanarak vücuda sızmayı başarabiliyorlar. Bu yüzden, yemek öncesi ve sonrasında -en az- 30 saniye boyunca ellerin içi ve dışının itina ile temizlenmesi, eller vasıtasıyla vücuda sızmaya çalışan mikrop ve zararlı bakterilerin yaratabileceği hasarı minimize etme şansı doğuruyor.

 

Ellerinize Öksürmeyin

Eller, gün içerisinde kişi farkında olmasa bile onlarca kez yüz ile temas ediyor. Bu, var olan hastalığın kendisini devam ettirebilecek şansı tekrar tekrar yakalamasına, kişi eğer hasta değil ise de hastalığı tekrar tekrar davet etmesine neden oluyor. Hem kişinin hem de toplumun sağlığı için bir mendile/peçeteye, eğer gerekli materyaller yoksa da dirseğin iç kısmı öksürülmesi optimal sağlığımızı korumak açısından isabetli bir alışkanlık olacaktır.

 

Gözlerinize, Burnunuza ve Ağzınıza Elleriniz Kirliyken Temas Etmekten Kaçının

Vücdumuzun çevremiz ile en çok etkileşime giren organı ellerimiz. Bu, ellerimizin aynı zamanda mikrop ve zararlı bakterilere en açık ve risk faktörü yüksek olan organımız olduğu anlamına geliyor. Vücudu çevresinden tamamen izole eden özel giysiler dışında, temas sonucu ortaya çıkan mikrop ve akabindeki hastalık riskini sıfırlayabilecek sihirli bir yöntem yok. Bu yüzden, ellerin düzenli olarak yıkanması ve temizlenmesinin yanında, bir enfeksiyon riskini olabildiğince minimize etmek adına ellerin yüz, göz ve ağız ile teması sınırlanmalı.

 

Ellerinize Hapşırmayın

Öksürük ile benzer sebeplerden dolayı –eğer mendil veya peçete yoksa- hapşırığın ele ve avuç içine değil, kolun 90 derece açıya getirilerek dirseğin iç tarafına doğru yapılması önce el, sonra ise -elin vücudun diğer bölgeleriyle olası teması düşünüldüğünde- genel vücut hijyenini koruma açısından yapılabilecek en sağlıklı hareket olacaktır.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.