Su İçmeniz İçin 11 Sebep - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Su İçmeniz İçin 11 Sebep

Su İçmeniz İçin 11 Sebep
Günde ne kadar su içmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Aslında bu basit sorunun cevabı maalesef o kadar net sınırlarla yanıtlanabilecek gibi değildir.

Günde ne kadar su içmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Aslında bu basit sorunun cevabı maalesef o kadar net sınırlarla yanıtlanabilecek gibi değildir. Çünkü kişinin su ihtiyacı; kişisel, fiziksel ve çevresel faktörlere bağlıdır. Yine de önerilere göre; erkeklerin günde 13 bardak, kadınların 9 bardak, hamile kadınların 10 bardak, emziren kadınların ise; en az 13 bardak su tüketmeleri önerilmektedir.


Peki, yeterince su içtiğinizi anlayabiliyor musunuz? Birçok insan yeterince su içip içmediğini idrar rengine bakarak kontrol etmektedir.  Eğer yeterince su tüketirseniz idrarınızın rengi açık görünecektir. Ancak her zaman idrar rengini kontrol ederek su tüketiminizi belirlemeniz önerilmemektedir. Çünkü, beslenme alışkanlıkları ya da böbrek faaliyetleri idrar renginizi değiştirebilir. En doğru su tüketim programınızı öğrenmek için doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.


Susuzluğunuzu Giderin

Kanınızdaki sıvı hacmi kaybını engellemek için vücudunuzun verdiği sinyalleri dikkate alın, susuzluğunuzu giderin.


Ağız Kokusunu Engelleyin

Susuzluk, ağız kokusuna neden olan etmenlerden sadece birisidir. Ağzın normal tükürük oluşumu engellendiğinde ağızda kötü kokular oluşabilmektedir. Gün boyunca biraz daha fazla su tüketmeniz ağzınızdaki istenmeyen kokuları giderebilir.


Düşünmeye Konsantre Olun

Yapılan çalışmalara göre; vücudunuzun sıvı tüketiminin %2’si zihinsel fonksiyonların yerine getirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle, eğer konsantrasyon sorunu yaşıyorsanız bir su molası vermeniz yerinde olacaktır.


Doğal Dopinginiz Olsun

Fiziksel aktiviteler ya da egzersizler ter yolu ile sıvı kaybetmenize sebep olur. Herhangi bir fiziksel aktiviteye başlamadan önce; 2-3 bardak su içmeniz ve etkinlik boyunca 15 dakikada bir, bir fincan kadar su tüketmeniz önerilmektedir.


Serinliğinizi Koruyun

Su vücut ısınızı korumak için oldukça önemlidir. Sürekli terlediğiniz sıcak bir yerdeyseniz oldukça fazla suya ihtiyacınız olacaktır. Yüksek sıcaklığa sahip ortamlarda sadece bulunmanız bile günlük su tüketiminizi 2 kat artırabilir.


İyileşmeniz İçin Destek Olsun

Ateşli bir hastalık geçiriyorsanız bol bol su içmeniz önerilmektedir. Eğer susuz kalırsanız hastalığınızı daha ağır bir şekilde yaşayabilirsiniz. Ateşinizin iki günden fazla sürdüğü durumlarda ise mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.


Sağlığınız İçin

Enfeksiyon, aşırı hassas bağırsak sendromu ve iltihaplı bağırsak bozuklukları nedeniyle ishal görülebilmektedir. Neden ne olursa olsun, ishal aşırı su kaybına yol açan bir sonuçtur. İshal olan kişiler oldukça su kaybı yaşadığından, kaybettiği suyu geri kazanması gerekmektedir.


Zararı Vücudunuzdan Atın

Aşırı alkol tükettiğiniz bir günün ardından susuzluk, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetleriniz oluştuğunda su içmeyi ihmal etmemenizi önermekteyiz. Ayrıca, aşırı alkol tüketiminizin önüne geçebilmek için; alkol kullanmaya başlamadan önce birkaç bardak su içmenizi tavsiye ediyoruz.


Bebeğinizi Düşünün

Hamilelik döneminde yaşanan şişkinlik vücudun su ihtiyacının azalmasına sebep olmaz. Aksine karnınızdaki bebeği de düşünerek daha fazla su içmelisiniz. Yapılan araştırmalara göre; günde en az 10 bardak su içmeniz önerilse bile, bu konuda doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.


Size Destek

Anne sütünün yüksek oranı sudan oluştuğundan; emziren annelerin özellikle fazla su içmesi gerekmektedir. Yeni annelerin günde en az 13 bardak su/sıvı tüketmesi önerilmektedir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.