Suda Doğum - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Suda Doğum

Suda Doğum
Doğumun iki aşamasında sudan yararlanıyoruz. Birinci aşamada kasılmalar olduğu, doğum kasılmaları devam ettiği sürece suya girmek anneyi rahatlatıyor. Kasılmaları daha az hissediyor, doğum daha rahat şekilde ilerliyor.

SUDA DOĞUM

Doğumun iki aşamasında sudan yararlanıyoruz. Birinci aşamada kasılmalar olduğu, doğum kasılmaları devam ettiği sürece suya girmek anneyi rahatlatıyor. Kasılmaları daha az hissediyor, doğum daha rahat şekilde ilerliyor. İkinci asama doğumun suda olması. Bu uygun olan annelerde mümkün olan bir durum. Anne havuza ya da jakuziye giriyor. Suyun içinde değişik pozisyonlarda ıkınıyor. Biz klasik olarak annelerimizi sırt üstü yatar pozisyonda doğurtmaya eskiden beri gayret ediyoruz. Ama artık bunun çok uygulanmamasının daha iyi olduğu yolunda görüş birliği var. Onun için diz dirsek pozisyonu ya da farklı pozisyonlarda doğum yapmak bebeğin çıkmasını daha da kolaylaştırıyor. O açıdan suda doğumu alternatif olarak annelerimize sunuyoruz. Daha önce jakuzide doğum yaptırıyorduk. Simdi doğum havuzu devrede. Uzmanlarımız sertifikalı. Suda doğan bebekler daha huzurlu oluyor ancak her gebe için bu alternatif çok uygun değil. Seçimi hekimler yapıyor, uygun olan anne adaylarına da sunuyorlar.

 

İzmir Kent Hastanesi, suda doğum yapmak isteyen anne adayları için doğum havuzunu hizmete sundu. Doğum havuzunun ilk vakası da Damla Atalay oldu. Damla Atalay ile eşi Ahmet Atalay olağanüstü bir deneyimle Renk adını verdikleri kızlarını kucaklarına aldı. Hamileliğini İzmir Kent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Doç. Dr. Tunç Canda’nın kontrolünde geçiren Damla Atalay, hayallerinin gerçek olduğunu belirterek söyle konuştu:

 

“Suda doğum merak ettiğim, araştırdığım bir konuydu. Bebeğin normal, hiçbir şekilde müdahale olmadan anne karnındaki sudan direkt suya dogmasının hem anne hem de bebek için daha rahat olacağını düşünüyor, havuzda doğum yapmak istiyordum. Hamileliğimin ilk gününden itibaren bebeğimi suda doğurmanın muhteşem bir şey olacağını düşünüyor, istiyordum. Ama daha çok yurt dışında yapılıyor, diye biliyordum. Doktorum Doç. Dr. Tunç Canda bebeğin gelişi, durumu, annenin sağılığı uygunsa olabileceğini söyledi ve beni bu konuda motive etti, bilgilendirdi. Suda doğum için hazırdım. Ancak son güne kadar normal doğum kesindi ama suda mı normal doğum mu onu bilemiyorduk. Hastaneye rahmim 5 santim açıklıkla gelmiştim. Doktorum ağrı esiğimin yüksek olduğunu, ağrıları iyi bir şekilde tolore ettiğimi söyledi. 1-2 saat sonra 8-9 santim açıklığa ulaştı. Normal doğuma geçecektik, suda doğum isteyip istemediğimi sordu. Zaten ben kendim talep etmiştim böyle bir şeyi. Kent Hastanesi’ndeki doğum havuzunun ilk vakası oldum. Sıcak su ağrıları daha da hafifletti ve o ıkınma da karadakine göre daha rahat oldu. Esimle beraberdik. Doç. Dr. Tunç Canda ve Opr. Dr. Mustafa Melih Erkan’ın gözetiminde herhangi bir müdahale yapılmadan kendi basıma bebeğimi suda doğurdum. Bebeğim direkt havuza çıktı, kucağıma aldım, bakıştık. Hayal gibi. Kesinlikle suda doğum bence normal masada yapılan doğuma göre daha rahat diye düşünüyorum. Doğuma babayla beraber girmek, başkalarının müdahalesi olmadan kendi kendime doğurmak güzel. Çok mutluyum, gerçekten çok güzel bir duygu annelik. Ama anne oldum gerçekten güzel bir kelime fakat o yasayınca hissediliyormuş. Kucağıma alınca ben gerçekten anne oldum, eşim de baba oldu. Olağanüstü bir deneyim yaşadık”.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.