Tanıda Ebus Farkı - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Tanıda Ebus Farkı

Tanıda Ebus Farkı

Tanıda Ebus Farkı

İzmir Kent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Atasever,  “EBUS, özellikle kanser hastalarında lenf bezlerinde kanser hücresi olup olmadığını bize ameliyatsız  gösteren, yüzde 94-98 oranında teşhis ve  evrelendirme yapmamızı sağlayan bir cihaz. Hasta tanı için ameliyat masasına yatmaktan kurtuluyor” dedi.

 

Uzm. Dr. Atasever, İzmir’de az sayıdaki merkezde bulunan, özel eğitim almış, iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki uzman tarafından kullanılan EBUS cihazının önemi ve özellikleri hakkında bilgi verdi. EBUS’un solunum yolları, akciğer dokusu, solunum yoluna komşu bulunan lenf bezlerini ve mediasteni (akciğerlerin arkasında kalan bölüm) görüntülemek için, ultrasonografi kullanılarak yapılan bir bronkoskopi işlemi olduğunu belirten Uzm. Dr. Atasever şunları söyledi:

 

Ulaşılamayan Yerlere Ulaşılabiliyor

 “EBUS işlemi sırasında hem görüntüleme hem de lenf bezlerinden biyopsi alma işlemi yapabiliyoruz. Bu cihaz sayesinde hava yollarına komşu olan lenf bezlerinin çoğunu görüyoruz. Bu lenf bezlerinden biyopsi alabiliyor, akciğer kanserinin doğru evrelenmesini sağlıyoruz. Doğru evreleme, erken tanı, doğru tedavi planlaması yapmamızı sağlıyor. EBUS ile işlem yaparken Kent Hastanesi olarak farkımız işlem sırasında patoloji uzmanın da bulunması. Patolog materyalin yeterli olup olmadığına karar veriyor. Eskiden bu işlem cerrahi olarak (mediastinoskopi) yapılıyordu, üstelik mataryel patoloji için yetersiz çıkarsa hasta bir kez daha ameliyat masasına yatmak zorunda kalabiliyordu. Bu cihaz sayesinde pek çok hasta genel anestezi altında yapılan bu  işlemden, gereksiz operasyonlardan kurtuluyor. EBUS, akciğer kanserinin yanı sıra tüberküloz, sarkoidoz, lenfoma ile diğer organların kanser metastazlarının tanı ve ve evrelenmesinde kullanılan müthiş bir cihaz. “

 

Yüzde 94-98 Başarı

Öte yandan Uzm. Dr. Atasever, EBUS ile tanıda başarının yüzde 94-98 oranlarına ulaştığını da kaydetti. Atasever, EBUS’un göğüs hastalıkları uzmanlarının yanı sıra göğüs cerrahları, hematolog, onkolog ve romatologlar için önemli bir kılavuz cihaz olduğunu söyledi.