Tedavi İçin Nakil - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Tedavi İçin Nakil

Tedavi İçin Nakil
Kent Sağlık Grubu Nefroloji Polikliniği uzmanlarından Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok, böbrek yetmezliği tanısı alan hastaların karşısına çıkan “böbrek nakli ve diyaliz” seçeneklerine yönelik önemli noktalara dikkat çekti.

Kent Sağlık Grubu Nefroloji Polikliniği uzmanlarından Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok, böbrek yetmezliği tanısı alan hastaların karşısına çıkan “böbrek nakli ve diyaliz” seçeneklerine yönelik önemli noktalara dikkat çekti. Şeker hastalığı, hipertansiyon, nefritler, ailesel hastalıklar, taş hastalığı ve enfeksiyonlar, ilaçlar ve toksik maddeleri böbrek yetersizliğinin başlıca nedenleri olarak sıralayan Doç. Dr. Ok, böbrek naklinin bir tedavi ve şifa şekli olduğunu vurguladı.

 

Böbrek Yetmezliği Hastalarında Diyaliz ise Bir İdame Şeklidir
Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok, böbrek yetmezliği rahatsızlığında diyalizin bir idame şekli olduğunun altını çizerek şöyle konuştu:

 

“Son dönem böbrek yetmezliği geliştiğinde hastaların acilen bir tedaviye yönlenmesi gerekir. Eğer bir engel durum yok ise böbrek nakli tüm hastalar için ilk sırada gelen ve böbrek yetmezliğinin tek tedavi seçeneğidir. Bu imkanı olmayan veya tıbbi durumu nedeniyle nakil için uygun olmayan vakalarda, diyaliz tedavileri uygulanır. Bu tedavilerde, böbreğin temizleyemediği bir takım artık maddeler kısıtlı sürelerde ve kısıtlı miktarlarda temizlenmeye çalışılır. Böbrek bu görevi 24 saat boyunca yapıp bu artık maddelerin seviyesini belli bir düzeyin altında tutabilir, örneğin hemodiyaliz haftada sadece  12 saat süreyle yapılmaktadır. Diğer bir önemli nokta ise, böbreğin bu maddeleri temizleme işi dışında; kan yapımını sağlayan hormonu ve D vitamini üretmesidir. Bu nedenle böbrek hastalarında kansızlık, kalsiyum ve fosfor metabolizması dengesizlikleri, kemik erimesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunların da tek tedavisi bu görevleri yerine tam olarak getiren bir böbreğin nakli ile ancak mümkün olabilmektedir. O nedenle böbrek naklini, hastaları sadece diyalizden kurtaran bir tedavi yöntemi olarak görmek yanlış olur.” 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.