Tüp Bebek Demir’e, Dondurma Kardeş  - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Tüp Bebek Demir’e, Dondurma Kardeş 

Tüp Bebek Demir’e, Dondurma Kardeş 
İki yıl önce elde edilen embriyolardan biri ile Demir dünyaya gelmiş, kalan sağlıklı embriyolar dondurulmuştu

Öğretmen çift Eylem (38)- Hüseyin Göksu (38) 2 yıl önce tüp bebek yöntemiyle kavuştukları oğulları Demir’e, dondurulmuş embriyodan kardeş getirecek. Dondurulmuş embriyonun çözündürerek transfer işlemini gerçekleştirdiklerini belirten İzmir Kent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Opr. Dr. Dilek Aslan, “Transfer sonrası hem Göksu çifti hem de bizim için oldukça heyecanlı bir süreçti.  Annemiz dondurulmuş embriyodan gebe kaldı. Gebeliğin sağlıkla geçmesi ve Demir’e kardeş gelmesi en büyük dileğimiz” dedi.

 

Tıp dünyasının çeşitli nedenlerle doğal yoldan anne baba olma olamayan çiftlere sunduğu tüp bebek yöntemi ile çiftlere defalarca deneme imkanı sunan  “embriyo dondurma” tekniği, İzmirli Göksu çiftine ikinci kez anne baba, tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen oğulları Demir’e de kardeş sahibi olmanın yollarını açtı. İzmir’in Menemen İlçesinde öğretmenlik yapan meslektaş çift Eylem ve Hüseyin Göksu 9 yıl önce mutlu bir yuva kurdu. Ancak hiç bir neden bulunamamasına karşın bebekleri olmadı. Önce bir hastanede aşılama yöntemini denediler, olmayınca bu kez İzmir Kent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’ne başvurdular. 2018 yılında başvurdukları merkezde ilk denemede gerçekleşmeyen gebelik ikinci denemede oluştu. 5 Temmuz 2019 tarihinde oğulları Demir’i kucaklarına alan çift,  bu kez ikinci bir bebek, oğullarına da kardeş istedi. Tüp bebek denemesi sırasında elde edilen ve kalan embriyolarını dondurtan çift bu istekle Kent Tüp Bebek Merkezi’nde tekrar Kadın Hastalıkları ve İnfertilite Uzmanı, merkez direktörü Opr. Dr. Dilek Aslan’ın kapısını çaldı. 

 

DENEMEDEN VAZGEÇMEYİN

Göksu çiftinin çocuk sahibi olmasının önündeki engelin tam olarak tespit edilemediğini belirten Opr. Dr. Aslan şunları söyledi; 

“Yapılan tüm tetkiklere karşın Göksu çiftinin infertilite nedeni bulunamadı. Yani çiftimiz açıklanamayan/ sebebi bilinmeyen infertilite dediğimiz durumdaydı. Bunun üzerine tüp bebek yöntemi uygulandı, gebelik oluştu ve oğulları Demir yaklaşık 2 yıl önce dünyaya geldi. O dönemde kalan sağlıklı embriyolarını dondurmuştuk. İnsan hücrelerinin dondurulması ve çözülmesi tüp bebek tedavisinde çok önemli bir yere sahip. Teknikler çok ilerledi. Ehil ellerde doğru teknikle dondurulan ve çözülen embriyolardaki başarı oranı taze sikluslarla aynı. Çiftimiz ilk denemede sonuç alınamamasına karşın tüp bebek yöntemini denemekten vazgeçmemişti. Bu ısrarları sonucu Demir dünyaya gelmişti. Şimdi de oğullarına kardeş istiyorlar. Daha önce dondurduğumuz embriyolarını çözündürerek transfer ettik. Bu yöntem bebek sahibi olmak isteyen çiftlere daha fazla deneme şansı sağlıyor. Transfer sonrası hem Göksu çifti hem de bizim için oldukça heyecanlı bir süreçti.  Annemiz dondurulmuş embriyodan gebe kaldı. Gebeliğin sağlıkla geçmesi ve Demir’e kardeş gelmesi en büyük dileğimiz. Demir, dondurulmuş embriyolar sayesinde abi olacak.”

 

KARDEŞ GELİYOR

Öte yandan öğretmen çift, Kent Tüp Bebek Merkezi’ne iki yıl önce kucaklarına aldıkları oğulları Demir ile gelirken, anne Göksu, “Bebek sahibi olmamıza engel herhangi bir şey bulunmayınca aşılama tedavisi yapıldı. Sonuç olumsuz oldu. Zaman kaybetmek yerine Kent Hastanesi’nde tüp bebek yöntemine başvurduk. İlkinde olmadı. İkincisinde her şey yolunda gitti ve Demir doğdu. Dondurulmuş embriyomuz olduğu için ikinci bebeğe daha çabuk karar verdik. İlk denemede gebelik gerçekleşti. Şimdi yeni çok heyecanlı bir sürece girdik. Dondurulmuş embriyodan Demir’in bir kardeşinin olacağını düşünmek harika bir duygu. Allah isteyen herkese bu mutluluğu yaşatsın. Doktoruma ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.