Yılbaşı Ertesi Denge Mönüsüne Uyun - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Yılbaşı Ertesi Denge Mönüsüne Uyun

Yılbaşı Ertesi Denge Mönüsüne Uyun
“Bari kısıtlama soframızda olmasın” diyerek bol kalorili, yağlı, tatlılı, cipsli, kolalı hazırlanacak yılbaşı mönüsü alışkanlık haline gelmezse sorun yaratmaz 

Diyetisyen Safiye Taş Koçyiğit, pandemi nedeniyle 2021’e pek çok kısıtlamalarla gireceğimizi hatırlatırken, “Bari soframızda kısıtlama olmasın” düşüncesiyle hazırlanacak yılbaşı mönülerine dikkat çekti. Bir gecede yapılan kaçamakların “sağlıksız beslenme” olarak tanımlanamayacağını belirten Koçyiğit, “ Bir öğün ile sağlıklı/sağlıksız beslenme değerlendirmesi yapılamaz. Arada yaptığınız rutin dışına çıkma durumlarından korkmayın, hep kaldığınız yerden devam edin. Bu özel sofranın akabinde sağlıksız besinler tüketmeyi bırakırsanız vücut için dengeyi sağladığınız gibi sağlıklı beslenmeye de devam eden bir birey olursunuz” dedi. 

 

Covid 19 salgınıyla tüm dünyaya kabus yaşatan 2020’yi geride bırakmamıza sayılı günler kala İzmir Kent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Safiye Taş Koçyiğit yaşanan olumsuzlukların insanların psikolojisini de derinden etkilediğini söyledi. Sağlığın, hayatın ciddi tehdit altında olduğu bu süreçte insanların özellikle beslenme konusunda vurdumduymaz davranabildiğini belirten Koçyiğit, “Bu yılbaşı hepimiz evlerimizdeyiz. Sokağa çıkma yasağı ve pek çok kısıtlamayla yeni yılı karşılayacağız. Ama her şeyin başı sağlık, o nedenle de bu kısıtlamalar hayati önemde. Yılbaşı gecesi özel bir gece olduğu için ‘hiç olmazsa bu gece zararlı denilen abur cuburlar, cipsler, çerezler, yağlı, şekerli sevdiğimiz ne varsa soframızda olsun’ diyecek pek çok kişi var. Ama sonrasında da bu tükettiklerinden dolayı kendini mutsuz hissedecek insanlar olacak. İşte bu noktada yaşanacak pişmanlıklara karşı bir denge formülü devreye sokulmalı” diye konuştu. 

 

BİR GÜNDE SAĞLIKSIZ BESLENEN KİŞİ OLMAZSINIZ

Koçyiğit, sağlıklı beslenmenin bir öğün veya bir gün ile olmayacağını, bunun bir bütün olduğunu kaydetti. Bir gün kalorisi yüksek besinler tüketmenin kişiyi sağlıksız beslenen birey yapmayacağını belirten Koçyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü; 

 

“Ancak bunu alışkanlık haline getirir ve daha sık, her gün veya günde 1’den fazla yaptığınızda işte o zaman sağlıksız beslenen bir birey olursunuz. Eğer siz bu özel günün akabinde sağlıksız besinler tüketmeyi bırakır, daha sağlıklı besinler tüketmeye başlar ve bunu belli bir düzen ile devam ettirirseniz, vücut için dengeyi sağladığınız gibi sağlıklı beslenmeye de devam eden bir birey olursunuz. Bir öğün ile sağlıklı/sağlıksız beslenme değerlendirmesi yapılamaz, öncesinde ve sonrasındaki tüm öğünlerle birlikte değerlendirilmelidir. Eğer sağlıklı beslenmek istiyorsanız, yılbaşı akşamı için sağlıklı beslenmenin dışına çıkma düşünceniz var ise, öncesinde ve sonrasında bunu dengelemeye çalışmak yapacağınız en doğru hamle olacaktır.” 

 

DENGELEME ÖNERİLERİ

Koçyiğit yılbaşı gecesi yapılacak kaçamakların etkisinin ertesi gün dengeleme formülüyle düzeltilebileceğini söyledi. Koçyiğit, “Yılbaşı gecesini takiben 12-16 saat arası uzun süreli bir gece açlığı yaratmak, insülin salınımını azaltmaya destek olur.  Ayrıca bir gece öncesi alınan fazla kaloriyi, ertesi daha az kalori alımı ile dengelemeye de yardımcı olacaktır” diyerek önerilerini şöyle sıraladı;

1-    “Eğer 12 saatten uzun süreli açlık sağlanamadığı durumlarda; bol çiğ sebze, 1-2 dilim yağsız peynir, 1 haşlanmış yumurta ile hafif bir kahvaltı yapmak da daha düşük kalori ile güne başlamanızı sağlayacaktır.

2-    Ertesi günlerde sebze veya kurubaklagil çorbası, sebze yemeği, kurubaklagil yemeği gibi hafif akşam yemekleri tüketmek kalori dengesini sağlayacak ve ayrıca alınan tuz ve fazla karbonhidrata bağlı oluşan ödemin atılmasını destekleyecek. 

3-    Ertesi günlerde akşam yemeği sonrası atıştırma yapmamak da 12-16 saat arası açlık süresini destekleyecek. 

4-    Bol su içmek, karbonhidrat (tatlı, cips, pilav vb.) ve tuz tüketimine bağlı oluşan ödemi atmaya yardım edecek.

5-    Alınan kaloriyi dengelemenin bir diğer yolu ise harcanan kaloriyi arttırmaktır. Dolayısı ile egzersiz bu konuda yılbaşı sonrası dengeleme için destek alabileceğiniz etmenlerden biridir. 

6-    İlerleyen günler pilav, makarna, unlu çorba, cips, abur cubur, tatlı vb. karbonhidrat içeren besinlerden uzaklaşın. 

7-    Tuz tüketimizi azaltın.

8-    Sağlıklı beslenmek bir bütündür. Bir öğün ile asla olmaz! Arada yaptığınız rutin dışına çıkma durumlarından korkmayın, hep kaldığınız yerden devam edin. 

 

 

 

 

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.