Yorgunluk Sebebiniz Ne Olabilir? - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Yorgunluk Sebebiniz Ne Olabilir?

Yorgunluk Sebebiniz Ne Olabilir?
Bize enerji veren önemli kaynaklardan birisi olan D vitamininin eksikliğinde yorgunluk ve depresyon görülebilmektedir.

Sürekli Fast Food ve Abur Cubur ile Beslenme
Trans yağ bakımından zengin, şeker miktarı yüksek işlenmiş gıdalar yorgunluğunuzun nedeni olabilir. Ara öğünler dahil olmak üzere; günde 8 ile 10 porsiyon sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeniz; ağırlıklı olarak, balık, fındık ve fasulye gibi gıdaları tüketmeniz önerilmektedir.


Kayıp Besinler
Mineral yönünden eksik beslenme yorgunluğunuza sebep olabilir. Doktorunuza danışarak multivitamin ve mineral takviyesi kullanabilirsiniz. Özellikle; tiroid fonksiyon ve metabolizması için önemli olan selenyum ve kalp hastalıkları ve yüksek tansiyondan kaçınmak için iyot alımı oldukça önemlidir.


Yetersiz Omega-3
Omega-3 yönünden yetersiz bünyelerde yorgunluk görülebilmektedir. Omega-3 yağ asidi kazanımı için balık tüketilmesi önerilmektedir. Bu beslenme yönteminin yetersiz geldiği zamanlarda ise omega-3 tavsiyesi ya da balık yağı kullanılabilir.


D Vitamini Eksikliği
Bize enerji veren önemli kaynaklardan birisi olan D vitaminin eksikliğinde yorgunluk ve depresyon görülebilmektedir. D vitamini ve omega-3, beyin hücreleri dahil, vücuttaki tüm hücreler için gereklidir. D vitamini düzeyi düşük çıkan kişilerin dışarıdan takviye kullanması önerilmektedir.


Uykusuzluk
İş ya da hayat sorumluluğu artanlarda, orta yaşın üzerindekilerde ya da magnezyum seviyesi düşük kişilerde uykusuzluk görülebilmektedir. Ayrıca kadınlarda; menopoz öncesi ve menopoz da ciddi bir faktör olarak kabul edilmektedir.


Hareketsizlik
Hareketsiz yaşam tarzı, pek aklınıza yatmasa da yorgunluğunuzun en büyük nedeni olabilir. Düzenli egzersizin vücuda enerji vermesinin yanında ruhsal olarak da kişiyi güçlendirdiği bilinmektedir.

 

Tüm bu koşulları düzelttiğinizde, birkaç ay sonra hala kendinizde bir değişiklik göremiyorsanız mutlaka hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.