Yüzme Havuzlarında Alerjik Risk - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Yüzme Havuzlarında Alerjik Risk

Yüzme Havuzlarında Alerjik Risk
Erken yaşta klorlanmış havuzda yüzmek; kişide, ev tozu akarı ve diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak, yeni başlayan alerjik duyarlaşma ve hava yolu yangı (iltihaplanma) riskini artırmaktadır.

Peki Havuz Suları Sandığımız Kadar Masum mu?

Yüzme havuzları çocuklarınızı ağırladığı gibi; enfeksiyon giderici maddeleri, havuzda yüzen diğer kişilerin ter, losyon ve diğer kozmetik ürünlerinin kalıntılarını, havuz kimyasallarını (enfeksiyon giderici maddeler, pH düzenleyiciler, çöktürücüler ve filtrasyon) da barındırmaktadır. Havuz kimyasalları çocukları 3 faklı yolla etkilemektedir:

• Doğrudan havuz suyu içilmesiyle sindirim sisteminde,
• Aerosol ve diğer uçucuların solunum yolu ile,
• Deri yolu ile temas ve deriden emilme yolu ile vücuda etki etmektedir.


Özellikle enfeksiyon giderici maddeler; deride, gözde, kulakta ve solunum yolunda tahrişe (öksürük ve solunum zorluğu ile irritasyona) sebep olmaktadır. Erken yaşta klorlanmış havuzda yüzmek; kişide, ev tozu akarı ve diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak, yeni başlayan alerjik duyarlaşma ve hava yolu yangı (iltihaplanma) riskini artırmaktadır.


Sonuç olarak; alerji yakınması ve alerjik öz/soy geçmiş öyküsü olan bebek ve çocukların yüzme havuzlarını kullanmadan önce uzman doktor tarafından kontrolleri yapılmalı ve ebeveynlerin önlem konusunda özenli ve dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.