Uzm. Dr. Abbasgulu BAGHİROV - Doktorlarımız - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Uzman Doktor
Abbasgulu BAGHİROV
Uzmanlık Alanları
Çocuk Hastalıkları
Yabancı Dil
İngilizce

Eğitim

Üniversite: Azerbaycan TIP Üniversitesi Tıp Fakültesi 2005-2011

Asistanlık eğitimi: Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi/Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 2016-2020

 

Mesleki Deneyimi

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi/Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 2016-2020

 

Bilimsel İlgi Alanları Yayınları

Poster:Protracted Febrile Myalgia Associated With Fever of Unknown Origin patient(25th European paediatric rheumatology congress PRES-2018)

Poster: ösofagus atrezisi olan olguda üriner sistem anomalisi ( 55. Türk Pediatri Kongresi) 

 

Kurs ve Seminerler

Neonatal Resüsitasyon Programı:2019 

Pedatric Advance Life Support Study: 2019

El Temizliği
5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü’nde el temizliğinin önemine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla İzmir Kent Hastanesi’nde düzenlenen etkinlikte hasta ve hasta yakınlarına “el” seklinde yapılmış kurabiyelerle birlikte el yıkama rehberi dağıtıldı. Üzerinde “temiz eller sağlıktır” yazılı tişörtler giyen Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi üyeleri, “enfeksiyonların yanı sıra hastalıkların bulaşmasının önlenmesinde en basit ve en etkili yöntem el hijyenidir” mesajını verdi.
Metrodora
Kadınların bilimsel eğitim alma ve meslek hayatına dahil olma çabası değişik tarihlerde, farklı coğrafyalarda günümüze kalan örnek hikayeleri ardında bırakmıştır. Bu hikayelerin baş karakterlerinden bir diğeri de dikkat çekici akademisyen kimliği ile, Antik Yunan’da yaşamış Metrodora.
Yorgunluk sendromu
Hastalıkların belirti ve bulgularını objektif  ve sübjektif  olarak ikiye ayırabiliriz. Objektif olanlara, yani duyu organlarıyla saptananlara bulgu, saptanamayanlara da semptom denir. Örnek vermek gerekirse gözle görülen solukluk, sarılık gibi renk değişiklikleri, yara, ödem gibi şişlikler; kulakla duyulan anormal solunum ve kalp sesleri, ses kısıklıkları; elle dokunmakla hissedilen ateş, nabızda düzensizlik, bir organın irileşmiş olması gibi bulgular objektif bulgulardır. Beş duyumuzla saptayamadığımız, daha çok hastaların anlattıklarından öğrendiğimiz ağrı, halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk halleri de sübjektif belirtiler, yani semptomlardır.