Burun Estetiği | Estetik ve Plastik Cerrahi - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Burun Estetiği

Burun düzeltme ve şekillendirme, en sık uygulanan estetik girişimler arasında yer alır. Burnun yeniden şekillendirildiği veya mevcut anomalinin düzeltildiği cerrahi bir işlemdir. 

Estetik burun ameliyatları ile burnun şekil bozuklukları düzeltilebilir, boyutları değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arası açı değiştirilebilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir. Aynı ameliyat sırasında, gelişimsel ya da çarpma sonucu oluşan burun orta bölmesindeki eğrilikler (deviasyonlar) düzeltilebilir.

Ergenlik çağını bitirmiş her kadın ve erkeğe uygun bir işlemdir. Burun gelişimi genellikle 18 yaş civarında tamamlandığı için genellikle bu yaşlardan önce bu ameliyat önerilmez. Ancak kişiyi ileri derecede rahatsız eden bir şekil ve fonksiyon bozukluğu olduğunda daha erken yaşta da yapılabilir. 

Operasyona Genel Bir Bakış

Yapılan Cerrahi Girişim: Burunun küçültülüp ya da büyütülerek yeniden şekillendirilmesi. Kemerin alınması, burun deliklerinin daraltılması ve burun ucunun kaldırılması, inceltilip şekillendirilmesi. Aynı zamanda var olan septum eğriliklerinin düzeltilmesi.


Ameliyat süresi: 1-3 saat
Anestezi koşulları: Genel anestezi
Hastanede kalış: 0 - 1 gün
Olası rahatsızlıklar: Göz çevresinde şişlikler, morluklar, geçici baş ağrısı, ilk 1 gün küçük sızıntılar.
Riskleri: Revizyon gerektirecek düzensizlikler


İyileşme Dönemi:


Ameliyat sonrasında 24 saat burunda tampon vardır, ilk 5-7 gün burun alçısı ve sonraki haftada da burun bandajı kullanılır.
İşe dönüş: 1-2. hafta
Ağır egzersiz: 3-4 hafta
Gözlük takmama-darbelerden korunma: 6-8 hafta
Şişliklerin tamamen kaybolması: 3-6 ay
Burnun değişmeyecek son halini alması: 6 ay -1 yıl