Dudak ve Damak Yarığı | Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Dudak ve Damak Yarığı

Doğumsal şekil bozukluğudur. Dudak ve damak ayrı olarak geliştikleri için, dudak ve damak yarıkları bebeklerde farklı tipte görülebilir. 

Dudak Yarığı Cerrahisi

Dudak yarığı, üst dudaktaki küçük bir çentikten, burun tabanına uzanan tam bir yarığa kadar geniş bir çeşitlilik gösterebilir. Yarık tek taraflı olabildiği gibi dudağın iki yanında da yer alabilir. Cerrahi girişim, genellikle 6-10 haftalık bebeklerde  gerçekleştirilir.  Dudak yarığını onarmak için, yarığın iki yanına yapılacak kesiyi takiben kas onarımı yapılır. Ağız mukozası ve cilt onarımı yapılarak, yarık kapatılabilmektedir. Böylece normal dudak şekli oluşturulabilmektedir. Dudak yarığının cerrahi tedavisi, özellikle beslenme kalitesini etkilediği için önemlidir. 

Damak Yarığı Cerrahisi

Damak yarıkları, bazı bebeklerde “küçük bir çentik” şeklinde, bazen de dudak bölgesine kadar uzanan geniş bir yarık şeklinde görülebilir. Bebeklerde damak yarığı onarımı, 3-12 aylar arasında yapılabilir. Cerrahi onarım sırasında, yarığın iki kenarında yapılan kesilerle kenardaki dokular orta hatta doğru yaklaştırılmakta ve damak bütünlüğü sağlanmaktadır. Bu onarım sırasında yumuşak damak kasları da onarılmakta, böylece çocuğun konuşabilmesi ve beslenebilmesi kolaylaşmaktadır.