Tiroid Bezi | Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Tiroid Bezi

Tiroid, boynun ön tarafında, Adem elmasının alt kısmında yerleşik ve kelebek şeklinde 20-25 gr ağırlığında bir iç salgılı bezdir. Tiroid bezi, metabolizmayı düzenleyen hormonların vücuda salgılanmasını sağlar.


Tiroid bezinin vücuttaki görevler
i
Tiroid bezinin sağ ve sol olmak üzere 2 lobu ve bir de lobları bağlayan “isthmus” denilen köprü bölümü vardır. Kıvamı çok yumuşaktır. O denli yumuşaktır ki normal muayenede kolay fark edilemez.


Tiroid bezi, tiroid hormonu salgılamaktadır. Tiroid hormonu, vücudumuzda büyüme, gelişme, enerji oluşumu ve enerji kullanımı, vücut ısısının sağlanması ve devamlılığı, her türlü metabolizma, diğer hormonların ve enzimlerin normal işlevleri için olmazsa olmazlardandır. 

Büyüme ve gelişmede önemlidir. Tiroid eksikliğinde gelişme geriliği, hatta cücelik görülebilmektedir. 

Enerji oluşumunda etkilidir. Tiroid hormon eksikliğinde hareketler yavaşlamış, kişinin enerjisi düşmüştür. Adeta yavaş çekim veya kış uykusunda gibidir.

Vücut ısısının oluşumunda önemlidir. Ağır tiroid hormon yetmezliklerinde vücut ısısı düşmektedir. Soğuğa tahammül azalmaktadır. 

Metabolizmanın yeterince aktif olmasında önemlidir. Tiroid hormon eksikliğinde vücutta her türlü yapım ve yıkım faaliyetleri yavaşlar. Örneğin; kolesterol emilim ve vücutta yapımı azalır, ancak yıkımı çok daha azalacağından kanda kolesterol yükselir. Bu nedenle tiroid yetmezliklerinde kanda kolesterol yüksek seviyede bulunur. 


Tiroid hormon eksikliğinde diğer hormonlarımızın ve enzimlerimizin yeterince etkili olamadıkları görülmektedir. Bunlara bağlı da çeşitli şikayet ve bulgular ortaya çıkabilir. 

*Tiroid hormon eksikliği; çabuk yorulma, kas krampları, uyuma isteği, ciltte kuruluk, saç dökülmesi, kabızlık, adet düzensizliği, kilo almaya yatkınlık, kilo vermede zorluk yapabilir. Hafif tiroid hormon eksikliğinde bulgular da hafif olabilir, tüm bulgular çıkmayabilir.


*Tiroid hormonlarının vücutta tüm doku ve organlar üzerine etkisi vardır. Bu nedenle tiroid hormon eksikliği ya da fazlalığı olması durumunda farklı organ sistemlerinden şikayetiniz olabilir. Bu şikayetlerin düzeyi ise bireysel farklılık gösterebilir. Bunun yanında tiroid hastalıklarının gebelerde takibi özellik arzeder. Tiroid bezini korumak için mutlaka ve sadece iyotlu tuz kullanılmalıdır. Endokrinoloğunuzun önerdiği sıklıkla takiplerinizi yaptırınız.