Hastalarımız | Kemik İliği Nakli Merkezi - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Hastalarımız

Mustafa Karaman
İzmir Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi açıldı. Böylece İzmir Kent Hastanesi Organ Nakli Programı’na karaciğer ve böbrekten sonra kemik iliği nakli de eklenirken, merkeze hasta kabulü başladı. İlk otolog kök hücre nakli Mustafa Karaman (52) adlı hastaya gerçekleştirildi. Özel izolasyonlu, 10 odalı merkezde hematologlar Prof. Dr. İsmet Aydoğdu ve Doç. Dr. Özcan Çeneli’nin yönetiminde özel eğitimli ve deneyimli bir ekip görev yapıyor. Lösemi, lenfoma, anemi gibi hastalıklarla mücadele eden hastalar için “ikinci hayat” adresi olacak merkezde allojenik (kardeş, aile ya da akraba dışı donörden yapılan nakil) ve otolog nakiller (hastanın kendi kök hücrelerin kullanılması) gerçekleştirilecek. Karaciğer ve böbrek nakillerinde de olduğu gibi hastalar kemik iliği kök hücre naklyi tedavisi için hiçbir ücret ödemeyecek.
Gülveşin Akar

8 Kardeşli Şanslı Hasta


Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde oturan 50 yasındaki Gülveşin Akar’a 26 Aralık 2015 tarihinde lösemi tanısı koyuldu. Akar, yeni yıla kanser olduğunu öğrenerek, büyük bir üzüntü ve çaresizlik içinde girdi. Kök hücre naklinde hastanın kardeşlerinin uyumlu çıkıp donör olabilme olasılığı yüzde 30’u geçmezken, 8 kardeşi olan Akar’ın şans yüzüne güldü. Akar’a erkek kardeşlerinin en küçüğü Resul Demir tam uyumlu çıktı. Demir’den alınıp dondurulan hücreler uygun zamanda Akar’a nakledildi. 4 çocuk annesi Gülveşin Akar, kötü günleri geride bırakmanın sevincini yaşıyor.

Fadıl Yavuz

Kök Hücre Nakli


Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaşayan, 8 çocuk 3 torun sahibi Fadıl Yavuz’a 2009 yılında İzmir Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Multipl Miyelom (Bir kemik iliği kanseri tipi) tanısı koyuldu. Yavuz, burada kemoterapi gördü, tedavi ve kontrolleri yapıldı. Ancak iki yıl kadar sonra kemik iliği kök hücre nakli olması için Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Hematoloji Profesörü Filiz Büyükkeçeciler’in hastası olan Yavuz’dan kök hücre toplandı ve otolog nakil yapıldı. 4 yıl önce gerçekleşen nakilin ardından kendini çok iyi hissedip bir daha doktora da hastaneye de gitmediğini belirten Yavuz, 2015 yılı başlarında hastalığının ilk başındaki benzer belirtiler üzerine telefonla doktorunu aradı. Doktorunun “zaman kaybetmemesini” istediği Yavuz İzmir Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi’ne başvurdu. Prof. Dr. Filiz Büyükkeçeciler ve Prof. Dr. Gürhan Kadıköylü tarafından yapılan tetkikler sonucunda Yavuz’un hastalığının nüksettiği ortaya çıktı. Yeniden nakil kararı verildi. 4 yıl önce dondurulmuş, yedekte bekleyen kök hücreleri Yavuz’a nakledildi. Aynı süreçleri bir daha yaşamadan yedek kök hücreyle yeniden nakil olmanın mutluluğunu yaşayan Yavuz, “Çok şanslıyım, aynı süreçleri bir daha yaşamadım, belki hiç hücre de toplanamayabilir, durumum zora girebilirdi. İlk nakilde olduğu gibi bundan da iyi sonuç alacağımıza inanıyorum ve tüm doktorlarıma, hemşirelerime teşekkür ediyorum.” dedi.

Erkan Barbüken

80 Yaşa Kök Hücre Nakli


İzmirli emekli Ziraat Mühendisi 80 yasındaki Erkan Barbüken’e 2011 yılında bir üniversite hastanesinde Hodgkin Lenfoma tanısı koyuldu. 8 kür kemoterapi alan Barbüken, süreci iyi ve kontrollerle geçirdi. Ancak Temmuz 2014’teki kontrolde hastalığı nüks etti, yeniden kemoterapi başlandı. Ama tedaviden yanıt alınamadı, kök hücre nakline karar verildi. İki kez kök hücre toplama işlemi yapılıp yeterli düzeyde hücre toplanamayan Barbüken, İzmir Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi’ne başvurdu. Tedaviye alınan Barbüken’den 4 seansta kök hücre toplanabildi ve otolog kök hücre nakli gerçekleştirildi. Hem kök hücre toplanma güçlüğü hem de ölüm riskinin yüksekliği nedeniyle 65-70 yaş limiti koyulan tedavi 80’lik mühendise hayat aşısı oldu.

Ulviye Turgut

Dondurulmuş Kök Hücre Nakli


Ödemiş’te yaşayan evli, iki çocuk ve iki torun sahibi Ulviye Turgut (65) 2014 yılında ayağından ameliyat oldu. Enfeksiyon gelişmesi üzerine İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sürekli tedavi ve kontrole giden Turgut’a yapılan tetkikler sonunda lösemi teşhisi koyuldu. Nakil önerilmesi üzerine Turgut, İzmir Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi’ne başvurdu. Turgut’a kardeşi Fatma Kocaman donörü oldu, toplanan kök hücreler donduruldu. Turgut’a 17 Ağustos 2015’te dondurulmuş kök hücreler çözdürülerek nakil yapıldı.

Halil Sevinç

Dondurulmuş Kök Hücre ile Hayata Devam


Çanakkale Lapseki’de yaşayan Halil Sevinç (64) emekli, 2 çocuk ve 3 torun sahibi. 4 yıl önce lösemi tanısı koyuldu. Tedavi için İstanbul GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’ne gitti, geldi. Nakil için İzmir Kent Hastanesi’ne başvuran Sevinç’e oğlu Fatih Sevinç donör oldu. Oğul Sevinç’ten alınan kök hücreler donduruldu, zamanı geldiğinde de baba Sevinç’e nakledildi.

Fadime Yıldırım

Dondurulmuş Hayat


İzmir’de yaşayan evli, 4 çocuk ve 4 torun sahibi Fadime Yıldırım (59) 2005 yılında Akdeniz Anemisi tanısı aldı. Menopoza girmesinden 5 yıl sonra geçirdiği kanama ile Yıldırım, kanser hastalığıyla tanıştı. Rahim ağzı kanseri tanısı koyulan Yıldırım, radyoterapi ve kemoterapi gördü. Onca tedaviden sonra doktorların “bir şeyin yok” dediğini belirten Yıldırım’a, kısa bir süre sonra başvurduğu İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde lösemi tanısı koyuldu. Kemik iliği kök hücre nakli önerilmesi üzerine ailesi, yakınları donör olmak için sıraya girdi. 30 donör adayından 2’si uyumlu çıktı. Nakil için İzmir Kent Hastanesi’ne başvuran Yıldırım’a Kütahya Gediz Saruhanlar Köyü’nde oturan amcasının oğlu Ahmet Fidan’dan alınıp dondurulan kök hücreler nakledildi.

Hasan Pekçetin

Hastalarımız Misafirimizdir


Gut tedavisi gören Manisalı Hasan Pekçetin, (68) halsizlik, yorgunluk, kemiklerde ağrı şikayetiyle İzmir Kent Hastanesi Romatoloji Polikliniği’ne başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda kansızlık ve protein eksikliği belirlenen Pekçetin, Hematoloji Bölümü’ne yönlendirildi. Doktorumuz, Pekçetin’e multipl miyelom tanısı koydu. Kemoterapiye başlanan iki çocuk babası emekli bankacı Pekçetin için kök hücre nakli kararı alındı. 29 Haziran 2015 tarihinde nakil yapılan Pekçetin, 9 Temmuz 2015’te taburcu olurken, Kent Hastanesi’nde kendini evinde gibi hissettiğini belirtti, doktor ve tüm çalışanlara teşekkür etti.

Ülkü Bilir
Hayat Aşısı Brezilya'dan

Hastamız için Türkiye’de bulunamayan donör dünyanın öbür ucunda çıktı. Sağlığına yeniden kavuştu. Aynı gün nakil işlemi gerçekleştirilen Hasan Umaçşan ve Nejla Taner de ablası ve abilerinden aldıkları kök hücrelerle sağlık bir hayata yeniden merhaba dediler. Prof. Dr. Kadıköylü başkanlığındaki Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi ekibi de yüç hastayla bir araya gelip yaşama sevinçlerine ortak oldu.