Aterektomi Yöntemi | Kalp Damar Cerrahisi - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Aterektomi Yöntemi

Damar Tıkanıklığında Ameliyatsız Tedavi

Damar tıkanıklığı sorunu yaşayan hastalar için geliştirilmiş yeni bir tedavi olan “aterektomi” yöntemiyle damar içindeki kireçlerin temizlenmesiyle uzuv kayıplarının en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

 

“Damar sertliği” olarak bilinen hastalığın yaş ilerledikçe sıklığı artmakta ve ailesinde damar sertliği olanlarda yakalanma riski daha yüksek olmaktadır. Hastalık 100 hastanın 2’sinde bacağın kesilmesiyle sonuçlanmaktadır.

Yürürken ya da merdiven çıkarken baldır kaslarında ağrıya yol açan hastalık,  dinlenerek geçmekle birlikte, ilerlemiş dönemde istirahat halinde de devam edebilmektedir.
Sigara, hipertansiyon, diyabet, obezite ve hiperkolesterolemi hastalığın riskini artırmaktadır.  


İleri derecede beslenmesi bozulmuş ve kangren gelişmiş uzuvlarda yeniden canlanma çok kısıtlı olduğundan, bu duruma gelmeden daha erken dönemlerde teşhis edilmesi önem taşımaktadır. Aksi halde beslenme bozukluğuna bağlı ayakta yaralar oluşmasına, uzun dönemde kangren oluşumu ve bacak ampütasyonlarına (kesilmesine) yol açabilmektedir.


Bu hastalığa yakalanan ve erken teşhis edilen kişilerde kullanılan aterektomi yöntemiyle bacak damarlarında darlık ya da tıkanıklığa yol açan ve damar sertliğine neden olan kireçler mekanik olarak temizlenmekte ve kronik tam tıkalı atardamarlarda %90 oranında tam açılma sağlanabilmektedir.

Aterektomi yöntemi, özel dizayn edilmiş ameliyathanelerde lokal anestezi altında balon ve stent uygulaması ile birlikte hastalarda başarılı sonuçlar vermektedir. Operasyon sonrası hastalar, 1 gün sonra sorunsuz taburcu edilebilmektedir.


Aterektomi yöntemi, Kent Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde uygulanmaktadır.