Saç Derisi Soğutma Sistemi | Medikal Onkoloji - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Saç Derisi Soğutma Sistemi

KEMOTERAPİ SÜRECİNDE SAÇINIZI KORUR

Kemoterapi­ tedavisinde oluşabilecek saç dökülmeler­ini azaltmak artık mümkün.


KEMOTERAPİ TEDAVİSİNDE SAÇ KAYBI

Saç kaybı kemoterapide ortaya çıkan en belirgin etkilerden biridir. Kemoterapide kullanılan ilaçlar, kanser hücrelerin­ öldürdüğü gibi­ vücudumuzdaki­ sağlıklı hücreleri­ ve saçları etkileyebilir. Kemoterapi­ tedavisi­, ­ilaçların uygulama süresi­ ve şekline ya da kullanılan tedavi­ protokolüne göre farklı oranlarda saç dökülmelerine yol açabilir.SAÇ DERİSİ SOĞUTMA SİSTEMİ NEDİR?

Saç derisi soğutma, kemoterapi gören hastaların saç dökülmesini azaltmak ya da önlemek için kullanılan bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar, bu yöntemin kemoterapi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlara karşı etkili olduğunu göstermektedir.

Deri soğutma, derinin ısısını düşürmek için kullanılan bir yöntemdir ve 25 yılı aşkın bir süredir farklı şekillerde kullanılmaktadır. Deri ısısını birkaç derece azaltmak, saç foliküllerine varan kan miktarında bir sınırlama yaratır. Böylelikle kan akışıyla taşınan kemoterapi ilaçlarının etkisinden korunma sağlanmış olur.


NEDEN SAÇ DERİSİ SOĞUTMA SİSTEMİ?

Saç dökülmese­, kemoterapi­ tedavisi sırasında ortaya çıkan en belirgin etkilerden biridir.

Saç der­isi­­ soğutma, saç kaybının önlenmesi­ ­için reçete ile verilen birçok kemoterapi­ ­lacıyla birlikte geçerli­ bir alternatif sunar. Bu durum, saçta kısmi­ ya da tamamıyla bir koruma ­le sonuçlanır ve tedavi­ ve bakım sürecinde hastaya pozitif bakış açısı sağlayarak hastanın özgüvenini­ arttırır. Saç der­s­ soğutma sistemin, kemoterapi­ tedavi­si gören hastaların yasam kalitesi­ üzerinde önemli­ b­ir etki­si vardır.

 

Nasıl uygulama yapılır?

Tedavi öncesinde hastanın saçlı derisi soğutulmaya başla- nır ve soğutma işlemi kemoterapi sırasında da devam eder. Saçlı derinin soğutulması nedeniyle bu bölgedeki kılcal damarların kasılmalarına neden olur ve kemoterapi esnasında ilaçların saçlı deriye ulaşımı engellenir.

Böylelikle, saç hücrelerinin etkilenme riski en aza indirilmiş olur.

 

Hangi saç derisi soğutma yöntemini kullanmanız gerekir?

Şu an kullanımda olan iki yöntem vardır:

Her iki yöntemde de, ilaç aşılama öncesi ve sonrasında giyilen tek bir başlık mevcuttur.

Orijinal yöntem, - 25 °C' de donmuş jelden oluşan buz başlıklarını kullanır. Bunlar dondurucudan çıkarılır ve hastanın başına koyulur. Bu başlıklar kullanım süresince ısınmasın diye belirli aralıklarla değiştirilir.

Paxman saç kaybı önleme sistemi gibi alternatif yöntem, küçük bir dondurma sistemine bağlı olan hafif silikon başlıklardan oluşur. Başlık başa yerleştirilir ve sonra deri ısısını kontrollü oranda azaltır. Başlık tedavi süresince deride sürekli ve kontrollü bir soğutma sağlar ve değiştirilme zorunluluğu da yoktur. Bu yöntemin hastalar tarafından daha rahat ve katlanılabilir olduğu bilinmektedir ve etkin bir teknik olduğu onaylanmıştır.


İşlem ne kadar sürer?

Başlık kemoterapiye başlamadan yaklaşık 30 dakika önce giyilir, uygulanan ilacın türüne bağlı olmakla birlikte ilaçların uygulama süresi boyunca takılmaya devam edilir. Başlığın toplam takılma süresi 2 saatten 5 saate kadar, ortalama 2,5 saat olarak değişmektedir.


Saç derisi soğutma sistemi işe yarar bir yöntem midir?

Binlerce hasta başarılı bir şekilde tedavi edilmiştir. Sonucu binlerce faktör etkileyebileceği için deri soğutma sisteminin başarısı tam anlamıyla garanti değildir. Bu faktörler yaş, saç şekli, saçın yapısı, tedavi edilen kanserin türü ve tedavi süresince hastanın saçına nasıl baktığı ile alakalıdır. Paxman saç kaybını önleme sistemini kullanarak yapılan çoğu ilaç uygulaması araştırmaları ve çalışmaları, yapay saça ihtiyaç duymayan hastaların başarı oranının %70 ile %90 arasında olduğunu göstermektedir.

 

PAXMAN Saç Kaybı Önleme Sistemi

  • Büyük oranda saç kaybı riskini azaltır ve hastanın öz güvenini geliştirir.
  • Saç derisini sürekli kontrollü bir derecede tutar.
  • Yüksek oranda hasta toleransı ve kabulü sunar.
  • Hem tıp çalışanları hem de hastalar tarafından anlaşılması kolay ve uygulaması basittir.
  • Başarı oranları kanıtlanmıştır.


Tedavi sürecinde saçınıza iyi bakmanız önemlidir.

Kemoterapi saçlarınızı kurutabilir ya da inceltebilir. Bu yüzden ne tür bir tedavi alıyorsanız alın, saçınızı korumaya ve mümkün olduğunca ona iyi bakmaya dikkat edin.

5.5 ph dengeli doğal ürünler ya da bitki/ sebze özlü saç ürünleri kullanın. Saçınıza ısı, basınç uygulamaktan ve stresten kaçının.

Saçınızın bakımı konusunda daha fazla detaylı bilgi almak için lütfen diğer broşürlerimizi inceleyiniz.


Uygulama nerede yapılır?

Kent Onkoloji Merkezinde Paxman saç derisi soğutma uygulaması yapılmaktadır. Size danışman veya klinik personeli yardımcı olacaktır.