Meme Kanseri Risk Faktörleri | Meme Sağlığı Merkezi - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Meme Kanseri Risk Faktörleri

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Ülkemizde %15.7’lik bir payla kadınların hayatını tehdit eden en önemli kanser türüdür.

Unutmayın! Meme kanseriyle mücadele için risk faktörlerini bilmek ve erken tanı, ilk ve en sağlam adımdır.

Cinsiyet: Meme kanseri, kadınlarda erkeklere oranla 100 kat daha fazla görülmektedir.

Yaş: Meme kanseri görülen her 3 kadından ikisinin 55 yaş üstü olduğu tespit edilmiştir.

Aile Geçmişi ve Genetik Faktörler: Kişinin anne, kız kardeş, baba ya da çocuğunda meme ya da yumurtalık kanseri geçmişi bulunuyorsa meme kanseri riski diğer kişilere göre daha fazladır.

Kişisel Geçmiş: Daha önce meme kanseri tanısı alan ve tedavisi uygulanan kişilerde meme kanserinin yeniden görülme riski bulunmaktadır.

Adet Dönemi ve Doğurganlık: Erken adet görme (12 yaşından önce), geç menopoz (55 yaş sonrası) ve ilk doğumu geç yaşlarda yapan kadınlarda meme kanseri riski bulunmaktadır.

Genetik Değişiklikler: Bazı genlerin mutasyonu sonucu kanser riski oluşabilir. Kişinin aile geçmişinde meme kanseri bulunuyorsa, gen testi ile kansere ilişkin bulgular önceden tespit edilebilir.

Hareketsizlik: Hareketsizlik, meme kanseri riskini artırabileceği gibi diğer hastalıkların da kişide görülmesine sebep olabilir.

Kötü Beslenme: Doğmuş yağ oranı yüksek besinlerin tercih edilmesi ve sebze-meyve tüketiminden uzak beslenme alışkanlıkları meme kanseri riskini yükseltmektedir.

Obezite: Fazla kilolu olmak kanser riskini artıran bir etkendir.

Alkol Tüketimi: Sürekli alkol tüketimi meme kanseri riskini artırabilir.

Radyasyon: 30 yaşından önce göğüs bölgesine radyoterapi uygulanan kişilerde görülebilir.