Çocukluk Çağında Kabızlık | Çocuk Cerrahisi - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Çocukluk Çağında Kabızlık

Katılaşmış gaitanın zorlukla ve seyrek olarak çıkarılmasıdır. “Normal” gaita yapma, iki günde bir ile bir günde iki kez olarak tanımlanabilir. Genellikle anne sütünden ek gıdalara geçiş aşamasında ortaya çıkar. Sertleşen gaita zorlukla çıkarılır. Çıkarırken makatta çatlaklar olabilir. Bu çatlaklar ağrıya ve kanamaya neden olur. Çocuğun ağrı nedeniyle kaka yapmak istememesi nedeniyle gaita makatta daha da çok katılaşıp miktarı da gittikçe artar. Bu durumda gaita yapmak daha da zorlaşır. Bu kısır döngü kırılmazsa çocuğun iştahı da azalır ve yemek yemez hale gelebilir.

Bazen yukarıdan gelen yumuşak gaita, katı gaitanın yanından geçerek yumuşak şekilde kaka kaçırmalar ile sonuçlanır ve bu durum tablonun daha da karmaşık hale gelmesine neden olur.

Kaka yapamamaya neden olan çeşitli cerrahi nedenlerin bu tablodan ayırt edilmesi gerekir. Yanlış yönlü tedaviler, cerrahi problemi olan hastanın tedavisinin gecikmesi ile sonuçlanabileceği gibi, sadece kabızlığı olan hastanın gereksiz ameliyatlar geçirmesine neden olabilir. Bu nedenle, kabızlığı olan çocuklar, çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli ve uygun tedaviler yapılmalıdır.

Bazen sadece tuvalet alışkanlığının düzenlenmesi ile kabızlık sorunu çözülebildiği gibi, kısa süreli olarak lavman ve gaita yumuşatıcı ilaçların kullanımı da tedavi için gerekli olabilir. Bu tedavi mutlaka bir çocuk cerrahisi uzmanı tarafından görülmelidir.