Menisküs | Ortopedi ve Travmatoloji - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Menisküs

Menisküs Nedir?

Her dizde iç ve dış olmak üzere iki adet menisküs bulunmaktadır. “C” şeklindeki menisküsler uyluk ve kaval kemikleri arasındaki ‘yastık’ görevi yapan yapılardır. Bu yastık yapılar dizde amortisör görevi yaparak yükün daha geniş bir alana dağılmasını ve yürüme esnasında eklem yüzeyindeki kıkırdaklarının yüksek basınçtan korunmasını sağlar.

Menisküs yaralanmalarının nedenleri nelerdir?

Menisküs yırtıkları dizde dönme, aşırı bükme, ani durma gibi hareketler sonucunda görülebilmektedir. Bu yırtıklar travma sonrası, yaşlandıkça bozulma sonucu veya doğuştan olan sorunlar sonucu oluşmaktadır. Her yaş grubunda menisküs yırtığı görülebilmektedir.

Menisküs yırtıklarının belirtileri nelerdir?

  • Diz ağrısı,
  • Diz içerisinden ses gelmesi,
  • Dizde şişlik
  • Dizde kilitlenme ve takılma hissi
  • Dizi tam bükememek
  • Dizde hareket kısıtlığı.
  • Merdiven veya yokuş inip çıkarken dizde ağrı olması

Menisküs yırtığı nasıl teşhis edilir?

Uygun muayene ve MR görüntülemesi sonrasında yırtık tanısı konulmaktadır. Bazı yırtıklar ise dize yapılan artroskopik müdahele esnasında tespit edilebilmektedir.


Menisküs yırtıklarının çeşitleri nelerdir?

Menisküs yırtıklarının eklem yüzüne dik (vertikal), uzunlamasına (longitudinal), enine (radial-transvers) ve eklem yüzüne paralel (horizontal) gibi çeşitleri vardır. Sık görülen bazı yırtık şekillerine ‘kova sapı’ veya ‘papağan gagası’ gibi özel isimler verilmiştir.


Menisküs yırtıklarının tedavisi nasıldır?

Menisküslerin diz içerisindeki önemi anlaşılmadan önce bu yırtıklarının tedavisinde yıllar önce menisküsün tamamının çıkartıldığı total menisektomi ameliyatları yapılmaktaydı. Bu yöntemin uygulandığı hastalarda 10-15 yıl içinde kıkırdak yüzeyde harabiyet geliştiği bilimsel olarak kanıtlandı ve menisküsün dizi koruyucu özelliği anlaşıldı. Günümüzde menisküs yırtıklarının özel dikişlerle dikilmesi veya yırtık parçanın temizlenmesi gibi tedavi seçenekleri mevcuttur.

 

Menisküs yırtıkları kendi kendine iyileşir mi?

Menisküs beslenmesini eklem kapsülü içindeki kan ve sinovyal sıvıdan alır. Menisküs yırtıklarının yerleşim yerine özelliklerine göre 3 bölgeye ayırmak mümkündür; kırmızı, kırmızı-beyaz ve beyaz bölge.

  • Kırmızı bölge: Bu bölgede yaşanan menisküs yırtıklarının büyük bir çoğunluğu ameliyat gerektirmeden kendi kendine iyileşebilmektedir, tamir edilen bu bölge yırtıklarının iyileşme oranı yüksektir.
  • Kırmızı-beyaz bölge: Bu bölgedeki menisküs yırtıklarının iyileşme şansı vardır ancak iyileşmeye yönelik yardımcı tekniklerin kullanılması gerekmektedir.
  • Beyaz bölge:Bu menisküs yırtıkları tamamen damarsız bölgede yaşanan yırtıklardır. Bu nedenle bu bölgedeki yırtıklar genellikle kendi kendine iyileşmezler.


Menisküs yırtıklarında artroskopik (kapalı) ameliyat önerilir mi?

Günümüzde menisküs ameliyatlarında açık cerrahi teknikler yerine artroskopik (kapalı) cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Diz içine özel aletlerin sokulduğu 2 veya 3 adet 1 cm boyutundaki deliklerden menisküs yırtığı tedavisi yapılmaktadır.


Menisküs yırtığı tedavisinde hangi anestezi türü uygulanmaktadır?

Artroskopi ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilebileceği gibi epidural veya spinal anestezi kullanılarak da yapılabilmektedir.


Menisküs ameliyatı sonrası egzersiz ve fizik tedavi önerilir mi?

Ameliyat sonrası iyileşmeyi tamamlamak için ortopedi cerrahı ve fizyoterapist tarafından önerilen egzersiz programlarının dışına çıkılmamalıdır.


Menisküs yırtığı ne kadar sürede iyileşir?

Artroskopik (kapalı) ameliyattan sonra menisküsün iyileşmesi yırtığın ne kadar şiddetli olduğu da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Cerrahiden sonra tam iyileşme 4-6 hafta sürebilir. Ancak her insanda farklı sürelerde iyileşeceği de unutulmamalıdır.


Menisküs ameliyatından sonra hastanede ne kadar kalınır?

Artroskopik cerrahinin ardından hasta ameliyat olduğu gün ayağa kaldırılır ve ameliyatın ertesi gün taburcu edilir. Hastanın 1-2 hafta evde dinlenmesi sonrasında diz güçlendirici egzersizlere başlaması gerekir. Eğer ofis ortamında çalışıyorsa 1-2 hafta, ağır işlerde çalışıyorsa 4-6 hafta işten uzak durulması önerilmektedir..


Menisküs yırtığı tekrarlar mı?

Yırtılan ve artroskopik cerrahi ile bir kısmı alınan menisküsün sağlam olan diğer kısmında ikinci bir yırtık yaşanabilir. Dikilerek tedavi edilen menisküsün tekrar yırtılma riski bulunmaktadır.

 

Menisküs yırtığı spora engel midir?

Menisküs yırtığı ameliyatından sonra hastalar spora dönebilir. Tekrar spor aktivitesine başlamak için ortopedi doktorunun yönlendirmeleri önemlidir. Menisküs yırtığının çeşidi, büyüklüğü gibi faktörler hastanın spora dönüş süresini etkilemektedir.


Menisküs yırtığı tedavi edilmezse ne olur?

Menisküs yırtığının tedavi edilmemesi kıkırdakta aşınmaya ve geri dönüşü mümkün olmayan hasarlara yol açabilir. Tedavide geç kalındığında dizde ağrı ve hareket kısıtlığı yaşanabilir ve uzun vadede kalıcı kıkırdak hasarları ile kireçlenme problemleri görülebilmektedir.

Ön çapraz bağ nedir?

 

Ön çapraz bağ, diz ekleminde bulunan ve dizin öne kaymasını engelleyen bir bağdır.

Ortalama 2-4 cm uzunluğunda ve 7-12 mm kalınlığındadır. Bu bağ diz ekleminin içinde, uyluk kemiği ve kaval kemiğini çapraz şekilde birbirine tutundurmaktadır.

 

Ön çapraz bağ neden yırtılır ve kimlerde daha sık görülür?

 

Temas sporları (futbol, basketbol, güreş ve s.) ile uğraşan kişilerde görülme sıklığı yüksektir. Dizde dönme, aniden yavaşlama ve yön değiştirme, dengesiz düşme ve dize doğrudan alınan darbeler sonucu yırtıklar oluşmaktadır. Kadın sporcularda ve profesyonel olmayan sporcularda daha sık görülmektedir.

 

 

Ön çapraz bağ yırtılmasının belirtileri nelerdir?

 

Diz içinden ses gelmesi, dizde şişlik, kilitlenme, hareket kaybı, yürürken rahatsızlık ve hastalar tarafından tarif edilen ‘dizde boşa çıkma’ hissi ön çapraz bağ yırtığını düşündürmektedir.

 

Ön çapraz bağ yırtığı tanısı nasıl konulur?

 

Uygun muayene ve kaliteli MR tetkiki sonrası ön çapraz bağ yırtığı tanısı %95 konulmaktadır. Kesin tanı için artroskopik olarak eklem içinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

 

Tüm ön çapraz bağ yırtıklarının tedavisinde ameliyat gerekli mi?

 

Bazı parsiyel yırtıklarda ( yarım yırtık) ve profesyonel olmayan sporcularda tedavide ameliyatsız izlem önerile bilmektedir. Şikayetleri geçmeyen bu hastalarda nihai  çözüm ameliyattır

 

Ön çapraz bağ yırtığı tedavisi nasıl yapılır?

 

Ön çapraz bağ yırtığının dikilmesi önerilmemektedir. Kişinin  kendi  kas kirişlerinden yeni bağ yapılarak kapalı yöntemle yerleştirilmesi güncel tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Tedavi sonrası ne zaman spora dönüş yapılır?

 

Başarılı cerrahi ve fizyoterapi sonrası  6-8 ci ayda spora dönüş sağlanmaktadır.

 

Ön çapraz bağ yırtığı tedavi edilmezse nelere yol açabilir?

 

Ön çapraz bağ yırtıkları tedavi edilmediği takdirde dizde geri dönüşü mümkün olmayan hasarlara neden olabilir. Menisküs ve eklem kıkırdağının anormal hareketler sonrası zedelenme ihtimali artmakta ve  kireçlenmeye zemin oluşturmaktadır. Ayrıca dizdeki diğer bağlar da zamanla zedelenmektedir.