El ve Parmak Yaralanmaları | Ortopedi ve Travmatoloji - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

El ve Parmak Yaralanmaları

Travmatik El Yaralanmaları
El yaralanmaları, genellikle iş kazaları, ev ve trafik kazaları sonrasında oluşmaktadır. Kesici bir alet ile kesi şeklinde, ezilme ve parçalanma veya yanıklar şeklinde yaralanma olabilir. El yaralanmalarında genellikle travma da görülmektedir.

Tendon Yaralanmaları
Parmaklar, “tendon” denilen kas uzantılarının çekme kabiliyetleri ile hareket etmektedir. Bu nedenle tendonlarda oluşan yaralanmalar, kesinin derecesine göre parmaklarda veya el bileğinde hareket kaybına yol açabilir. Elde oluşan tendon yaralanmalarının mutlaka onarılması gerekir. Bu, cerrahi bir müdahaledir. Onarım işlemi sonrası tendon yapısı iyileşinceye dek genellikle atel kullanılır ve fizyoterapi egzersizleri uygulanır.

Sinir Yaralanmaları
El ve parmaklarda hareketinin ve duyu yeteneğinin sağlanması, sinir yapılarının sağlam olmasına bağlıdır. Yaralanmaya bağlı sinir kesileri, hareket veya duyu yeteneğinde kayıplara yol açabilir. Sinir kesilerinin mikrocerrahi olarak onarılması çok önemlidir, onarım sonrası sinirlerin fonksiyonları hemen geri gelmez. Sinir, zamanla yeniden yapılanabilir.

Damar Yaralanmaları
El ve parmaklarda da atardamarlar ve toplardamarlar bulunur. El yaralanması sonrası oluşan atardamar kesilerinin, mikrocerrahi yöntemlerle onarılması gerekir. Onarımı yapılmayan yaralanmalar, doku ölümüne ve uzuv kaybına neden olabilir.