Acil Tıp - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Acil Tıp

Kent Hastanemizin Acil Servisinde 7 gün/24 saat acil tıp uzmanlarımızca acil bakım gerektiren hastalarımıza hizmet verilmektedir. 

 

Acil servis, bir ekip işidir. Yalnızca acil tıp uzmanlarının görev aldığı, ülkemizdeki sayılı hastanelerden biri olan Kent Hastanesi Acil Servisimiz, hem fiziki yapı ve donanım, hem de  sahip olduğu dinamik ekiple uluslararası standartlardadır.  

Servisimizde 8 muayene odası bulunmaktadır. Bunlardan biri, bulaşıcı hastalığı olan veya bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarımızın değerlendirilmesi ve takibi için hasta yararına olan negatif/pozitif basınçlı havalandırma sistemine sahiptir. Buna ek olarak; trafik kazası, kalp krizi gibi hayatı tehdit eden durumlarda, acil müdahalede kullanılan tüm havayolu malzemeleri, mobil dijital röntgen, çocuk hastalarımız için Broeslow® şeridi, defibrilatör, fiberoptik nazofaringoskop ve taşınabilir solunum/CPAP cihazı gibi ekipmanların sürekli hazırda tutulduğu 2 hastalık resusitasyon odamız vardır. Acil tıp uzmanlarımız, Sonosite MicroMaxx® ultrason cihazı ile birçok travmatik yaralanma ve diğer tıbbi rahatsızlıkların teşhisini hızla koyabilmektedir.  


Doktorlarımız hastalık ile ilgili bilgilerin alınması ve muayene sonrasında uygulanacak tedavi ve yapılacak testlerle ilgili olarak hasta ve yakınlarına bilgi vermekte ve hastanın onayını almaktadır. Gerektiğinde diğer doktorlardan da konsültasyon istenmektedir.  Normal mesai saatlerinde sunulan radyolojik görüntüleme (röntgen, multi-slice BT ve MRI) ve laboratuvar hizmetleri, 7/24 verilebilmektedir. 


Acil servis ekibimiz hasta haklarına ve gizliliğe gerekli özenin gösterildiği bir çalışmayı ilke edinmiştir. Kayıtlarımızın tümü, elektronik ortama aktarılarak muhafaza edilmektedir. Kent Hastanemizde 7/24 ambulans hizmeti de sunulmaktadır.


 

Hasta Bakım Süreci

Kent Hastanesi Acil Servisimize başvurunuz sırasında izleyeceğiniz süreçler, işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.  


İlk Giriş

Acil servisimize geldiğinizde sizi ilk olarak girişte kayıt bankosundaki sekreterimiz ve acil servis porter’i karşılayacaktır.


Kayıt

Görevli porter, sizi bakım veya travma tedavi alanına uygun şekilde götürürken, hasta yakınlarından kayıt işlemleri için kayıt bankosundaki sekreterimize yardım etmesi istenecektir.

Hasta Yakınları ve Ziyaretçileri
Tedaviniz esnasında yakınlarınızın yaşadığı endişenin farkındayız. Acil servisimiz içerisinde kargaşanın ve kalabalığın önlenmesinin yanı sıra mahremiyet koşullarınızın da uygun şekilde sağlanabilmesi için sadece tek bir yakınınızın yanınızda bulunmasını istemekteyiz. İzin verirseniz diğer yakınlarınıza tıbbi durumunuz hakkında ayrıntılı bilgi, hem doktorumuz hem de hemşirelerimiz tarafından aralıklı olarak verilecektir.


Tıbbi Tedaviniz

Tedavi alanına alındıktan sonra ilk olarak hemşirelerimiz tarafından tıbbi bilgileriniz, yaşamsal fonksiyonlarınızın kaydı yapılacak ve tıbbi durumunuzun ciddiyetine göre öncelikli bakımınız sağlanacaktır. Bazı durumlarda (aşırı yoğunluk, hayati tehlike içeren başka hastaların bulunması, vb.) Acil servisimiz içinde hemşire gözetiminde bir süre bekletilebilirsiniz. Acil tıp uzmanımızca değerlendirmeniz yapılırken, gerekli olan tanısal testleriniz (laboratuvar, radyoloji) ve tedaviniz eş zamanlı uygulanacaktır. 

Hastanemizde tedavinizin gerekli olması durumunda siz ve yakınlarınız bilgilendirildikten sonra yatış işlemleriniz başlatılacaktır. Medikal tedavi ve takip önerilerimiz eşliğinde gerekirse poliklinik randevunuz alındıktan sonra acil servisten doğrudan taburcu işlemleriniz yapılacaktır.

Çocuk Hastalarımız

Eğer travmaya bağlı bir yaralanma söz konusuysa, acil tıp uzmanı hekimlerimizce, travmaya bağlı olmayan yakınmalarda ise çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı hekimlerimizce tıbbi işlemler yürütülecektir. 


Özel Eşyalarınız

Tedavi alanında bulunan özel eşyalarınız, isteğiniz doğrultusunda ya yakınlarınıza ya da tutanak ile hastane güvenliğimize teslim edilecektir. Kıyafetlerinizin değiştirilmesi gerekirse, yine aynı şekilde eşyalarınız muhafaza edilecektir.


En İyi Hizmet İçin

Sizin düşünceleriniz, hasta bakım kalitemizin devamlılığını sağlamamız için çok önemlidir.  Bu nedenle memnuniyet anketimizi doldurmanız veya gündüz koşullarında doğrudan hasta şikâyetleri yetkilimizle görüşmeniz bizi memnun edecektir.


Yakınlarınızın Rahatlığı İçin 

Acil servis girişinde ve hastane lobisinde bekleme alanlarımız, hastane lobisinde telefon ve kafeteryamız bulunmaktadır.


Hasta Yatış ve Çıkış İşlemleri

Eğer hastaneye yatışınız gerekli görülürse, mesai saatleri içinde yakınlarınız hasta yatış bölümüne yönlendirilecektir. Mesai saatleri dışında veya bir yakınınızın bulunmaması durumunda yatış işlemleriniz ile acil servis kayıt bankosundaki çalışanlarımız ilgilenecektir.

Temel Tıbbi Bilgiler

Baş Ağrısı

Birçok neden baş ağrısına sebep olmakla birlikte gerilim tipi baş ağrıları daha sıktır. Sıklıkla baş çevresinde gergin bir bant şeklinde zonklayıcı karakterdedir. Hafif başlayıp giderek şiddetlenir. Ağrı ile karşılaşıldığında sessiz, karanlık bir ortamda istirahat etmek rahatlatıcı olabilir. Tanıdık baş ağrılarında (daha önceden yaşanan) basit ağrı kesiciler (parasetamol) kullanılabilir.


Bununla birlikte bu önerilere rağmen geçmeyen baş ağrılarında, ateş, bulantı veya kusma, uyuşma, bilinç düzeyinde değişiklik, konuşma bozukluğu, güçsüzlük veya daha önce hiç yaşanmamış şiddette baş ağrısı olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.


Bayılma

Beyne giden kanın geçici süre ile azalması ile bilincin kısa süreli (1-2 dakika) kapanmasına senkop (bayılma) denir. Birçok nedeni olabilir. Kan görme, kötü haber alma, şiddetli ağrı duyma, ani kalkışlar, ilacın yan etkisi, uzun süre ayakta durma bayılma nedeni olabilir.


Bununla birlikte, kalp yetmezliği, ciddi kalp ritim bozuklukları, mide kanaması gibi kan kayıpları da bayılmaya neden olabilir.

Bir insan bayıldığında sırt üstü yatırmalıdır. Ayağa kaldırmaya çalışılmamalı, 112 aranarak yardım istenmeli, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.


Burkulma

Bir eklemin etrafındaki bağların, eklem kapsülü ve diğer yumuşak doku yapılarının; eklemin normal hareket genişliğinin ötesinde zorlanmasına BURKULMA denir. Eklemde şişlik, ağrı, morluk olur. Bu yapılar normalden fazla gerilebilir. Hatta yırtılabilir. Hareketler ağrılıdır.


Burkulmuş eklemi hareket ettirmeyiniz.

O eklem üzerine yarım saat havluya sarılı buz torbası koyunuz.

Burkulmuş ayağın üzerine basmayınız.

Burkulmuş ayağın altına 4-5 yastık koyarak kalp seviyesinin üzerine kaldırınız. Burkulmuş yeri sarkıtmayınız. Şişlik, kanama ve ağrı olabilir.


Ağrı ve şişlik olup üzerine basmakla ağrı artıyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.


Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısı kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığın belirtisi olabilir. Kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız, ambulans çağırınız (112) veya en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz.


Bu ağrı sırasında efor harcamak (merdiven çıkmak, yürümek bile) rahatsızlığınızı şiddetlendirebilir. Olabildiğince az efor sarf edin.

Ambulansı beklediğiniz sürede 2  bebek aspirini veya yarım normal aspirin çiğneyiniz (en az 160 mg). Daha fazla almanın size yardımı olmaz, ayrıca fazla alırsanız beklenmeyen yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Aspirini yutmadan önce çiğnemek etkisinin hızlı oluşmasını sağladığı için önemlidir.


Nitrogliserin tabletiniz varsa, 1 tane dilinizin altına yerleştiriniz. Bu tıkanmış ya da daralmış atardamarlardaki kan akımını artırmaya yardımcı olabilir. Göğüs ağrınız devam ediyorsa beş dakika aralıklarla, en fazla 3 kez birer tablet daha dilinizin altına koyabilirsiniz.


Tıbbi Tedavi

Kalp krizinin veya kalp damarlarındaki rahatsızlığın erken tanınması ve tedavi edilmesi hastaya çok daha fazla katkı sağlar.


Kalp krizindeki tedavide hedef, tıkanmış veya kan pıhtısı ile daralmış atardamarları açarak kan akımını sağlamaktır. Kullanılan ilaçlar aspirin, heparin ve pıhtı eritici ilaçlardır. Kalp hızını azaltarak, kalbin iş yükünü azaltan ve ağrıyı azaltan diğer ilaçlar kullanılabilir.


Anjioplasti tıkanmış damarı açma yoludur. Anjiografi ile ilk olarak daralmış ya da tıkanmış alan saptanır. Çok ince plastik tüpten yapılmış kateter atardamarın içine yerleştirilir. Kateterin ucunda sonlanan minik balon şişirilir. Bu atardamarı genişletir. Bu balon söndürülür ve çıkarılır. Bazen genişlemeyi  korumak için küçük metal kafesten oluşan ‘stent’ yerleştirilir.


Tıbbi tedavi başarısız olduğunda kardiyak bypass cerrahisi gerekebilir.


Göğüs ağrısının tek sebebi kalp krizi veya diğer kalp damar hastalıkları değildir. Hayati tehlike oluşturabilen birçok hastalık göğüs ağrısı ile kendini gösterebilir. Bunlarda bazıları şunlardır:


Aort Yırtığı (Aort Diseksiyonu): Kalpten çıkan vücudun en büyük damarı olan aortta uzun süreden beri devam eden hipertansiyon, ateroskleroz sebebiyle yırtık oluşmasıdır.


Akciğer Embolisi: Vücuttaki (sıklıkla bacaklardaki) toplardamarlarda oluşan pıhtının, içinde oluştuğu damar boyunca ilerleyerek akciğere gitmesi ve büyük damarlarda tıkanıklığa sebep olmasıdır.


Pnömotoraks: Akciğer zarının kendiliğinden veya başka bir hastalık nedeniyle delinmesidir.


Perikardit: Viral enfeksiyona bağlı kalp zarının iltihabıdır.


Pnömoni (zatürre): akciğer iltihabıdır.


Kostokondrit: Kaburga kıkırdaklarının iltihabıdır.


Yemek Borusu Hastalıkları: Reflü,  yemek borusu iltihabı, yemek borusu spazmı vs.


İshal ve Kusma

Üç günden uzun süren ishal veya ishale eşlik eden ateş, şiddetli, karın ağrısı, kusma, aşırı sıvı kaybı, kanlı ishal durumlarında acil servise başvurulmalıdır. Kusma, ishal ve ateş ile vücut sıvı kaybedeceği için bu sıvının evde su ve sulu gıdalarla beslenerek yerine konulması gereklidir. Hastanede ise bazen damar yolu açarak serum vermek gerekebilir.


Yaşlılar ve çocuklar vücudun susuz kalmasına çok daha dayanıksız oldukları için bu kişilerde kusma ve ishal yakınmaları başlayınca mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. 


Kafa Travması

Basit kafa travması sonrasında evde travmaya maruz kalan çocuğumuzu ya da yakınımızı gözlemeliyiz. Kişinin her zamankinden farklı davranışlar sergiliyor olması bizi uyaran en önemli durumdur. Her zamankinden daha fazla, susturulamayan ağlamalar, dalgınlık, sorulara cevap vermede gecikme veya verememe, dikkatini toparlayamama, nesneleri takip edememe, uykuya eğilim, uyandırılamama, baş ağrısı gibi durumlar takip edilmelidir. Küçük bebeklerde en erken bulgu çocuğun beslenmeyi reddetmesi, emmemesi olabilir. Tekrarlayan fışkırır tarzda kusmalar da tıbbi açıdan çok önemlidir. Bu kusmalar küçük bebeklerde beslenme sonrası her zaman olabilen sıradan kusmalardan ayırt edilmelidir.


Unutulmaması gereken bir diğer önemli mevzu ise; küçük çocukların ve yaşlıların maruz kaldığı kafa travmaları çok masum gözüküyor olsa bile yaralanmanın ciddi ve bulguların silik izlenebileceğidir. Bu yüzden bu konumdaki yakınlarımızı evde yalnız bırakmamalıyız. Kafa travması sonrası yukarıda belirtilen bulguların varlığında en yakın acil servise başvurulması gereklidir.


Kesiler

Evlerde en sık görülen kazalardan birisi de kesilerdir. Sadece deri kesisi olabileceği gibi, damar, sinir, kas ve tendonların zarar görmesi de söz konusu olabilir. Şiddetli darbelerle olan kesilerde, parmak, el-kol, ayak-bacak kopmalarında görülmektedir. Ayrıca kafatası, yüz, göğüs, karın ve cinsel bölgelere ait, kesici ve delici alet yaralanmalarında ciddi organ hasarı ve kaybı, hayati tehlike de söz konusu olabilir.


Kesilerde en önemli tehlike kan kaybıdır. Ciddi kan kaybı olan kesilerde kanayan yer üzerine bastırılarak kanama durdurulmaya çalışılırken kişi derhal bir sağlık kuruluşuna en güvenli şekilde ulaştırılmalıdır. Bu sürede yapılabilecekler:


  • Kesi yeri kirlenmişse sabunlu suyla ve temiz bir bezle yıkayın, dışardan görülebilen yabancı cisim (cam kırığı, taş, kum parçası vb.) varsa alın. Görülmeyen parçalar olabileceğini düşünerek içini karıştırmayın ve batmış olanları çıkarmaya çalışmayın.

  • Kesikte sızıntı şeklinde kanama varsa, kanayan kısmı kalp hizasından yukarıya gelecek şekilde kaldırıp bastırın.

  • Parçalanmış derileri koparmayın, temiz bir şekilde sabitleyin ve derhal sağlık kuruluşuna götürün.

  • Kol ve bacaktaki kanamalı kesilerde, kanayan bölge üzerine, kanamayı durduracak şiddette bastırın. Kanama duruncaya kadar o şekilde tutun. Turnike uygulamayın. 

    Genel bilinenlerin aksine turnike uygulaması ile kol ve bacakta atardamar dolaşımı yeterince engellenemediği gibi, toplardamar akımını engeller ve doku hasarının derecesi artabilir.

  • Kesilmeye bağlı büyük deri parçası, parmak, el, kol, ayak, bacak kopmaları olduğunda; kopan organ veya doku temiz, ıslak gazlı beze sarılarak bir naylon torbaya konur ve torba buz dolu bir kapta hasta ile birlikte sağlık kuruluşuna götürülür.


Yanıklar

Giysileri tutuşmuş olan bir kimsenin paniğe kapılarak koşmasını önleyin. Kaza kapalı bir yerde olmuşsa yanan kişinin dışarı çıkması önlenmelidir çünkü hava akımı ve kişinin hareketleri yanmayı arttıracaktır. Yanan kişi hemen yere yatırılmalı, su ile ıslatılmalı veya üzerine halı, battaniye, perde gibi alevleri oksijensiz bırakacak bir örtü atılmalıdır. Alevleri bastırmak için naylon veya kolay tutuşan kumaşlar kullanılmamalıdır. Kazazede yerde yuvarlanmamalıdır, bu daha önce yanmamış yerlerin de yanmasına yol açar.


Yanık deri vücuttan sıvı kaybına neden olduğundan ve infeksiyon tehlikesi nedeniyle titiz bir şekilde bakılmalıdır.


Doku hasarını önlemek, ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için yanıkları hemen soğutmak gerekir. Soğutmada en etkili yöntem yanan bölgeyi soğuk suyla yıkamaktır. Direkt buz kullanılmamalıdır. Küçük yanıklar yerinde tedavi edilebilir ancak bebek ve yaşlılardaki yanıklar ayrıca göz, yüz, boyun, el, ayak ve apış arası yanıkları özel tedavi gerektirir. 

Buharlar, kimyasal maddeler, tahriş edici gazlar ve elektrik çarpmasıyla oluşan yanıklar hastanede tedavi gerektirir. Bu kişilerde kimyasal maddeler ve duman solunum yoluyla akciğerlere de zarar vermiş olabilir.

Yanıklarda ilkyardım için izlenecek yöntemler şunlardır:

• Yanmış deriyi 10 dakika süreyle basınçsız akan soğuk suyun altına tutun. Ağrı dinmezse daha uzun süre soğuk suya daldırın.

• Yanan alan şişmeye başlamadan önce buradaki yüzük, saat, kemer, ayakkabı gibi sıkı eşyaları yavaşça çıkarın.

• Yanan bölgedeki yanmış veya yanıcı maddeye bulaşmış giysileri soğumaya başladıktan sonra yavaşça veya mümkünse keserek ciltten uzaklaştırın. Yanığa yapılmış olan şeyleri çıkarmaya çalışmayın.

• Yanıklara losyon veya yağlı maddeler sürmeyin.

• Kabarcıkları patlatmayın ve yanık alana herhangi bir müdahalede bulunmayın.

• Tedavi için bir sağlık merkezine başvurun.