Ağız ve Diş Hastalıkları - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Ağız ve Diş Hastalıkları

Kent Hastanesi İzmir Ağız ve diş sağlığı Bölümümüzde diş tedavilerinde en son teknoloji ve gelişmelerden yararlanılmaktadır. Rutin diş tedavilerinin yanı sıra diş beyazlatma, dental implantlar ve estetik diş hekimliği uygulamaları da yapılabilmektedir. Deneyimli uzman hekimlerimiz yardımıyla basit tedavilerden en komplike tedavilere kadar her türlü diş tedavisi yapılabilmektedir. Hastalara değişik tedavi seçenekleri sunularak, onları en uygun tedaviye yönlendirmek ve hastalara sağlıklı ve güzel gülüşler kazandırmak amacımızdır.


  

Ağız ve diş sağlığı sorunları olan hastaların protetik, konservatif, endodontik ve cerrahi tedavileri Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde yapılmaktadır. Polikliniğimizde, tam donanımlı hastane koşullarıyla özel muayenehane ortamı bütünleştirilerek geniş bir diş hekimliği hizmetinin sunulması amaçlanmıştır. Birçok sistemik hastalığın öncü ağız bulgularıyla erken teşhis edilebileceğinin bilincinde olarak oral muayene genel sağlık kontrollerinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

İleri görüntüleme teknolojisi (ortopantomograf , RVG , ağız kamerası) hatasız planlamada en büyük destek unsurunu oluşturmaktadır. Son derece deneyimli bir kadro tarafından, gerektiğinde çok değerli uzman doktorlarla işbirliği içerisinde çalışarak, genel sağlığı kritik hastalara güvenle hizmet verilmektedir. Tüm bu güven verici kadroya ek olarak, Kent Hastanemizin örnek sterilizasyon birimi, yalnızca hijyenik olmanın ötesinde steril bir hizmet ortamını hastalarımıza sunabilmemize olanak sağlamaktadır.İzmir Ağız ve diş sağlığı

Diş Beyazlatma

Dişler, çeşitli nedenlerle renk değiştirebilir. Diş beyazlatma, dişlerin rengini açmakta kullanılan basit ve güvenilir bir yöntemdir. Tedavi sonucunda elde edilen diş beyazlığı, hastadan hastaya ve kullanılan diş beyazlatma ajanına göre değişmektedir.Kent Sağlık Grubu Ağız ve Diş Hastalıkları Kliniğimizde ev tipi diş beyazlatmada, hastaya özel bir beyazlatma kaşığı kullanılmaktadır. Beyazlatma kaşığı, dişlerin üzerine adapte olan şeffaf bir apareydir. Hastamız beyazlatma jelinin yerleştirildiği bu apareyi gece uyurken veya gün içinde diş hekimi tarafından belirlenen daha kısa sürelerde kullanmaktadır. Ortalama 2 hafta içerisinde de sonuç elde edilmektedir.

Ofis tipi diş beyazlatma, diş hekimimizi ziyaretiniz sırasında ortalama 30 dakika süren seanslarla uygulanmaktadır. Ev tipi diş beyazlatmaya göre daha güçlü beyazlatma ajanları kullanılmaktadır. Hastamız diş hekimi koltuğunda otururken dişlere uygulanmakta ve ortalama 2 seans sürmektedir. Bazı durumlarda ofis tipi beyazlatmayı takiben ev tipi diş beyazlatma yapılması daha etkili bir sonuç vermektedir.

Dental İmplant

Dental implant, çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyum bir vidadır. Bir veya birden fazla diş eksikliklerini tamamlamakta kullanılır. Kent Sağlık Grubu Ağız ve Diş Hastalıkları Kliniğimizde dental implant operasyonu deneyimli uzmanlar tarafından sağlanmaktadır. Operasyon ile ilgili sıkça sorulan soruları aşağıda bulabilirsiniz.

Bu konuda sıklıkla sorulan sorular:

İmplantlar güvenli midir, ömrü ne kadardır?
İmplantlar, günümüzde iyi bilinen ve denenmiş bir tedavi yöntemidir. Günümüzde yapılan implantların yüzde 95’ i uygun bakımla uzun yıllar ağızda kalır.Kendi dişlerimin bir kısmı halen ağzımda duruyor. Yine de implant yapılabilir mi?
Evet, diş eksikliği implantlarla tamamlanabilir. Tek dişten- tam dişsizliğe kadar tümü implantlarla tamamlanabilir.

İmplantlar her hastaya uygulanabilir mi?
Bu, hastamızın genel sağlık durumu ve çenedeki kemiğin durumuyla ilişkilidir. Bazı özel durumlar dışında implant çoğu hastaya uygulanabilir. Diş hekimi, öncelikle çenedeki kemiğin durumunu anlamak için bazı özel testler yapacaktır. Eğer implant yerleştirilmesi düşünülen bölgede yeterince kemik yoksa veya mevcut kemiğin kalitesi iyi değilse öncelikle kemik ekilmesi gerekebilir.

İmplant yerleştirilmesi ağrılı bir işlem midir?
İmplant, küçük bir cerrahi işlem ile yerleştirilir. Basit bir lokal anestezi ile tamamen uyuşturularak yapılabildiği gibi, eğer hasta çok heyecanlı ise sedasyon veya bası durumlarında genel anestezi altında yapılabilir. Hastamız hiçbir şekilde ağrı duymaz, ancak operasyon sonrası bir hafta boyunca biraz rahatsızlık hissi oluşabilir. Bu da ağrı kesicilerle rahatlıkla kontrol edilebilir.

Tedavi ne kadar sürede tamamlanır?
Diş hekimi, tedavi başlangıcında yaklaşık bir zamanlama verecektir. Ancak yeni implant sistemlerinde bu süre yaklaşık 3 aya kadar düşürülmüştür.

İmplant Yerleştirmede Kemik Yoğunluğu

İmplantların yerleştirilmesinde kemik yoğunluğu, komşuluklar ve paralellik, tedavinin başarısını etkileyen unsurlardır. Diş hekimleri operasyona başlamadan önce karşılaşacakları sorunlar hakkında sınırlı öngörüye sahiptir. Bu bilinçten yola çıkarak, operasyon sırasında karşılaşılabilecek sorunları mümkün olduğunca operasyon öncesine taşımak ve sorunları bu aşamada çözmeye yönelik olarak kliniğimizde 3 boyutlu yazılım yardımıyla ayrıntılı bir implant planlaması yapılmaktadır.


Hemen ardından, bu planlamaya birebir uyan kılavuzlar üretilmekte; bu kılavuzlar, operasyon sırasında kullanılacak frezlere yol gösterip implantların ideale en yakın açıda uygulanmalarını sağlamaktadır. İmplant, bu kılavuzların önderliğinde, açı ve derinlik kontrolü güvenlik sınırlarında kalacak biçimde yerleştirilmektedir.


Kullandığımız 3 boyutlu planlama yöntemiyle elde ettiğimiz kılavuzlar sayesinde çoğu kez mukoza destekli yani flepsiz cerrahi (cerrahi yara yapmaksızın) uygulayarak, kanamasız ve sonrasında ağrısız çalışmamızın sonucunda hastalarımıza büyük rahatlık sağlamaktayız.


Diş Eti Hastalıkları ve Çürüme

Erişkinlerde Diş Eti (Periodontal) Hastalıkları
Diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Erişkinlerde diş kayıplarının %70`i diş eti hastalıkları nedeniyle gerçekleşir. Erken teşhis ile başarıyla tedavi edilebilir. Diş eti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması için önemlidir.

Diş fırçalama sırasında kanayan diş etleri, kırmızı, şiş ve hassas diş etleri, dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan diş etleri, dişler ve diş etleri arasında iltihabi akıntı, sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler, ısırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi, bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma ve sürekli kötü ağız kokusu diş eti hastalıklarının bulgularının başında gelir. Diğer yandan, diş eti hastalıkları belirti vermeden de ileri safhalara ulaşabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş hekimine gidilmesi önemlidir.


dişçürDiş Çürümelerinin Engellenmesi

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek, diş minesinin bozulmasına ve diş çürüklerine yol açmaktadır.

Diş çürüklerini önleyebilmek için neler yapılmalıdır?
• Günde iki kere florlu bir diş macunuyla dişler fırçalanmalıdır.
• Gece yatmadan önce ve gün içerisinde herhangi uygun bir zamanda bir kere daha dişler fırçalanmalıdır.
• Diş fırçası küçük başlı, orta sertlikte ve fırça kılları yuvarlatılmış ve sapı da rahat tutulabilir olmalıdır. Ayrıca osilasyon/rotasyon hareketi yapan pilli/ elektrikli diş fırçaları önerilebilir.
• Diş fırçalama sonrasında macun tükürülmeli ancak mümkünse ağız suyla çalkalanmamalıdır.
• Diş fırçasına ek olarak diş ipi veya diş hekiminizin önereceği başka bir ara yüz temizleme yönteminden faydalanılmalıdır.
• Sigara içmek diş sağlığı açısından son derece zararlıdır, sigara içilmemelidir.
• Şekerli yiyecek ve içecek alımının miktarı ve alım sıklığı azaltılmalı ve mümkünse sadece yemeklerde alınmalıdır. Şekerli gıdalar günde 4 seferden fazla alınmamalıdır.
• Sağlıklı ve dengeli beslenilmelidir.
• Yılda iki kere diş hekimi kontrolünden geçilmelidir.
• Senede iki kere diş hekiminiz tarafından yüzeysel flor verniği uygulanması, diş çürüğünü büyük oranda azaltır.
• Florlu ağız gargaraları diş fırçalamayı takiben günde 1 kere önerilebilir.


Çocuklarda Diş Çürümesi

Çocuklarda ağız-diş sağlığını koruma ve diş çürümesini önleme adına yapılabilecek adımlar aşağıda sıralanmıştır.

0- 3 Yaş Grubu Çocuklarda
• Anne sütü çocuklar için en iyi besin kaynağıdır.
• 6’ncı aydan başlayarak bebekler bardaktan sıvı alımına alıştırılmaya başlanmalı, bir yaşından itibaren de biberon kullanımına son verilmeye çalışılmalıdır.
• Katı gıdaya geçildiğinde yiyeceklere şeker eklenmemelidir.
• Dişler ağızda sürmeye başlar başlamaz hemen günde iki kere fırçalanmalıdır.
• Anne veya baba çocuğa dişlerini fırçalama konusunda yardımcı olmalıdır.
• Diş macunu diş fırçasının üzerine çok ince bir tabaka halinde sürülmelidir (1000ppm flor içeren bir diş macunu kullanılmalıdır).
• Çocuklarda şekerli yiyecek ve içecek alımının miktarı ve alım sıklığı azaltılmalı ve sadece yemeklerle birlikte verilmelidir. Şekerli gıdalar günde 4 seferden fazla alınmamalıdır.
• Şeker- içermeyen ilaçlar tercih edilmelidir.

cckdiş3-6 Yaş Arası Çocuklarda

• Dişler gece yatmadan önce mutlaka fırçalanmalı, ayrıca gün içerisinde uygun bir zamanda tekrar fırçalanmalıdır.
• Diş fırçalama bir erişkinin gözetimi altında yapılmalıdır.
• Bezelye tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanılmalıdır.
• Diş fırçalama sonrasında sadece tükürmek yeterlidir, ağız suyla çalkalanmamalıdır.
• Şekerli yiyecek ve içecek alımının miktarı ve alım sıklığı azaltılmalı, sadece yemeklerde alınmalıdır. Şekerli gıdalar günde 4 seferden fazla alınmamalıdır.
• Şeker- içermeyen ilaçlar tercih edilmelidir.
• Senede iki kere diş hekimi kontrolünden geçilmeli ve dişlere yüzeysel flor verniği uygulanmalıdır.


7 Yaş Üstü Çocuklarda ve Genç Erişkinlerde

• Dişler günde 2 kere fırçalanmalıdır.
• Dişler gece yatmadan önce mutlaka fırçalanmalı, ayrıca gün içerisinde uygun bir zamanda tekrar fırçalanmalıdır.
• Florlu diş macunları kullanılmalıdır. (en azından 1,350 ppm florür içermelidir.)
• Diş fırçalama sonrasında sadece tükürmek yeterlidir, ağız suyla çalkalanmamalıdır.
• Şekerli yiyecek ve içecek alımının miktarı ve alım sıklığı azaltılmalı ve sadece yemeklerde alınmalıdır. Şekerli gıdalar günde 4 seferden fazla alınmamalıdır.
• Senede iki kere diş hekimi kontrolünden geçilmeli ve dişlere yüzeysel flor verniği uygulanmalıdır.


Diş Fırçalama Yöntemleri

Doğru ve düzenli diş fırçalama alışkanlığı, sağlıklı yaşam yönelimlerinin başında gelir. Sağlıklı dişler ve korkusuz gülüşler için aşağıdaki diş fırçalama yöntemlerini uygulayabilirsiniz.dişyöntem


• Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları gibi önemli diş hastalıkları, düzenli diş fırçalama ile azaltılabilir. Diş üzerindeki plağın diş fırçalama ile giderilmesi dişeti sağlığı açısından ve diş çürüğünü azaltma açısından çok önemlidir.
• İlk süt dişi ağızda sürer sürmez dişler fırçalanmaya başlanmalıdır.
• Dişler günde iki kere fırçalanmalıdır (gece yatmadan önce ve gün içerisinde uygun olan herhangi başka bir zamanda)
• 3 yaşından küçük çocukların dişleri 1000ppm flor içeren bir diş macunu ile fırçalanmalıdır.
• Üç yaşından küçük çocuklar için macun sadece çok ince bir tabaka halinde ve fırçanın ¾’ ünü kaplayacak kadar sürülmelidir.
• Çocukların diş macununu yemesine veya emmesine izin verilmemelidir.
• Çocuklar en azından yedi yaşına gelene kadar bir yetişkinin gözetiminde veya yardımıyla dişlerini fırçalamadırlar.
• Diş fırçalama sonrasında ağzı suyla çalkalamak yerine sadece tükürmek tercih edilmelidir.
• Mevcut fırçalama tekniğiniz diş hekiminiz tarafından değiştirilebilir, sistemli bir şekilde dişlerin tüm yüzleri fırçalanmalıdır.