Nükleer Tıp - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Klinik Rehberi
Klinik Tanıtımı Kullanılan İlaçlarPET/CTRadyoiyod Tedavisi
Kliniğin Hizmet Verdiği Merkezler
Kent HastanesiOnkoloji Merkezi
Klinik Doktorları
İlgili Dökümanlar

Nükleer Tıp

Nükleer Tıp, radyoaktif elementlerle işaretli kimyasal moleküller ve biyolojik materyaller yardımıyla hastalıkların tanı ve tedavisinin yapıldığı bir tıp dalıdır. Yüzyılı aşkın bir süredir insanlığın yararı için kullanılmakta olan radyoaktivite, hastalıkların tanı ve tedavisinde her geçen gün artan bir oranda uygulanmakta, başka hiçbir yöntemle sağlanamayacak bilgilerin elde edilmesinin yanı sıra, birçok hastalıkta hasta için son derece kolay, güvenli ve ağrısız tanı ve tedavi olanağı sunmaktadır.


Kent Sağlık Grubu Nükleer Tıp Bölümünde bir adet SPECT/CT gama kamera cihazı, bir adet PET/CT (Pozitron Emisyon Tomografi) cihazı ve iki adet yataklı radyoiyod tedavi odası bulunmaktadır.


Nükleer Tıpta elde edilen görüntülere “sintigrafi” adı verilir. “Sintigrafik tetkik”, eser düzeyde radyoaktif bir maddenin genellikle damardan enjeksiyonu sonrası fizyolojik bir işlevin görüntülenmesidir. Sintigrafinin daha üst düzeyli 3 boyutlu görüntülerine ise “SPECT" (Tek Foton Emisyon Komputerize Tomografi) ve "PET" (Pozitron Emisyon Tomografi) adı verilir.


Tanı tetkikleri; tiroid, kemik, kalp, böbrek, beyin ve diğer birçok organın ve hastalığın sintigrafik görüntülenmesidir. Aynı zamanda Nükleer Tıpta tiroid hastalıkları, bazı tümörler ve karaciğer ile kemikleri tutan kanserlerde tedavi amacıyla radyoaktif madde uygulamaları yapılır.