Check-Up Ünitesi - Tıbbi Bölümlerimiz - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..

Check-Up Ünitesi

Kişiselleştirilmiş check-up nedir?

Spesifik olarak size ait sorunların ne olduğunun belirlenmesi sürecine ‘'kişiselleştirilmiş Check-Up’' denmektedir. 


Kişiselleştirilmiş check-up programı nasıl oluşturuluyor?

Yaşınızın ve cinsiyetinizin yarattığı riske, sabit risk adı verilmektedir. Kişiselleştirilmiş check-up, bu iki unsura göre uluslararası kılavuzların öngördüğü belirlenmiş bir test demetini baz almaktadır. Baz alınan kriterlere, ailesel ve bireysel (alışkanlıklar, fizik muayene bulguları vb.) risklerinizde eklenerek kendi tarama programınız oluşturulmaktadır. 


Tarama programında nelere yer veriliyor?

Tarama programında, size ait “sorunlara ve yapılacaklara” yer verilmektedir. Bu check-list’teki unsurlarla ilgili radyoloji, laboratuvar ve diğer doktor görüşmeleri düzenlenerek, kişiselleştirilmiş Check-Up sonuçları aynı gün içinde organize edilmektedir. 


Bireysel sağlık yönetimi nedir?

Kişiselleştirilmiş Check-Up uygulaması ile ortaya çıkan sorunların çözümünün planlanması ve yönetilmesi süreci bireysel sağlık yönetimi olarak tanımlanmaktadır.

Kişiselleştirilmiş Check-Up faydaları nelerdir?

  1. Uzun ömür: Tıp otoriteleri, 35 yaşından itibaren düzenli check-up yaptıranların daha uzun süre hayatta kaldıklarını ifade etmektedir.
  2. Erken tanı: En önemli fayda hastalıkların, özellikle kanserin erken tanısıdır. Kanserin tedavi edilebilir olduğu veya henüz bulgu vermediği bir dönemde tespiti, erken tanı olarak adlandırılmaktadır. Kanseri erken tanımak, çok az semptom verdiğinde, hatta semptom vermediği dönemde bunu yapabilmek ancak (bir dereceye dek) kişiselleştirilmiş check-up ile mümkündür.
  3. Sağlıklı kilo verme: Kişiselleştirilmiş check-up sonrasında hazırlanan bireysel sağlık yönetimiyle; ideal kiloyu yakalamak, yüksek seviyedeki karaciğer yağlanmasını düzeltmek veya insülin direncini çözmek mümkündür. Sağlıklı kilo vermek için sadece diyet ve egzersiz yetmeyebilir, kişinin diğer sağlık sorunlarının da yönetilmesi gerekmektedir. 
  4. Multiple hastalık yönetimi / Tanı alamamış hastaların tanılarının ayrıştırılması: Kişiselleştirilmiş check-up’ın faydaları arasında, farklı zaman dilimleri içerisinde birden fazla hekime giderek alınabilecek tanıları, tek bir görüşmeyle gerçekleştirmek ve çözüm planlamaktır. Buradaki nüans, “tanı” dır. Kişiselleştirilmiş check-up, bir tedavi yöntemi değildir. 
  5. Hastalıklardan korunmak – Erken bile olsa hiç tanı almaksızın sağlıkla hayatı sürdürmek: Bulguları, hastalık haline gelmeden düzeltmek pek çok hastalık için mümkündür. Hele çevresel faktörler ve genetik faktörlerin birlikteliği ile ortaya çıkan hastalıklar için bu daha da önemlidir. Ailedeki hastalıkların varlığında kişinin genetik testlerini ve yaşam biçimini analiz eden programlar kullanarak, hastalığı engelleyebilmekte ya da kontrollü bir biçimde ortaya çıkarken erken tanısını koyabilmekteyiz. Kliniğimizde kullandığımız Gen-Test'i çok başarılı sonuçlarıaldığımız bir yöntemdir. Yüksek riskli kişilere yani ailesinde tekrar eden hastalıkları olan kişilere farklı bakış açısıyla yaklaşmaktayız ve korunma programları sunmaktayız.

 

Dünyanın çeşitli yerlerinden düzenli gelen hastalar Kent Hastanemizi tercih etmektedir. Bu ülkeler arasında Çin, İngiltere, Belçika, Hollanda, Almanya, Endonezya, Lüksemburg, Rusya, Tayland, İsviçre, Çek Cumhuriyeti yer almaktadır. Bu insanlar neden dünyanın bir ucundan buraya gelip, düzenli kontrollerini hastanemizde yaptırıyorlar?

“Kişiselleştirilmiş Check-Up, kişinin mevcut tüm sorun alanlarının ne olduğunu belirleyen yararlı bir yöntem olduğundan ve “bireysel sağlık yönetimi” ile binlerce hasta deneyimini; hem zaman hem klinik hem de finansal anlamda son derece cost-effective ( maliyet-etkin/ uygun fiyatlarla)  bir hizmet sunumu ile bütünleştirdiğinden tercih edilmekteyiz.


Kent Sağlık Grubu Check-Up Ünitesi
Kent Sağlık Grubumuzun İzmir Check-Up Ünitesi’nde gerçekleştirilen kişiselleştirilmiş Check-Up ile kişilerin tüm sağlık öyküsünü incelenip, yaş ve cinsiyete yönelik tarama testleri ile birlikte muayenesini de yapılarak olası hastalık riskleri araştırılmaktadır. Böylece önerilen yaşam tarzı değişikliği ve tedavilerle kişiler sağlığını uzun yıllar koruyabilmektedir. Yılda 1 kez yaptırılacak kişiselleştirilmiş Check-Up ile birçok hastalığa erken tanı konulabilmektedir.


Check-Up Nedir ?

Sağlıklı olmak hayattaki önceliğimizdir. Check-Up, sağlıklı olma halinizi uzun süre devam ettirebilmek için tasarlanmış bir sistemdir. 
Nasıl mı? 
Hayat yolculuğumuzda bazen sürprizlerle, bazen de risklerle karşılaşabiliriz. Önemli olan riskleri öngörebilmek ve bu doğrultuda gerekli önlemleri alabilmektir. Check-Up, işte bu risklerin değerlendirilmesine ve olası sorunlarda erken tedaviye olanak sağlar.

Örneğin;

Ailenizde şeker (diyabet) hastalığı varsa ve ölçümlerinizde kan şekeri düzeyi yüksek çıktıysa, henüz diyabet hastası değilseniz; biraz diyet, biraz egzersiz ve şeker yüksekliğinin vücudunuzda oluşturacağı hasardan koruyacak uygun bir ilaç kullanımı* ile diyabet hastalığınızı geciktirebilmekteyiz ve böylece belki bir 10 yıl daha hasta olmadan yaşayabilirsiniz.

Durum her zaman böyle kolay da olmayabilir. Örneğin, hiçbir bulgu vermeden büyüyen tiroid nodülü kötüleşmekteyse, bu durumda hemen ilgili cerrahi ekiple tedaviyi başlatabilir, normal hayatınıza dönmenizi sağlayabilmekteyiz.

Her şey yolunda ise yıllar geçtikçe sağlıklı yaş alabilmeyi ciltte küçük kozmetik dokunuşlar ile de sağlayabilmekteyiz.

Kişiye Özel Risk Değerlendirmesi

İşte, örneklerle sergilemeye çalıştığımız bu sağlık tablosunda tüm resme hâkim olmak isterseniz Kent Sağlık Grubu Check-Up Ünitesi olarak biz sizlere yardım edebiliriz. Kent Sağlık Grubu Check-Up Ünitemize başvurduğunuzda yaş, kişisel özellikler ve aile sağlık öykünüzü detaylı olarak öğrenip, size en uygun Check-Up paneli ile özel bir sağlık risk değerlendirmesi yapabiliriz.  Gerektiğinde Gentest araştırması ile genetik yatkınlığınızın bulunduğu hastalıkları belirleyip, gerekli önlemlerin alabilmeniz için sizlere yol gösteriyor olacağız. Unutmayınız ki sizleri muayene etmeden, aile sağlık öykünüzü öğrenmeden ve kişisel özelliklerinizi bilmeden hiç kimse size tam bir Check-Up öneremez. Bize göre doğru bir Check-Up tümüyle kişiye özel olmalıdır.

Check-Up Panelleri ve Modüller

Birisi size sağlık çizginizde yolunuza çıkabilecek sorunları önceden söylesin ve hatta bunların çözümlerini de sunsun isterseniz, konforlu bir biçimde sağlık risklerinizi yönetmek için sizleri Kent Hastanemizin Check-Up Ünitesine bekliyoruz. Check-Up ünitemizde paneller ve modüllerle “yaş ve cinsiyete dair riskleri, çevresel koşullar, alışkanlıklarınız, aile öykünüz ve yakınmalarınızı kapsayan riskleri de” içerecek şekilde tam bir tarama paneli oluşturmaktayız. Oluşan panel, kişisel sağlık risk değerlendirmelerini hedeflediğimiz için tümüyle size özeldir. Bu panelleri oluştururken güncellenmiş uluslararası kılavuzları kullanmaktayız.

Yaş ve cinsiyete yönelik standart riskleri içeren panellerle birlikte başvuran kişileri; yakınmaları, aile öyküsü ve fizik muayene bulgularının gerektirdiği riskleri kapsayan testleri de ekleyerek özel bir yaklaşımla sağlık taramalarından geçirmekteyiz.

Sorun alanları için yol haritası çıkarıp, bu sorun alanlarının çözümlenmesi için diğer branşlarla işbirliği içinde süreçleri yürütmekteyiz.

Gentest Nedir ?

Hayat, sağlıklı ve mutlu olunca güzel!

Genetik formülünüzün ve genetik yapınızdaki olası hastalıkların ileri tıp, gen ve bilgi teknolojileriyle çıkarıldığı Gentest, size özel sağlıklı yaşam planı ile sağlıklı olma halinizi uzun yıllar sürdürebilmenize olanak sağlamaktadır. Genetik zincirinizin en zayıf halkasının kalıtsal hastalıklar olacağını unutmayınız.

Hepimiz farklı farklı genetik özelliklerle dünyaya geliriz. Kimimiz beyaz, kimimiz esmer, kimimiz uzun boylu, kimimiz ise kısa boyludur. Genetik yapımızla gelen özellikler olduğu gibi genetik yapı ve çevresel faktörlerden etkilenen özelliklerimiz de vardır. Örneğin göz rengimiz değişmez bir özelliktir, ancak uzun boylu olma potansiyeline sahip olduğu halde yeterince D vitamini ve kalsiyum alamayan birey, genetik kodu ölçüsünde uzamayabilir. Hastalıklar da tamamen genetik nedenlere bağlı olabileceği gibi genetik ile birlikte çevresel faktörlerin de etkisi ile ortaya çıkabilmektedir.

Gentest, işte bu genetik ve çevresel faktörler ile ortaya çıkan hastalıkları önlemek, başlangıcını ertelemek, yani sağlıklı yaşadığımız süreyi uzatmak üzere tasarlanmış ve uzun araştırma ve yüksek yatırımlı bir ar-ge ile geliştirilmiş, Avrupa’da sunulduğu yıl “Best Medical Practice in Europe” ödülü almış bir testtir.

Yaşam şeklinizle ilgili aldığımız çok ayrıntılı bir öykü ile genetik bilgilerinizi birlikte işleyen Gentest yazılımı, size kalp krizi, inme, şeker hastalığı, kemik erimesi, akciğer, prostat, mide, kolon, meme kanseri gibi hastalıklardan korunmak için yaşlanmanın geciktirilmesi ve yaşam kalitenizin artması için neler yapabileceğinizi öğretir.

Gentest, bize literatürden ya da kılavuzlardan öte kişiselleştirilmiş bilgi vermektedir. Örneğin, kılavuz bilgisi; “ailede birinci derece yakınlarda oluşmuş kolon kanseri, bir sonraki jenerasyonu hastalık başlangıç yaşından on yıl önce kolonoskopi ile tarama yapılmasını gerekli kılar.” şeklindedir. Diğer bir ifadeyle, 48 yaşında kolon kanserine yakalanmış birinci derece yakını olan kişiye 38 yaşında kolonoskopi taraması yapılması gerekir. Peki risk faktörü yüksek olan bu kişide 38 yaşından önce kolon kanseri görülmez mi? Ne yazık ki görülebilir, prekanseröz polip aşamasında da olabilir. Bu hasta, bize 28 yaşında gelmişse ve Gentest'te yatkınlığı varsa biz ona kolonoskopi ile erken tanı ya da hastalığı önleme şansı verebilmekteyiz. (US Multisociety task force on Colorectal cancers) Elimizde yatkınlık bilgisi olmadan hastaya önereceğimiz şey, yalnızca 38 yaşında kolonoskopi olması gerektiğidir. Ayrıca Gentest'te hastanın yatkınlığı olmadığı bilgisi de edinilebilir ve hasta 38 yaş ve 50 yaş aralığında kolonoskopi ile taranmanın maddi ve manevi külfetini yaşamayabilir. (50 yaş; USPSTF - United State Presentive Services Task Force tarafından toplumda kolon kanseri taraması için A öneri düzeyi)

Gentest bize standart bilgi dışında hastalık yatkınlığınızı birlikte nasıl yönetebileceğimiz bilgisini de vermektedir. Bu bilgi ışığında sağlıklı kalma halinizi daha uzun süre sürdürebilmekteyiz.

Süreç Nasıl İşler ?

Check-Up panelini oluşturan statik ve dinamik kısımlar vardır. Örneğin, 45 yaşında bir erkek için yapılması gereken standart testlerin yanı sıra diğer riskler için yapılması gereken testler de vardır ve bu kısım, kişiselleştirilmelidir.

Özel sigortanızın önerdiği, şirketinizin hediye ettiği ya da Kent Sağlık Grubu Check-Up Ünitesi olarak sizler için “yaş ve cinsiyete dair riskleri” içerecek şekilde oluşturduğumuz bir test demeti (Check-Up paneli) ile ünitemize başvurduğunuzda;

• Check-Up doktorunuz sizin risk değerlendirme görüşmenizi ve fizik muayenenizi yapmakta ve sizin için yapılacak diğer testler varsa, bu testlerin neler olduğunu belirlemektedir.

• Yapılacak testleri, hasta danışmanı organize etmektedir.

• Sonuçlar çıktığında ise, sonuçların içinde bulunduğu dosya ile Check-Up doktorunuz ile yeniden görüşülmektedir. Bu ikinci görüşmede turp gibi sağlıklı olduğunuzu öğrenebilirsiniz ya da belirlenen sağlık sorunları ile ilgili olarak neler yapılacağını doktorunuz ile birlikte ayrıntılı olarak değerlendirebilirsiniz. Ailenizin diğer fertlerini etkileyecek unsurlar varsa onlarla ilgili neler yapılabileceğine dair danışmanlık da alabilirsiniz. Lütfen bu görüşmede aklınıza takılan tüm soruları doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz.

• Check-Up sonuçlarınızda her şey normal ise, bir sonraki Check-Up için 1 yıl sonra sizleri yeniden bekliyor, sağlıklı ve esenlik dolu günler diliyoruz.


Kalp Koruma Programı

Modern tıpta yeni trend; oluşmuş hastalığı tedavi etmek değil, oluşma olasılığı bulunan hastalığın, eşiğe gelmemiş bulgularını ortadan kaldırarak, hastalığın oluşmamasını sağlamaktır. Önlemek; bu yapılamıyorsa da daha az bulgu ile daha düşük doz tedaviler ve yaşam tarzı değişikliği ile daha az zarar vermesini amaçlamaktır. Bu kavrama geçirilmiş olaylardan sonra olayın bir daha gelişmesinin engellenmesi ya da olayın yarattığı hasarın azaltılması kavramları da girmektedir. (Bunlar tıp dilinde primer, sekonder, tersiyer korunma olarak adlandırılmaktadır.)

Sağlık taramalarında hastalık eşiğine gelmemiş bulgularla çok sık karşılaşmaktayız. Özellikle koroner arter hastalıklarının önlenmesi için hastalık eşiğine gelmemiş bulguların düzeltilmesi yaptığımız işin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalar, risk faktörleri düzeltildiğinde, hastalığın önlenmesinin ya da daha az şiddette yaşanmasının, daha az ilaçla tedavi edilmesinin mümkün olduğunu ortaya koymaktadır.

Koroner arter hastalığı riski yüksek olan kişiler kimlerdir?

Annelerinde ya da kız kardeşlerinde 55 yaş; babalarında, ağabey, erkek kardeş ve dedelerinde 50 yaş altında koroner arter hastalığı ya da damar tıkanıklığı tanısı almış bireyler (yani stent taktırmış, kalp krizi geçirmiş, bypass geçirmiş ya da bunlar olmaksızın tanı almış ve tıbbi tedaviyle izlenmiş birinci derece yakını bulunanlar) öncelikli olarak bu riske sahip olabilmektedir. Kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, sigara içiciliği, insülin direnci ya da diyabet hastalığı, stresli yaşam, obezite varlığı, hareketsiz yaşam ve 50 yaşın üzerinde olmak diğer risk faktörleridir. Bu risk faktörlerinin toplamdaki kardiyovasküler hastalık riskine etkisi için SCORE ve Framingham gibi uluslararası risk ölçümleri bulmaktadır. Risk hesaplandıktan sonraki unsurların düzeltilmesi ve izlemi, koruma programı içinde düzenlenmektedir. Primer koruma programını Check-Up ve Kardiyoloji Kliniği işbirliği içinde sürdürürken, sekonder koruma (yani kardiyovasküler olay geçirdikten sonra tekrar etmesini önlemek amacıyla kullanılan yaklaşım) kardiyoloji ile sürdürülmektedir.

Ailenizde erken koroner arter hastalığı varsa ve/veya saydığımız risk faktörlerinden bazıları sizde mevcutsa, “Kardiyolojik Check-Up” yaptırarak siz de primer korunma programı ile koroner arter hastalığından korunabilmekte, süreç içinde hastalık eşiğine gelirseniz bile kontrollü bir biçimde bu durumu yönetebilmektediniz. Yani sağlığınızı korumanız mümkün.

Yaşam Koçluğu

Yaşam koçu kimdir?
Yaşam koçu; hayallerinizi planlarken ve gerçeklere dönüştürürken size ışık tutan, süreci ve etkisi kanıtlanmış tekniklerle size destek olan kişidir. Her değişim alanını yaşam koçuyla kolaylaştırabilirsiniz. Bazen bu değişim hayallere değil, sorun alanlarının düzeltilmesine odaklanır. Sorun alanlarınız değişip dönüştüğünde hayallerinize daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Yaşam koçluğunda genel olarak hangi yöntem kullanılır?
Sağlıklı yaşam programında ağırlıklı olarak ADLER koçluk teknikleri kullanılmaktadır. Böylece kişilerde farkındalık oluşturulması hedeflemektedir. Bu farkındalığın kazandırılmasıyla birlikte yaşam koçu; kişinin zihinsel, bedensel ve ruhsal bütünlüğünün korunmasına, kendisine ve hayata bakış açısının değişmesine yardımcı olmaktadır. Amaç kişinin özgüveni artar ve yaşam tarzı değişikliği ile sağlıklı yaşam koşulları oluşur.


Yaşam Koçluğu ile Check-Up Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?
Yaklaşık 9 yıldır sağlık taramaları üzerinde çalışan Uzm. Dr. Demet Karadenizli, kişileri bedensel ve ruhsal hastalıklar için ele alıp, muayene edip ve sorun alanlarını test sonuçlarıyla değerlendirmektedir. Danışan kişinin sorunları hastalık boyutundaysa tedavi, değilse bulguları ortadan kaldıracak yaşam tarzı değişiklikleri önererek Kent Hastanesi bünyemizde Check-Up uygulamalarını farklılaştırmaktadır.

Binlerce hasta değerlendirmesinden yola çıkarak; danışan hastaların henüz fark etmedikleri sorun alanları olduğu tespit edilmiştir. Bu gözlem ve değerlendirmeden yola çıkarak; “Bir değişim ihtiyacı varsa orda koçluğa gereksinim vardır.” düşüncesi ile Check-Up programımız Yaşam Koçluğu ile desteklenmektedir.

Yaşam Koçluğu ile ne amaçlanmaktadır ve kişilere ne sunulmaktadır?
Check-Up Ünitemizde yapılan koçluk uygulamaları; kişilerin, farkındalığını artırmak ve bu aydınlanma anı ile ilgili değişim fırsatı sunmak amacıyla gerçekleşmektedir. Bazen kişinin değişim ihtiyacını fark etmesi yıllar alabilir.

Tıbbi anlamda da buna benzer bir disiplinle hastalar değerlendirilmektedir. Kişinin farkında olmadığı sorunları ya da sorun alanlarını tespit ederek çözüm yolları kişiye sunulmaktadır.

Örneğin; kolesterolü yüksek, yüksek tansiyon sahibi bir kişinin ailesindeki kalp hastaları göz önünde bulundurulursa, kişinin de kalp hastalığı riski oldukça yüksektir. Check-Up uygulamalarında bu durumu değiştirmek için yapılması gerekenler kişiye iletilmekte, bazen ilaç tedavisi uygulanmakta, bazen de sadece yaşam tarzı değişikliği önerilmektedir.

Koçlukta ise; kişiye doğrudan bir çözüm sunulmaz, kişinin doğru yolu bulması için ona ışık tutulmaktadır.

Başka bir örnekten yola çıkacak olursak; kilo vermek isteyen bir kişinin değişim alanlarından biri kendini önceliklendirmek olabilir. Eğer kişi, etrafındaki insanların ihtiyaçların, isteklerine öncelik veriyorsa, egzersiz yapacak zamanı asla bulamayabilir, ya da karşısındakini kırmamak adı altında o pastayı reddedemeyebilir. Kişi eğer bu önem sırasının farkında değilse kilo verme sürecinde zorlanabilir ya da başarılı kilo veriminden sonra bile yeniden eski haline dönebilir.

Buradaki önemli soru şudur: Neyi değiştirmeniz gerektiğini bilmeden nasıl değiştirebilirsiniz?

Bunun gibi pek çok alanda yaşam koçu tarafından kişiye aynalama yapılmakta ve eğer kişi de bunu kabul ederse/onaylarsa tespit edilen değişim alanı için koçluk görüşmeleri başlatılmaktadır. Unutmayınız ki haftada yalnızca 45 dakikanızı ayırarak bu değişime siz de yelken açabilirsiniz.


 


Check-up appointments and further information: 0-232-398-11-00 Extension: 3000-3002