Algoloji - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Klinik Tanıtımı

Algoloji (ağrı bilimi), ağrı çeken kişilerin değerlendirilmesi, ağrının önlenmesi, tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgilenen tıp alanında bir bilim dalıdır. Kent Sağlık Grubu Algoloji Kliniğimizde kronik (süreğen) ağrılar, kanser ağrıları ve tedavisi zor olan akut ağrıları olan hastalar kapsamlı değerlendirildikten sonra kanıta dayalı tıp ilkeleri baz alınarak gereken tedavi yöntemleri başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. 

 

Algoloji (Ağrı) Uzmanı

Algoloji uzmanı veya algolog her türlü kronik ağrı, kanser ağrısı ve tedaviye dirençli akut ağrıların tanı ve tedavisini gerçekleştirerek, hastaların yaşam kalitesini olumlu yönde değiştirmeyi amaçlayan hekimlerdir. Algoloji uzmanları anesteziyoloji ve reanimasyon, fizik tedavi ve reahabilitasyon ve nöroloji tıp alanlarından birinde uzmanlık eğitimini tamamlamış ve daha sonra algoloji (ağrı) üzerine yan dal uzmanlık eğitimi almış hekimlerdir.

 

Ağrı Nedir?

Uluslararası Ağrı Araştırmaları Derneği tarafından ağrı şu şekilde tanımlanmaktadır: “Ağrı, vücudumuzun herhangi bir yerinden kaynaklanan, potansiyel bir hasara bağlı olan veya olmayan, hoş olmayan duyusal ve duygusal bir deneyimdir.“

 

kent hastanesi algoloji ağrı kliniği

 

Ağrı, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik veya uyuşukluk gibi başka fiziksel semptomlara neden olabilir. Öfke, depresyon, duygudurum dalgalanmaları veya sinirlilik gibi duygusal etkilere neden olabilir. Belki de en önemlisi, yaşam tarzınızı olumsuz yönde değiştirebilir ve işinizi, ilişkilerinizi ve bağımsızlığınızı etkileyerek yaşam kalitenizi düşürebilir.

 

Kronik ağrının tanısı, zor olduğu için tedavisi de zordur. Bu nedenle, hekimlerimizce bir takım çalışması olarak ele alınmaktadır. Hastanın hem tıbbi, hem fiziksel hem de emosyonel ve sosyal yönden değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 29 Mart 2023 - 15:51