Beslenme ve Diyet - Tıbbi Birimlerimiz - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Klinik Tanıtımı

Sağlıklı beslenme, sağlığın da anahtarıdır. Yetersiz, aşırı veya dengesiz beslenme çeşitli hastalıklar için risk faktörlerinin başında gelmektedir. Sağlıklı beslenmenin yeterli ve dengeli beslenme olduğu, vücudun düzenli ve dengeli çalışması için tüm besin maddelerine ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

 

Beslenme ve Diyet Bölümü; sağlık grubumuzda yenidoğan, adölesan, yetişkin, geriatrik hastalarımıza ve çalışanlarımıza hizmet vermektedir. 

 

beslenme ve diyet obezite tedavi kent sağlık grubu

 

Beslenme Bölümü: Hastalar için diyetisyenlerimiz ve doktorlarımız tarafından belirlenen diyetin uygun hazırlanması ve sunulması, hastane çalışanlarımız ve hasta refakatçilerinin yemek ihtiyacının karşılanması ile ilgilenmektedir. Beslenme Bölümü; beslenme desteği, konsültasyonu, danışmanlığı ve eğitimi gibi geniş bir yelpazede çalışarak, hastaların günlük 3 öğün yemek ve beslenme ihtiyacını karşılamaktadır. Bu hizmet hastalar ve aileleri, doktorlar, eczacılar, sosyal hizmet görevlileri, hemşirelik personeli ve diğer sağlık personelinin koordinasyonu ile sağlanmaktadır.

 

Diyet Bölümü: Diyetisyenlerimiz multidisipliner çalışma anlayışı içerisinde beslenme kalitesinin artırılmasına yönelik hastalarımıza ve refakatçilerine sağlıklı beslenme ve diyet uygulamaları eğitiminin verilmesi amacıyla çalışmaktadır.

 

Bireye özel bir beslenme planı hazırlayan tıbbi diyet hizmetleri bölümü, poliklinik hizmetlerinde yeterli, dengeli ve doğru beslenmeyi öğretmeye çalışıp davranış değişiklikleri ile bireyin yaşam kalitesini yükselterek var olan sıkıntıları çözmektedir. Kilo kontrol merkezimizde ilk muayenede bireylerin beslenme alışkanlıkları ayrıntılı olarak gözden geçirilip daha sonra vücut analizi yapılarak, vücuttaki yağ, kas ve su miktarı saptanıp, vücudun çalışma hızı tespit ediliyor. Elde edilen bu verilere; yaş, cinsiyet fiziksel aktivite ve kan bulguları da eklenerek kişiye özel beslenme programı hazırlanmakta ve kişinin düzenli takibi sağlanmaktadır. Bununla beraber; pediyatrik diyet hizmetleri ile bebeklik ve çocukluk çağı beslenmesi, besin alerjileri ve beslenme, gebelik ve emzirme dönemi beslenmesi, endokrin diyet hizmetleri ile diyabet ve hormon hastalıkları ile uyumlu beslenme programları, nefroloji diyet hizmetleri ile tüm böbrek hastalıkları (akut ve kronik böbrek yetmezlikleri…) uyumlu kişiye özel beslenme programları düzenlenip, toplu eğitimler verilip hasta takipleri yapılmaktadır.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 29 Mart 2023 - 16:14