Check-Up Ünitesi - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Klinik Tanıtımı

Kişiselleştirilmiş Check-Up Nedir?

Spesifik olarak size ait sorunların ne olduğunun belirlenmesi sürecine ‘'kişiselleştirilmiş Check-Up’' denmektedir. 


Kişiselleştirilmiş Check-Up Programı Nasıl Oluşturuluyor?

Yaşınızın ve cinsiyetinizin yarattığı riske, sabit risk adı verilmektedir. Kişiselleştirilmiş check-up, bu iki unsura göre uluslararası kılavuzların öngördüğü belirlenmiş bir test demetini baz almaktadır. Baz alınan kriterlere, ailesel ve bireysel (alışkanlıklar, fizik muayene bulguları vb.) risklerinizde eklenerek kendi tarama programınız oluşturulmaktadır. 


Tarama Programında Nelere Yer Veriliyor?

Tarama programında, size ait “sorunlara ve yapılacaklara” yer verilmektedir. Bu check-list’teki unsurlarla ilgili radyoloji, laboratuvar ve diğer doktor görüşmeleri düzenlenerek, kişiselleştirilmiş Check-Up sonuçları aynı gün içinde organize edilmektedir. 


Bireysel Sağlık Yönetimi Nedir?

Kişiselleştirilmiş Check-Up uygulaması ile ortaya çıkan sorunların çözümünün planlanması ve yönetilmesi süreci bireysel sağlık yönetimi olarak tanımlanmaktadır.

 

check up Kent Hastanesi

 

Kişiselleştirilmiş Check-Up Faydaları Nelerdir?

 

• Uzun ömür: Tıp otoriteleri, 35 yaşından itibaren düzenli check-up yaptıranların daha uzun süre hayatta kaldıklarını ifade etmektedir.


• Erken tanı: En önemli fayda hastalıkların, özellikle kanserin erken tanısıdır. Kanserin tedavi edilebilir olduğu veya henüz bulgu vermediği bir dönemde tespiti, erken tanı olarak adlandırılmaktadır. Kanseri erken tanımak, çok az semptom verdiğinde, hatta semptom vermediği dönemde bunu yapabilmek ancak (bir dereceye dek) kişiselleştirilmiş check-up ile mümkündür.


• Sağlıklı kilo verme: Kişiselleştirilmiş check-up sonrasında hazırlanan bireysel sağlık yönetimiyle; ideal kiloyu yakalamak, yüksek seviyedeki karaciğer yağlanmasını düzeltmek veya insülin direncini çözmek mümkündür. Sağlıklı kilo vermek için sadece diyet ve egzersiz yetmeyebilir, kişinin diğer sağlık sorunlarının da yönetilmesi gerekmektedir. 


• Multiple hastalık yönetimi / Tanı alamamış hastaların tanılarının ayrıştırılması: Kişiselleştirilmiş check-up’ın faydaları arasında, farklı zaman dilimleri içerisinde birden fazla hekime giderek alınabilecek tanıları, tek bir görüşmeyle gerçekleştirmek ve çözüm planlamaktır. Buradaki nüans, “tanı” dır. Kişiselleştirilmiş check-up, bir tedavi yöntemi değildir. 


• Hastalıklardan korunmak – Erken bile olsa hiç tanı almaksızın sağlıkla hayatı sürdürmek: Bulguları, hastalık haline gelmeden düzeltmek pek çok hastalık için mümkündür. Hele çevresel faktörler ve genetik faktörlerin birlikteliği ile ortaya çıkan hastalıklar için bu daha da önemlidir. Ailedeki hastalıkların varlığında kişinin genetik testlerini ve yaşam biçimini analiz eden programlar kullanarak, hastalığı engelleyebilmekte ya da kontrollü bir biçimde ortaya çıkarken erken tanısını koyabilmekteyiz. Kliniğimizde kullandığımız Gen-Test'i çok başarılı sonuçlar aldığımız bir yöntemdir. Yüksek riskli kişilere yani ailesinde tekrar eden hastalıkları olan kişilere farklı bakış açısıyla yaklaşmaktayız ve korunma programları sunmaktayız.
 

Dünyanın çeşitli yerlerinden düzenli gelen hastalar Kent Hastanemizi tercih etmektedir. Bu ülkeler arasında Çin, İngiltere, Belçika, Hollanda, Almanya, Endonezya, Lüksemburg, Rusya, Tayland, İsviçre, Çek Cumhuriyeti yer almaktadır. Bu insanlar neden dünyanın bir ucundan buraya gelip, düzenli kontrollerini hastanemizde yaptırıyorlar?

 

“Kişiselleştirilmiş Check-Up, kişinin mevcut tüm sorun alanlarının ne olduğunu belirleyen yararlı bir yöntem olduğundan ve “bireysel sağlık yönetimi” ile binlerce hasta deneyimini; hem zaman hem klinik hem de finansal anlamda son derece cost-effective (maliyet-etkin/ uygun fiyatlarla)  bir hizmet sunumu ile bütünleştirdiğinden tercih edilmekteyiz.


Kent Sağlık Grubu Check-Up Ünitesi
Kent Sağlık Grubumuzun İzmir Check-Up Ünitesi’nde gerçekleştirilen kişiselleştirilmiş Check-Up ile kişilerin tüm sağlık öyküsünü incelenip, yaş ve cinsiyete yönelik tarama testleri ile birlikte muayenesini de yapılarak olası hastalık riskleri araştırılmaktadır. Böylece önerilen yaşam tarzı değişikliği ve tedavilerle kişiler sağlığını uzun yıllar koruyabilmektedir. Yılda 1 kez yaptırılacak kişiselleştirilmiş Check-Up ile birçok hastalığa erken tanı koyulabilmektedir.

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 20 Mart 2023 - 08:17