Gentest Nedir? - Check-Up Ünitesi - Tıbbi Birimlerimiz - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Gentest Nedir?

Hayat, sağlıklı ve mutlu olunca güzel!

 

Genetik formülünüzün ve genetik yapınızdaki olası hastalıkların ileri tıp, gen ve bilgi teknolojileriyle çıkarıldığı Gentest, size özel sağlıklı yaşam planı ile sağlıklı olma halinizi uzun yıllar sürdürebilmenize olanak sağlamaktadır. Genetik zincirinizin en zayıf halkasının kalıtsal hastalıklar olacağını unutmayınız.

 

Hepimiz farklı farklı genetik özelliklerle dünyaya geliriz. Kimimiz beyaz, kimimiz esmer, kimimiz uzun boylu, kimimiz ise kısa boyludur. Genetik yapımızla gelen özellikler olduğu gibi genetik yapı ve çevresel faktörlerden etkilenen özelliklerimiz de vardır. Örneğin göz rengimiz değişmez bir özelliktir, ancak uzun boylu olma potansiyeline sahip olduğu halde yeterince D vitamini ve kalsiyum alamayan birey, genetik kodu ölçüsünde uzamayabilir. Hastalıklar da tamamen genetik nedenlere bağlı olabileceği gibi genetik ile birlikte çevresel faktörlerin de etkisi ile ortaya çıkabilmektedir.

 

check up Kent Hastanesi

 

Gentest, işte bu genetik ve çevresel faktörler ile ortaya çıkan hastalıkları önlemek, başlangıcını ertelemek, yani sağlıklı yaşadığımız süreyi uzatmak üzere tasarlanmış ve uzun araştırma ve yüksek yatırımlı bir ar-ge ile geliştirilmiş, Avrupa’da sunulduğu yıl “Best Medical Practice in Europe” ödülü almış bir testtir.

 

Yaşam şeklinizle ilgili aldığımız çok ayrıntılı bir öykü ile genetik bilgilerinizi birlikte işleyen Gentest yazılımı, size kalp krizi, inme, şeker hastalığı, kemik erimesi, akciğer, prostat, mide, kolon, meme kanseri gibi hastalıklardan korunmak için yaşlanmanın geciktirilmesi ve yaşam kalitenizin artması için neler yapabileceğinizi öğretir.

 

Gentest, bize literatürden ya da kılavuzlardan öte kişiselleştirilmiş bilgi vermektedir. Örneğin, kılavuz bilgisi; “ailede birinci derece yakınlarda oluşmuş kolon kanseri, bir sonraki jenerasyonu hastalık başlangıç yaşından on yıl önce kolonoskopi ile tarama yapılmasını gerekli kılar.” şeklindedir. Diğer bir ifadeyle, 48 yaşında kolon kanserine yakalanmış birinci derece yakını olan kişiye 38 yaşında kolonoskopi taraması yapılması gerekir. Peki risk faktörü yüksek olan bu kişide 38 yaşından önce kolon kanseri görülmez mi? Ne yazık ki görülebilir, prekanseröz polip aşamasında da olabilir. Bu hasta, bize 28 yaşında gelmişse ve Gentest'te yatkınlığı varsa biz ona kolonoskopi ile erken tanı ya da hastalığı önleme şansı verebilmekteyiz. (US Multisociety task force on Colorectal cancers) Elimizde yatkınlık bilgisi olmadan hastaya önereceğimiz şey, yalnızca 38 yaşında kolonoskopi olması gerektiğidir. Ayrıca Gentest'te hastanın yatkınlığı olmadığı bilgisi de edinilebilir ve hasta 38 yaş ve 50 yaş aralığında kolonoskopi ile taranmanın maddi ve manevi külfetini yaşamayabilir. (50 yaş; USPSTF - United State Presentive Services Task Force tarafından toplumda kolon kanseri taraması için A öneri düzeyi)

 

Gentest bize standart bilgi dışında hastalık yatkınlığınızı birlikte nasıl yönetebileceğimiz bilgisini de vermektedir. Bu bilgi ışığında sağlıklı kalma halinizi daha uzun süre sürdürebilmekteyiz.

 

Gentest detaylı bilgi için; www.gentest.gen.tr 

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 31 Mart 2022 - 13:49