Alerjik Yürüyüş - Çocuk Alerji ve İmmunolojisi - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Alerjik Yürüyüş

Atopik marş, alerjik yürüyüş veya atopik yürüyüş denildiğinde; egzama (atopik dermatit), besin alerjisi, alerjik rinit (bahar nezlesi) ve astımı içeren alerjik hastalıkların doğal seyri anlaşılmaktadır.

 

Alerjik yürüyüş; atopik dermatit (egzama), besin alerjisi, alerjik rinit ve astım (nefes darlığı) hastalıkların birbirini izlemesiyle ortaya çıkıp belirginleşebilir. Alerjik yürüyüş döneminde bazı şikâyetler daha belirgin olarak görülmektedir.

 

çocuk alerji kent hastanesi

 

Alerjik Yürüyüşe İlk Adım

Egzama; astım ve alerjik rinit rahatsızlıklarından önce görülmektedir. Egzama, alerjik yürüyüşün ilk basamağı olarak kabul edilmektedir.

Egzama, çocuklarda %15-20 görülme oranıyla en sık görülen hastalıklardandır. Hayatın ilk yılında %60 görülme olasılığı bulunmakta olan hastalık, 1-5 yaş arasındaki çocuklarda ise %30 oranında görülebilmektedir. Alerjik olguları neticesinde çocuk ve bebeklerin, kişisel ve ailesel atopik öyküsü ya da genetik olarak alerjiye yatkınlığı bulunmaktadır. Bu bünyeye sahip hastaların tanıları %50 oranında bir yaşından önce konulmaktadır. Bebeklerde besinler ve besin alerjileri; çocuklarda ise çevresel alerjenler egzamanın görülme olasılığını artıran başlıca faktörlerdir.

 

Atopik dermatitten alerjik rinite ve astım gelişimine ilişkin atopik yürüyüş seyriyle ilgili birçok araştırma mevcuttur. Bu çalışmalarda göre;
• Ailede alerji veya egzama öyküsü bulunan çocuklarda %50 oranında alerjik rinit ya da astım görülebilmektedir.
• 3. ayından önce egzama teşhisi alan bebeklerin %69’unun 5 yaşından önce solunum yolu alerjenlerine karşı daha duyarlı olabilecekleri gözlenmiştir.


Egzamayı tetikleyen etkenler; besin alerjileri, solunum yolu alerjileri, kontakt (temas) alerjenleri, irritan maddeler, soğuk ve sıcak hava, psikolojik faktörler ve bakteriyel kolonizasyon oluşturan deri enfeksiyonları olarak sıralanabilir.

 

Alerjik Yürüyüşte Besin Alerjisinin Yeri:

IgE aracılı inek sütü alerjisinin; egzama, rinokonjunktivit, astım gibi alerjik hastalıklar için risk faktörü olduğu bilinmektedir. İnek sütü alerjisi bulunan bebekler, bronş aşırı duyarlılığına ve hava yolu inflamasyonuna yatkındır. Egzama hastalığına sahip çocukların aileleri, egzama ve astım arasında bir bağlantı olup olmadığını oldukça merak etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu; egzama hastalığına sahip 500 çocuğun 5 yıllık izlemi sonucunda, astımın görülme sıklığı %35 oranında hesaplanmıştır. Egzama hastası çocukların, diğer çocuklara göre astım riskinin 3-4 kat daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

 

Alerjik hastalıkların doğal seyri olan alerjik yürüyüşte;

• İlk iki yaşta egzama (atopik dermatit) ve besin alerjisi görülme oranı yüksektir.
• Oyun çağı ve okul çocukluk döneminde ise; atopik dermatit ve besin alerji görülme olasılığı ve duyarlılığı azalmakta, astım ve alerjik rinit bulguları artmaktadır.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 04 Nisan 2022 - 14:20