Bebek İçin En Değerli Besin: Anne Sütü - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Bebek İçin En Değerli Besin: Anne Sütü

Anne ile bebek arasındaki en güçlü bağ, emzirme ve anne sütüyle bebeğin beslenmesidir. Dünya Sağlık Örgütü, ilk 6 ayda bebeğe yalnızca anne sütü verilmesini, 6. aydan itibaren uygun ek gıdalara başlanmasını, beraberinde emzirmenin 1,5-2 yaşına kadar sürdürülmesini önermektedir. Bebeklerimiz için en doğal ve en taze besin olan anne sütünden onları yoksun bırakmamalı, anne sütünün değerini bilmeliyiz.

 

İzmir Kent Hastanesi çocuk hastalıkları Bayraklı Alsancak

 

Bebeğin Yeterli Anne Sütü Aldığı Nasıl Anlaşılır?

Bu konuda, en güvenilir gösterge, bebeğin rutin kontrollerde yeterince kilo almasıdır. İlk aydaki artışı değerlendirirken, ilk 15 gün önce biraz kayıp olacağı, yaklaşık 15 günde doğum kilosuna geri geleceği ve bundan itibaren kilo alacağı unutulmamalıdır. Diğer gösterge ise bebeğin günde 8-10 kez bezini ıslatması, 2-4 defa kakasını yapıyor olmasıdır.

 

Emziren Annelerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Annenin sütü bebeğin normal gelişmesine yetecek besin öğeleri gereksinmesinin tamamını karşılayan, ilk 6 ay tek başına yeterli olan uygun ve doğal besindir. Sağlıklı bir anne günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı temel alındığında emziklilik döneminde günlük enerji gereksinmesine 500 – 750 kcal ek yapılmalıdır. Yeterli düzeyde anne sütü üretimi için yeterli miktarda sıvı almaya özen gösterilmelidir. Günlük alınan sıvı miktarı yaklaşık 3 litre olmalıdır. Bu miktar pratik ölçüler ile günde 12 bardak su, şekersiz komposto, limonata, süt, ayran şeklinde önerilmektedir. Ayrıca artan kalsiyum ihtiyacı için mutlaka günde 3 su bardağı kadar süt, yoğurt, ayran, kefir tüketilmelidir.

 

Emzirmede Ne Tür Sorunlarla Karşılaşılabilir?

Emzirme esnasında bebeğin ağız ve damak yapısındaki sorunlar, bebeğin biberon kullanımına alışmasının yanı sıra annenin göğsünde aşırı süt birikmesi ve doluluk, mastit ve meme uçlarında çatlama, apse ve enfeksiyonlar oluşabilir. Böyle durumlarda doktora başvurulmalıdır. Ayrıca bebek emmeyi öğrenip, memeye alışıncaya dek biberon kullanılmaması yararlı olacaktır.

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 04 Nisan 2022 - 13:39