Sağlıklı Bebek İzlenimi - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Sağlıklı Bebek İzlenimi

Sağlıklı bebek izlemi, bebeklerin doğumdan itibaren özellikle 1 yaşına dek her ay gelişiminin izlenmesi, büyüme ve gelişmenin normal olup olmadığının kontrolü, koruyucu önlem olarak aşılarının yapılması, rutin kontrollerle her şeyin yolunda gidip gitmediğinin belirlenebilmesi çok önemlidir. Büyüme, kilo ve boydaki artışı ifade ederken; gelişim, bebeğin yaşına göre zihinsel özellikleri ve hareketlerinin uygun ilerlemeyi sağlamasıdır. Rutin kontroller, gelecekte karşılaşılabilecek olası sorunları önlemeye ve önceden tedbir almaya yaamaktadır.

 

İlk Muayene

Bebeğin ilk rutin muayenesi, genellikle doğumdan sonraki 2 hafta içindedir. Doktor, bebeğin kilo, boy ve baş çevresini ölçer, bebeğin bıngıldağını, kalp atışlarını, solunum seslerini, duyu organlarını, bacaklarını ve kollarını kontrol eder, bebekte yenidoğan sarılığı olup olmadığını inceler, göbeğin düşüp düşmediğini, iyileşip iyileşmediğine bakar. Ayrıca doğduğunda yapılmadıysa ilk muayenede hepatit B aşısı ile hipotiroidi ve fenilketonüri tarama testleri yapılmaktadır.

 

kent hastanesi çocuk hastalıkları bayraklı alsancak Karşıyaka

 

2 Ay Kontrolü

Bebeğin kilo, boy, baş çevresi ölçülür, 1. ay değerleriyle karşılaştırılır. Bebeğin bıngıldağı, duyu organları, beslenmesi ve bebeğin refleksleri kontrol edilmektedir. Erkek bebekte testislerin torbaya inip inmediği kontrol edilmekte, bebek genel bir muayeneden geçmektedir. Bebeğin aşılarına devam edilmektedir.

 

4 Ay Kontrolü

Bebeğin ölçüm değerleri alınmakta ve bu aya göre normal değerlerle karşılaştırılmaktadır. Genel muayene yapılmakta ve bebeğin gelişimi kontrol edilmektedir. Bu ayda diş çıkarmayla ilgili belirtiler başlayabilir. Bebeğin aşıları yapılmaktadır.

 

6 Ay Kontrolü

Genel muayene ile bebeğin büyümesi değerlendirilmektedir. 6 ay bitimiyle bebek ek gıdaya geçiş yapabilir. Bebeğin anne sütüne ek yeni gıdalarla tanışma sürecine yönelik doktor, anneyi yönlendirecektir. Gerekli ise, demir takviyesine başlanabilmektedir.

 

9 Ay Kontrolü

Genel muayene ile bebeğin büyümesi değerlendirilmekte, beden ve motor gelişimine bakılmaktadır. Desteksiz oturup oturamadığı ve konuşmaya başlayıp başlamadığı kontrol edilmektedir.

 

1 Yaş Kontrolü

1 yaş bebek için dönüm noktasıdır. İlk yıl geride kalmış ve bebek hızlı gelişim kaydetmiştir. Emekleme sonrası eşyalara tutunarak sıralamayı öğrenmiş ve hatta yürümeye başlamıştır. 1 yaş muayenesinde bebek, büyümesi ve gelişiminin ne durumda olduğunun tespiti için fiziki muayeneden geçirilmektedir. Yapılması gereken aşıları yapılmaktadır.

 

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 04 Nisan 2022 - 13:40