Akne Tedavisi - Dermatoloji - Tıbbi Birimlerimiz - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Akne Tedavisi

Akne (Sivilce)

Genellikle, “ergenlik sivilcesi” adını alan akne, ergenlik çağındaki gençlerde görülür. Akne, yüz, omuzlar, sırt ve göğüsteki yağ bezleriyle ilgili kronik bir deri hastalığıdır. Akne oluşumu, gençlerin en duyarlı dönemlerine rastladığı için psikolojik yönden rahatsızlıklara yol açar. Akne, yağ bezlerinin tıkanması sonucu oluşur. Tıkanmaya neden olan tıkacın ucu sertleşerek siyahlaşır ve bu siyah noktalara tıp dilinde "komedon" adı verilir.

 

kent hastanesi alsancak bayraklı dermatoloji cilt hastalıkları

 

Belirtileri

Yüz, omuzlar, sırt ve göğüs bölgelerinde sertçe, siyah noktaların oluşumudur. Bu oluşumlar genellikle yüzde olur. Yağlı bir tıkaç olan komedonda çok sayıda akne basili vardır. Tepesi siyah noktacıklı olan bu komedonların sıkılması sonucu, akne basillerine diğer basiller de katılır ve aknenin bulunduğu yerde iltihaplı bir oluşum belirir.


Tedavisi

Saçlar ve yüz, sık sık ilaçlı sabunla yıkanıp temizlenmelidir. Aknelerin borakslı suyla temizlenmesi iyi sonuçlar verir. Diyetteki şekerli gıdaları mümkün olduğu kadar azaltmakta yarar vardır. Erinlik çağındaki akneler genellikle kendiliğinden iyileşmektedir. Bu nedenle, aknelerin bulunduğu bölgelerin temiz tutulması yeterli bir tedavi yöntemidir. İnatçı vakalarda bir doktor tedavisi öngörülmelidir.


Yüzdeki ve Ciltteki Siyah Noktalar 

Siyah noktalar, ergenlik sivilcelerinin ilk basamağıdır. Siyah noktaları çok olan kişilerde siyah noktalara yönelik soyucu kremlerin kullanıldığı bir tedavi uygulanır. Ancak ilaçlar,  yaş ve siyah noktaların sayısı gibi faktörlere göre mutlaka dermatolog tarafından belirlenmelidir. 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 14 Nisan 2022 - 14:25