Burun Estetiği - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Tıbbi Birimlerimiz - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Burun Estetiği

Burun düzeltme ve şekillendirme, en sık uygulanan estetik girişimler arasında yer alır. Burnun yeniden şekillendirildiği veya mevcut anomalinin düzeltildiği cerrahi bir işlemdir. 

 

Estetik burun ameliyatları ile burnun şekil bozuklukları düzeltilebilir, boyutları değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arası açı değiştirilebilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir. Aynı ameliyat sırasında, gelişimsel ya da çarpma sonucu oluşan burun orta bölmesindeki eğrilikler (deviasyonlar) düzeltilebilir.

 

kent hastanesi estetik plastik cerrahi

 

Ergenlik çağını bitirmiş her kadın ve erkeğe uygun bir işlemdir. Burun gelişimi genellikle 18 yaş civarında tamamlandığı için genellikle bu yaşlardan önce bu ameliyat önerilmez. Ancak kişiyi ileri derecede rahatsız eden bir şekil ve fonksiyon bozukluğu olduğunda daha erken yaşta da yapılabilir. 

 

Operasyona Genel Bir Bakış

Yapılan Cerrahi Girişim: Burunun küçültülüp ya da büyütülerek yeniden şekillendirilmesi. Kemerin alınması, burun deliklerinin daraltılması ve burun ucunun kaldırılması, inceltilip şekillendirilmesi. Aynı zamanda var olan septum eğriliklerinin düzeltilmesi.

Ameliyat Süresi: 1-3 saat
Anestezi Koşulları: Genel anestezi
Hastanede Kalış: 0 - 1 gün
Olası Rahatsızlıklar: Göz çevresinde şişlikler, morluklar, geçici baş ağrısı, ilk 1 gün küçük sızıntılar.
Riskleri: Revizyon gerektirecek düzensizlikler

İyileşme Dönemi: Ameliyat sonrasında 24 saat burunda tampon vardır, ilk 5-7 gün burun alçısı ve sonraki haftada da burun bandajı kullanılır.
İşe Dönüş: 1-2. hafta
Ağır Egzersiz: 3-4 hafta
Gözlük Takmama-Darbelerden Korunma: 6-8 hafta
Şişliklerin Tamamen Kaybolması: 3-6 ay
Burnun Değişmeyecek Son Halini Alması: 6 ay -1 yıl

 

Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti ameliyatı genellikle estetik burun ameliyatı olarak da adlandırılan burun boyutlarının yüz ile harmonik uyumunun sağlanmasını amaçlayan bir yeniden şekillendirilme ameliyatıdır. Bu operasyon ile burun boyutları yüz boyutları ile uyumlu hale getirilir. Aynı zamanda nefes alma problemlerinin de düzletilmesini

mümkün kılar.

 

Rinoplasti ile Neleri Düzeltebiliriz?
Rinoplasti ameliyatı ile burnun yüzün diğer bölümleri ile harmonik uyumunun sağlanmasının yanı sıra burun deliklerinin boyutları, pozisyonu ve burun kökünün genişlik ve yüksekliği de ayarlanabilir. Burun sırtında var olan kemerler alınabileceği gibi semer burun deformitesi de denilen burun sırtı çöküklüğü düzeltilebilir. Genişlemiş ve burnun diğer bölümlerine göre daha düşük olan burun ucu, daraltılıp kaldırılabilir. Burnun asimetrik eğrilikleri düzeltilebilir. Septum eğriliği, nefes alma problemlerine yol açan temel etmenlerden biri olup aynı seansta eğriliğin düzeltilmesi solunum yollarında hava sirkülasyonun normalleşmesine yardım eder.


Rinoplasti Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Fiziksel olarak sağlıklı ve yüz gelişimini tamamlamış, mevcut problemleri ve elde edilecek sonuçlar hakkında gerçekçi beklentileri olan bireylere yapılabilir.

 

Rinoplasti Operasyonu Öncesi Görüşmelerde Doktorunuzla Konuşmanız Gerekenler Neler?

• Cerrahi sonrası hem nefes alma hem de görünümle ile ilgili beklentileriniz,
• Daha önce geçirdiğiniz cerrahiler,
• Genel sağlık durumunuz, daha önceki sağlık problemleriniz ve halen kullanmakta olduğunuz ilaçlar, sigara kullanımı, bitkisel destek ürünleri.

 

Bu görüşme sırasında cerrahınız sizi muayene edecek, fotoğraflarınızı çekecek ve burnunuzun yeniden şekillendirilmesi ile ilgili seçeneklerden bahsedecek ve size bir tedavi planı sunacaktır. Ayrıca sonuçlar ve komplikasyonlar hakkında bilgilendirme yapacaktır. Bu görüşme cerrahınıza sormak istedikleriniz için en iyi zamandır.

 

Cerrahi Teknik

Operasyon açık veya kapalı yöntemle yapılabilir. Her iki seçeneğin de kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Son dönemde popüler hale gelen burun sırt koruyucu rinoplasti teknigi, burun sırtının anatomik konfigürasyonunu koruyarak burnu şekillendiren bir teknik olup aynı zamanda operasyon süresini kısaltması da avantajları arasındadır.


Rinoplasti Operasyonuna Ait Potansiyel Komplikasyonlar

Rinoplasti operasyonuna karar vermek son derece kişisel bir karardır. Bu nedenle hasta elde edilecek sonuçlar ile potansiyel risk ve komplikasyonları yeterince değerlendirdikten sonra operasyona karar vermelidir. Rinoplasti operasyonu standart bir ameliyat olmayıp, ileri derecede bireysel bir girişimdir. Bu nedenle bir başkasının burun şekli yerine bireyin kendi yüzüyle uyumlu olacak burun yapısının elde edilmesi esastır. Temelde unutulmaması gereken asıl nokta, operasyonda her ne kadar yüzün denge ve oranlarında simetri amaç olsa da herkesin yüzünün bir miktar asimetrik olduğu ve sonuçların tamamen simetrik olamayabileceğidir.


Operasyon Sonrası İyileşme

Operasyon sonrası burnunuzun iyileşmesini desteklemek amacıyla burun içine splint ve dışına atel uygulamaları yapılır. Bu uygulamalar yapılan cerrahinin niteliğine göre farklı günlerde sonlandırılır. Erken dönemde oluşabilecek şişlikler bir iki hafta içinde düzelirken burnun yeni şeklinin oturması bir yıla kadar uzayabilir. Operasyon sonrası dönemde iyileşmeyi hızlandırmak için size reçete verilecek ve 3 hafta boyunca burun bölgesine alınacak bir travmadan kesinlikle kaçınmanız gerekecek ve 6 ay süreyle de dikkatli olmanız önerilecektir.


Sonuçlar

Rinoplasti operasyonun sonuçları kalıcıdır. Erken dönemdeki şişlikler rahatladıktan sonra iyileşmenin tamamlanması bir yıla kadar uzayabilir. Sigara kullanımının kesilmesi iyileşme ve sonuçlar üzerinde olumlu etkilerde bulunur.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 18 Nisan 2022 - 10:48