İz Düzeltme Cerrahisi - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Tıbbi Birimlerimiz - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

İz Düzeltme Cerrahisi

Her yaralanma veya her ameliyat, mutlaka bir iz bırakır. Estetik ve plastik cerrahide prensip, ameliyat izlerini gizlemek ve en iyi iz bırakacak vücut alanları üzerinde kesi yapmaktır. Ancak hiçbir ameliyatta oluşacak iz önceden tam olarak tahmin edilemez ve kötü sürprizlerle karşılaşma olasılığı her zaman vardır. Bir izin oluşumunda yaralanmanın şekli, yaralanmanın derinliği, yaralanmanın olduğu vücut bölgesinin özellikleri ve kişinin cilt yapısı etkilidir. 

 

kent hastanesi estetik plastik cerrahi

 

İz düzeltme cerrahisi, yüz veya gövdede oluşmuş ve rahatsız edici olan yara izlerinin bir veya birkaç aşamalı cerrahi ve tıbbi tedaviler kullanılarak giderilmesini amaçlar. Bu amaçla uygulanan en sık yöntem, iz dokusunu tamamen çıkarmak ve çok daha ince bir iz elde etmektir. Kalan bu ince ize daha sonra lazer veya dermabrazyon uygulanabilmektedir. Bu şekilde izin tamamen giderilmesi mümkün olabilir ama gerçekçi beklenti, %50-80 daha iyi bir görünüm olmalıdır. Yara izini çıkardıktan sonra kapatırken, bazen “Z Plasty” veya “W Plasty” denilen ve yara izinin düz bir çizgi şeklinde kapatılmayıp, zikzak şeklinde kapatıldığı teknikler de kullanılabilir.

 

İz düzeltme işlemi, sadece kısa süreli bir ameliyat ve yara kapanması döneminden ibaret görülmemelidir. İyi bir sonuç elde etmek için cerrahi düzeltme sonrası yara olgunlaşma dönemi boyunca güneşten ve diğer dış etkilerden koruma ve iyileştirme amaçlı bölgesel ilaç uygulamaları da yapılmalıdır.


Bazen yara izleri abartılı düzeyde geniş ve kabarık olabilir. Bu durum, yatkınlığı olan insanlarda ve vücudun bazı bölgelerinde görülebilir. “Hipertrofik Skar” ve “Keloid” adı verilen iki farklı şekli mevcuttur. Bunlar düzeltilmesi gerçekten zor ve uzun uğraşlar gerektiren ve bazen de iyi sonuç elde edilemeyen özel durumlardır. Tedavi seçenekleri konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olunması gerekir.

 

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 18 Nisan 2022 - 14:26