Meme Estetiği - Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 6 dakikada okuyabilirsiniz.

Meme Estetiği

Göğüsler, hem estetik hem de fonksiyonel açıdan kadın vücudunun ayrılmaz parçasıdır. Göğüslerin gelişimi, ergenlik ile başlayıp 18-19 yaşlarına kadar sürer. Daha sonraki yıllarda ise vücudun yaşlanmasıyla, hamilelikler ve doğumlarla ve kilo alıp vermelerle göğüslerde değişimler devam eder. Genellikle genetik nedenlerle ve daha nadir olarak bazı hastalıkların sonucu olarak göğüsler, normale göre daha az gelişmiş ya da normalden daha büyük olabilir. Meme estetiği, meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme girişimlerini kapsar.

 

kent hastanesi estetik plastik cerrahi

 

Meme Büyütme

Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir. Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir ya da doğumsal olarak biri hiç olmayabilir. İki göğüs arasında büyüklük farkı (asimetri) varsa, meme büyütme ameliyatı, her iki memenin eşit hale getirilmesi ya da hacminin arttırılması için yapılmaktadır. Meme büyütme ameliyatı, göğüslerinin gelişimi tamamlanmış 18 yaş üstü kadınlara uygulanabilir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi kişinin ameliyata engel bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir. 


Göğüsleri istenilen büyüklüğe getirmek için genellikle silikon yapılı meme protezleri (implant)  kullanılır. Silikon protezler; içeriklerine, büyüklüklerine ve dış kapsüllerinin özelliklerine göre farklı türlerde olabilir. Hangi tip protezin kullanılacağı, muayene bulguları ve kişinin beklentileri göz önüne alınarak belirlenir. Protez konulacak hasta 40 yaş üzerinde ise ameliyattan önce mamografi ve gerekirse ultrasonografi adı verilen radyolojik tetkikler yapılır. Her ameliyatın genel veya kendine özel riskleri vardır. Meme bölgesinde ödem ve ağrı ameliyat sonrası görülen yakınmalardır. Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon nadir görülen durumlardır.


Protez tipi belirlendikten sonra meme alt kıvrım yerinden, göğüs başı çevresinden veya koltuk altından sokulan protez göğüs dokusu veya göğüs kası altına  yerleştirilerek, meme büyütülür. Eğer göğüslerde sarkma varsa ve tek başına protezle düzelemeyecek derecede ise aynı anda göğüs kaldırma işlemi de uygulanabilir.


Kişiden yağ dokusu alınarak, memelerin kısmen büyütülmesi sağlanabilir. Ancak yağ dolgusu, kalıcı bir yöntem değildir. Meme protezlerinde esas madde protezin dış yüzeyinde yer alan silikondur. 


Operasyona Genel Bir Bakış

Uygulanan Cerrahi Girişim: Göğüslerin boyut ve şekillerinin çeşitli tipte meme protezleri ile güzelleştirilmesi
Ameliyat süresi: 45 dakika -2 saat
Anestezi Koşulları: Genel anestezi
Hastanede Kalış: Genellikle gerekmez, 0-1 gün
Olası Rahatsızlıklar: Geçici sızı, şişlik, meme ucunun duyusunda geçici olarak azalma. Memede birkaç hafta dokunmaya karşı hassasiyet
Olası Riskler: Memenin içindeki protezin etrafında sert bir kılıf oluşması (kapsül kontraktürü),  kanama ve enfeksiyon gibi genel cerrahi riskler, meme ucunun duyarlılığında artma ya da azalma, daha sonraki mamografilerde konuda deneyimli bir radyolog gerektirmesi

İşe Dönüş: 1-3 gün
Göğüslere Fiziksel Temas: 2-3 hafta (balensiz sporcu sütyenleri giyilir)
İzlerin Belirsizleşmesi: 2-4 ay 


Meme Küçültme

Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da arttırabilir. Estetik meme küçültme ameliyatı, rekonstrüktif bir ameliyattır. Normalden çok daha iri göğüsler, kadınlarda bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Kadınlarda sırt ve boyun ağrılarına ve kamburluğa yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalar olabilir. Nefes almada güçlük çekilebilir. Günlük fizik aktivite sınırlanabilir. Psikolojik sorunlara neden olabilir. Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır, kişinin yaşamı kolaylaşır.


Meme küçültme ameliyatlarında göğüsteki fazla cilt, yağ dokusu ve meme dokusu çıkarılarak göğüs dikleştirilir ve doğal dolgunluğu kazandırılır. Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu, kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2,5-4 saat sürer. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, meme başı etrafında küçük iz kalır.


Operasyona Genel Bir Bakış

Yapılan Cerrahi Girişim: Göğüs alt kısmından bir miktar deri ve göğüs içinden fazlalık meme ve yağ dokusu çıkarılması, sarkan göğüslerin ve meme ucunun dikleştirilip şekillendirilmesi
Ameliyat Süresi: 3- 4 saat
Anestezi Koşulları: Genel anestezi
Hastanede Kalış: 1 gün
Olası Rahatsızlıklar: Geçici morluklar, şişme, deride duyarsızlık-geçici kuruma, ameliyat izleri
Olası Riskleri: İzlerin belirginleşmesi, enfeksiyon, deri hasarları, meme uçlarının asimetrisi, deride his kaybı

İyileşme Dönemi

Ameliyattan sonra dikiş yerlerinde iyileşme tamamlanmasına kadar bandaj ve sütyeni giyilir.

İşe Dönüş: 2 hafta, 
Ağır Egzersiz: 6 hafta
İzlerin Belirsizleşmesi: Birkaç ay - 1 yıl 

 

Erkeklerde Meme Küçültme (Jinekomasti)

"Jinekomasti", erkeklerde meme büyümesidir. %85’i ergenlik döneminde herhangi başka bir hastalığa bağlı değildir ve diğer endokrin- hormonal hastalıklar veya ilaç kullanımına bağlı oluşabilir. 


Ergenlik döneminde oluşan jinekomasti, çoğunlukla kendiliğinden geriler, ancak bir kısmı kalıcı olabilir. Büyümüş meme dokusu özellikle bu dönemde psikolojik, sosyal ve fiziksel sorunlara yol açabilir (kambur durma, kıyafet seçim değişiklikleri vs). Jinekomasti hastalarının gerekli görüldüğü takdirde olası nedenleri açısından değerlendirilmesi ve cerrahi olarak tedavi edilmesi, hastalara mevcut veya oluşabilecek fiziksel- psikolojik sorunların ortadan kaldırılması için önemlidir.


Jinekomastide iki tip patoloji olabilir. Birinci tipte, memenin büyük olmasının sebebi bölgedeki yağ dokusuna bağlıdır. Bu tip olgularda problem, liposuction yöntemi ile çözülebilir. İkinci tipte ise problem meme dokusunun fazlalığına bağlıdır. Bu hastalarda fazla meme dokusu cerrahi olarak çıkartılır. Ameliyatla elde edilen sonuç kalıcıdır ve genellikle tekrar büyüme oluşmaz.


Operasyona Genel Bir Bakış

Uygulanan Cerrahi Girişim: Göğüs başı kenarından girerek büyümüş göğüs dokusunun çıkarılması veya liposuction ile yağların emilmesi
Ameliyat Süresi: 1- 2 saat
Anestezi Koşulları: Genel anestezi veya sedasyonla desteklenmiş lokal anestezi
Hastanede Kalış: Genellikle hastanede kalmak gerekmez.
Olası Rahatsızlıklar: Geçici morluklar, şişme, deride duyarsızlık, ameliyat izleri
Riskler: İzlerin belirginleşmesi, enfeksiyon, deri hasarları, meme uçlarının asimetrisi, deride his kaybı

İyileşme Dönemi

Ameliyattan sonra dikiş yerlerinde iyileşme tamamlanmasına kadar bandaj kullandırılır

İşe Dönüş: 2 hafta 
Ağır Egzersiz: 6 hafta
İzlerin Belirsizleşmesi: 3-6 ay

 

Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Meme dokusunu yerinde tutan bağlar, zamanla gevşeyebilir. Kilo değişikliği, emzirme ve yerçekimi etkisine bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk oluşabilir. Çoğunlukla iri göğüslü kadınlarda görülmekle birlikte bazen göğüslerin büyüklüğü normal olan kişilerde de karşılaşılabilir. Meme küçültme ameliyatlarında fazlalık göğüs dokusu alınırken, göğüsteki sarkma da düzeltilecek şekilde planlanabilir. Meme büyüklüğü normal fakat sarkma oluşmuş kadınlarda ise göğüs dokusu çıkarılmadan, sadece cilt fazlalığı çıkarılarak ve göğüs başı normal yerine alınarak düzeltme işlemi yapılır. Mevcut göğüs dokusunun yetersizliği halinde ise, sarkıklık düzeltilirken, göğüs içine protez yerleştirilmesi gerekebilir.


Operasyona Genel Bir Bakış

Uygulanan Cerrahi Girişim: Sarkan göğüslerin ve meme ucunun dikleştirilip şekillendirilmesi
Ameliyat süresi: 2- 3 saat
Anestezi Koşulları: Genel anestezi ya da çok kısıtlı girişimlerde sedasyon altında lokal anestezi
Hastanede Kalış: Genellikle 1 gün, küçük girişimlerde ise kalış yoktur.
Olası Rahatsızlıklar: Geçici morluklar, şişme, deride duyarsızlık-geçici kuruma, ameliyat izleri
Olası Riskler: İzlerin belirginleşmesi, enfeksiyon, deri hasarları, meme uçlarının asimetrisi, deride his kaybı

İyileşme Dönemi

Ameliyattan sonra dikiş yerlerinde iyileşme tamamlanmasına kadar bandaj ve sütyeni giyilir.

İşe Dönüş: 1-2 hafta
Ağır Egzersiz: 1 ay
İzlerin Belirsizleşmesi: 3-6 ay 

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 18 Nisan 2022 - 14:40