İrrıtabl Bağırsak Sendromu (IBS) - Gastroenteroloji - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

İrrıtabl Bağırsak Sendromu (IBS)

Irritabl Bağırsak Sendromu (IBS), “irritabl kolon sendromu” veya “spastik kolit” adıyla bilinen bu sorun, kalın bağırsaklarda görülen fonksiyonel bir bozukluktur. Bu sendromda hastalarda kalın bağırsaklar görüntüde normaldir ama anormal hareketler ve kasılmalar olur. Bu hareketleri beyin, ağrı olarak algılar.

 

Toplumda çok yaygın görülen bu sorun, genellikle genç veya orta yaşlarda başlar ve tüm yaşam boyunca şiddeti bazen azalarak, bazen de artarak devam eder. Herhangi bir komplikasyona yol açmaz, başka bir hastalığa dönüşmez, ancak kişinin yaşam kalitesini etkiler. 

 

kent hastanesi gastro gastroenteroloji mide ülser

 

Sendromun başlıca belirtileri; karın ağrısı, şişkinlik ve dışkılama değişikliğidir. Karın ağrısı, genellikle tüm karında olur. Bazen gezici olabilir, dışkılama ile kısmen rahatlar. Şişkinlik, hastaların en çok yakındığı şikayettir. Özellikle yemekten sonra artar, bazen giysi ölçülerini zorlayacak bir karın şişliği derecesinde hissedilir. Dışkılama değişikliği çoğunlukla kabızlık şeklindedir, bazen sık ve cıvık dışkılama tarzında olabilir. Hastalar, genellikle tuvaletten sonra tam boşalmama hissi ile tekrar tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar. Sıklıkla dışkılama hissi olur ve acilen tuvalete gitme ihtiyacı doğurur. Stresli dönemlerde bu şikayetler artar; yaz ayları ve tatil dönemi gibi zamanlarda ise şikayetler genellikle azalır.

 

Tedavide en önemli aşama, hastanın kendi sorununu tanıması ve anlamasıdır. Unutulmaması gerekir ki bu işlevsel bir bağırsak bozukluğudur, tedaviyle mutlak bir iyileşme beklenmemelidir, sorun ömür boyu da devam edebilir. Hastaların bir hekim izleminde olması önerilir, çünkü hem bu hastalıkla karışabilecek başka sorunların ayırıcı tanısı hekim tarafından yapılır, hem de bu hastalıkla ilgili ilaç tedavileri uygulanır. İlaç tedavisinde amaç; hastayı rahatlatmak, bağırsağı gevşeterek ve varsa kabızlığı düzelterek yaşam kalitesini iyileştirmektir. Diyet olarak kuru baklagiller gibi gaz yapan gıdalardan, fazla et tüketmekten, acılı besinlerden uzak durulması önerilir. Ayrıca gazlı içecekler, alkol, kahve ve çikolata yasaklar arasında sayılabilir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 18 Nisan 2022 - 16:50