Kolon Polipleri ve Kanser - Gastroenteroloji - Tıbbi Birimlerimiz - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Kolon Polipleri ve Kanser

Kolon kanseri, günümüzde görülme sıklığı giderek artan kanser türleri arasındadır. Kadınlarda meme, erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Kolon kanserinin başlıca belirtileri; dışkıda kanama, dışkılama  özelliklerinde değişme (kabızlık, ishal), karın ağrısı, kilo kaybı, halsizlik, solukluk ve kansızlıktır.

 

kent hastanesi gastro gastroenteroloji mide ülser

 

Pek çok diğer kanser türünde olduğu gibi bu hastalığın da nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, korunmada bazı önlemlerin etkili olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında diyette yağ ve et türlerinin azaltılması, bol sebze meyve tüketilmesi, kalsiyum alınması sayılabilir. Bunlar içinde özellikle et tüketiminin altını çizmek gerekmektedir. Izgara gibi doğrudan sıcağa maruz kalarak pişirilen kırmızı et tüketiminin fazla olması kalın bağırsak kanseri için bilinen önemli risk faktörlerinden birisidir. Kolon kanserinden korunmak için et tüketimi azaltılmalı ve kalsiyumdan zengin beslenmeye özen gösterilmelidir. Hepsinden önemlisi, düzenli kalınbağırsak taraması yaptırılmalıdır. Daha belirtiler ortaya çıkmadan erken saptanması, hatta daha kanser oluşmadan önce, henüz polip evresindeyken bulunup tedavi edilmesidir. Polipler kalın bağırsakta oluşan ve başlangıçta iyi huylu olan kitlelerdir ancak zaman içinde büyürler ve kansere dönüşürler.

 

Erken tanı için öncelikle dışkıda gizli kan testi uygulanır. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, dışkıda gizli kan testinin yeterince duyarlı olmadığını göstermiştir. Bu nedenle 5-10 yıl gibi aralıklarla yapılan kolonoskopi kanserden korunmada daha etkili bir yöntemdir. Bu işlemin en büyük avantajı kanserin öncül lezyonu olan poliplerin saptanması ve aynı anda yani kolonoskopi sırasında çıkarılabilmesidir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 18 Nisan 2022 - 16:54