Girişimsel Radyoloji - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.

Klinik Tanıtımı

Sadece ciltten küçük girişimler ile yapılan ya da damar içerisinden gerçekleştirilen ameliyatsız tedaviler girişimsel radyolojinin temelini oluşturur. Tıpta ameliyat gerektiren hemen hemen tüm hastalıklar için cerrahiye alternatif olarak ya da ameliyatı tamamlayacak, başarısını artıracak bir girişimsel radyolojik işlem geliştirilmiştir. İç hastalıklarının çoğunda ortaya çıkan hasarların ya da kanser gibi sistemik hastalıkların tedavisinde de tedaviyi tamamlayıcı ya da tam tedavi sağlayan ileri teknoloji ürünü çok gelişmiş girişimsel radyolojik yöntemler mevcuttur.

 

kent hastanesi girişimsel radyoloji varis

 

Girişimsel radyologlar, tıbbın en modern gereçleri olan görüntüleme araçlarını (MR, BT, ultrason ya da anjio gibi) tam anlamıyla kullanmayı bilen doktorlar olarak yetişir ve bunun üzerine damar içinden ve ciltten sadece iğne girişi ile ulaşılıp yapılan tedaviler konusunda uzmanlaşır. 


Kent Hastanesi Girişimsel Radyoloji Kliniğinde ultrason, anjiografi, MR ya da BT gibi ileri radyolojik görüntüleme yöntemleri aracılığıyla ciltteki küçük bir delikten girilerek hastanın iç organlarındaki, beynindeki ya da damarlarındaki hastalık iyileştirilebilmektedir. Girişimsel radyoloji hekimi, yüksek teknolojik görüntüleme araçlarını kullanarak, gelişmiş cihazlar ile hastalıklı alana ulaşarak, tedaviyi uygulamaktadır. Bu işlemler, ciltteki küçük bir delikten girilerek yapıldığı için hasta hızlı bir iyileşme göstermekte ve genellikle bir gün içerisinde taburcu olmaktadır. 

 

Bacaklarda oluşan varislerin nedeni, toplardamar yetmezliğidir. Bacaklardaki kirli kan, kişi hareket ederken bacak kaslarının kasılmasıyla yukarı doğru pompalanır ve kalbe ulaştıktan sonra akciğere giderek, temiz kan haline dönüşür. Toplardamarlardaki kapakçıklar sayesinde bacaklardaki kirli kan yer çekimiyle tekrar geriye kaçmaz. Bazen bu toplardamarlardaki kapakçıklar verimli çalışamaz, hasar görür ya da yükü kaldıramaz. Bu durumda akciğere gitmesi gereken kirli kan, yer çekimi etkisiyle geri kaçar ve bacak toplardamarlarında birikir ve varisler ortaya çıkar.

 

Girişimsel radyolojik bir yöntem olan damar-içinden varis tedavisi, “endovenöz (damar-içi) venöz yetmezlik tedavisi” olarak da bilinen lazer, RF ve MOCA gibi tüm modern tedavi yöntemleri, bacaklardaki varislerin ve buna bağlı şikayetlerin ortadan kaldırılmasında başarılı bir şekilde uygulanmakta ve yaygınlık kazanmaktadır. Bu tedavilerde temel yaklaşım, girişimsel radyolojik görüntüleme eşliğinde ameliyat gerektirmeden ve genel anestezi uygulanmadan varislerin ortadan kaldırılmasıdır. 


Damar-içi (endovenöz) yöntemler ile toplar-damar yetmezliği tedavisi, klasik cerrahi varis ameliyatına göre çeşitli avantajlara sahiptir; Hasta işleme yürüyerek gelmekte, işlem sonrasında yürüyerek evine gitmektedir. Hastanın hastanede yatması gerekmemektedir. Damar-içi işlem, tamamen lokal anestezi ile yapılmakta, hasta ince bir iğne dışında ağrı hissetmemektedir. Girişim Doppler Ultrason ile birebir görülerek yapıldığı için hasta güvenliği ve işlem başarısı yüksektir, yara izi yoktur.

 

Varis Tedavisinde Diğer Seçenekler:
• Cerrahi işlemler
• Lazerle varis tedavisi (EVLA)
• Radyofrekans ablasyonla tedavi (RF)
• Mekanokemikal ablasyon (MOCA)
• Özel köpük uygulamaları yapan cihazlar ile tedavi

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 01 Temmuz 2022 - 12:07