Baypass Ameliyatlarında Endoskopik Safen Ven Çıkarma - Kalp Damar Cerrahisi - Tıbbi Birimlerimiz - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Baypass Ameliyatlarında Endoskopik Safen Ven Çıkarma

Kalp damarı tıkanıklıklarında hastalara baypass ameliyatı yapılmaktadır. Baypass ameliyatında en sık kullanılan damarlardan biri bacak toplardamarıdır. Bu damarın çıkarılması iki yöntem ile olmaktadır. Bunlardan biri klasik yöntem olan ihtiyaca göre ayak bileğinden kasığa doğru cilt kesisi yapılarak açık cerrahiyle çıkarma; diğeri ise hastanemizde de kullandığımız kapalı olarak (endoskopik) çıkarmadır. Kapalı yöntemle kamera kullanılarak yapılan damar hazırlama işlemi son yıllardaki teknolojik gelişmelerle birlikte, bacakta kesi olmaksızın küçük bir delikten yapılabilir hale gelmiştir. Bunun için özellikli kamera sistemleri, bu konuda yetişmiş bir ekip varlığı gerekmektedir. Kapalı bacak toplardamar çıkarma işleminde bacak ortasında kameranın girebileceği kadar 2cm’lik bir delik açılıp, tüm işlemler kamera yardımıyla bu delikten yapılmaktadır. İşlem sonrasında bacakta neredeyse kesi olmamaktadır. Bu yöntem başta yara iyileşmesi sorunu olan obez ve diyabet hastaları başta olmak üzere, tüm hastalarda önemli yararlar sağlamaktadır. Bacakta kesi olmadığı için yara yeri enfeksiyonu da görülmemektedir.

 

Hastalara bir diğer yararı da, ameliyat sonrası çok daha az ağrı ve konforlu bir hareket olanağı sağlamasıdır. Böylece hastalar operasyon öncesi yaşamlarına daha kolay ve hızlı dönmekte, yaşlı hastalar kendi bakımlarını daha erken sağlayabilmektedir. Hastalar, operasyon sonrasında sportif alışkanlıklarını daha erken dönebilir, çalışan hastalar daha erken işlerine dönme olanağı kazanır. Kapalı kamera yönteminin (endoskopik) bir diğer üstünlüğü kozmetik yarardır. Kamera deliği dışında kesi olmaması nedeniyle neredeyse yara izi yoktur. Bunların yanı sıra hastalar erken banyo yapabilirler. Hastanemiz kalp ve damar cerrahisi kliniği baypass ameliyatlarında bacak toplardamar hazırlamasını rutin olarak kapalı kamera yöntemiyle (endoskopik) uzunca bir zamandır gerçekleştirmektedir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 10 Ocak 2023 - 10:54