Meme Altı Bypass Ameliyatları - Kalp Damar Cerrahisi - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Meme Altı Bypass Ameliyatları

Meme altı bypass ameliyatları, göğüs kemiğinin kesilmesine gerek kalmadan, sol meme altından, kaburgalar arasından girilerek yapılan operasyonlardır. Normalde, göğsün ön kısmında 20 cm kadar kesi ile yapılan bypass ameliyatlarında, göğüs kemiği kesilmekte ve ameliyat sonrasında da çelik yapıdaki tellerle kapatılmaktadır. Kemiğin kaynama ve iyileşme süresi 6-8 hafta sürmektedir. Bu dönem içinde, göğüs kemiğinin sorunsuz iyileşmesi için, hastaların yan yatmamaları, araba kullanmamaları, yürüme dışında sportif aktivitelerden kaçınmaları ve yük kaldırmamaları gerekmektedir. Meme altı bypass ameliyatları ile kesi uzunluğu 6-7 cm.ye düşmekte, hastalar ameliyattan hemen sonra, hastanedeyken yan yatabilmekte, taburculuk sonrası hastaneden kendi kullandıkları arabalarıyla evlerine dönebilmekte, makul ağırlıkta yük kaldırabilmekte ve erken dönemde spor yapabilir konuma gelebilmektedirler.

 

Göğüs kemiğinin kesilmesine gerek duyulmayan, kaburgalar arasından oluşturulan bir pencereden yapılan sol meme altı bypass ameliyatları ile hastalar ameliyat sonrası daha erken iyileşme süreci yaşamaktadırlar ve refakatçi gereksinimleri çok fazla zaman almadan, kolay normal hayata geçiş süreci geçirmektedirler. Bu tip ameliyatlar, tüm dünyada ve ülkemizde, hastaların da istemleri doğrultusunda, yaygınlaşmaktdır. Özellikle erken dönemde iş hayatına ve sosyal ortama dönme arzusunda olan genç hasta grubu ile, bakım desteği konusunda refekatçı sınırlaması olan ileri yaş grubu bireyler için, meme altı kalp baypas ameliyatlarının büyük üstünlükleri vardır ve gelişen teknolojik olanaklarla, normal bypass ameliyatında yapılan işlemlerden geri kalmayacak kalitede operasyonların yapılabildiği söylenebilir.

 

kent sağlık grubu kalp damar cerrahisi KVC

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 21 Nisan 2022 - 14:07