Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatları - Kulak Burun Boğaz - Tıbbi Birimlerimiz - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 55 saniyede okuyabilirsiniz.

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatları

Bademcik ve geniz eti, dil kökü bademciği ile birlikte boğazdaki doku halkasının parçalarıdır. Bademcikler, boğazın arkasında iki yanda bulunan, vücudun bağışıklık sistemi ile ilgili görevleri olan bezelerdir.

 

kent sağlık grubu kulak burun boğaz KBB

 

Bademcik ameliyatı için; bademcik iltihabının müzminleşmiş olması, tekrarlayan orta kulak iltihabına ve bronşite sebep olması; alerjik nezle, astım, eklem romatizması, romatizmal kalp hastalıkları, glomerülonefrit (böbrek hastalığı) gibi hastalıkların tekrarlanmasına, alevlenmesine ya da başka hastalıklara dönüşmesine yol açması gerekir. Bunun yanı sıra çok büyümüş olan bademciklerin nefes almada zorluğa sebep olması da ameliyat için yeterlidir, enfeksiyon olması gerekmez.

 

Geniz eti, doğumdan itibaren hızla büyür. Geniz etinin büyük olması, burundan solunumu engeller, kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak işitme kaybı, horlama, ağızdan soluma, gece öksürüğü, burun akıntıları gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Bademcik ve geniz eti büyümesi ve bu bölgede sık sık oluşan enfeksiyonlar, üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaştığı zaman horlama ve “uyku apnesi” denilen uykuda nefessiz kalmaya neden olabilir. İlaç tedavisinin sonuç vermediği durumlarda bademcik ve geniz eti ameliyatı önerilmektedir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 21 Nisan 2022 - 15:54