Boğaz Enfeksiyonları - Kulak Burun Boğaz - Tıbbi Birimlerimiz - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane
Bu içeriği ortalama 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Boğaz Enfeksiyonları

Sık geçirilen boğaz enfeksiyonları, bademcik ve geniz eti dokularında büyümeye yol açabilir. Büyüklüğe bağlı olarak solunum yollarında oluşan tıkanıklık ise, solunumu olumsuz yönde etkiler. Boğaz ağrısı, bademcik iltihapları ve farenjit, en sık rastlanan boğaz enfeksiyonlarıdır. Bademcik ameliyatlarında "Radyofrekans" , "Thermal Welding" gibi güncel tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

 

kent sağlık grubu kulak burun boğaz KBB

 

Boğaz Ağrısı

Boğazda kızarıklıkla görülen bir enfeksiyondur. Soğuk algınlığı ya da gribin bir uzantısı olarak ortaya çıkabileceği gibi kızamık ya da kızamıkçığın bir belirtisi de olabilir. Boğaz ağrısına kulak ağrısı da eşlik edebilir. Yutkunma güçlüğü, iştahsızlık, boğazda kızarıklık, ateşin hafif yükselmesi, bezelerde şişme ve karın ağrısı, sık karşılaşılan belirtilerdir. Hafif boğaz enfeksiyonlarında tedaviye gerek kalmayabilir ama bakteriyel bir enfeksiyon söz konusu ise, antibiyotik tedavi gerekebilir. Bu nedenle özellikle çocuklarda boğaz ağrılarında doktor kontrolü önemlidir.

 

Bademcik İltihabı

Bademcik iltihabı (tonsilit), bademciklerde enfeksiyon ve aşırı boğaz ağrısı ile yüksek ateş ve bulantı-kusmanın da görülebildiği bir hastalıktır. Çocukta bademcik iltihabı sık sık oluşuyorsa, genel sağlık durumunu etkiliyorsa, gelişim geriliğine ve kilo alamamaya neden oluyorsa bademciklerin alınması önerilebilir.

 

Farenjit

Farenjit, “farenks” adı verilen boğaz bölgesinin iltihabıdır. Akut farenjit, virüs veya bakteri kaynaklıdır. Şiddetli boğaz ağrısı, boğazda yanma, yutma güçlüğü, yüksek ateş görülür. Tonsillit, iltihaplanmanın bademciklere yoğunlaştığı ve iltihabi bir zarın bademciklerin üzerini kapladığı bir farenjit şeklidir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma : 20 Mayıs 2022 - 15:10
Son Güncellenme : 21 Nisan 2022 - 15:23